Силициевата долина губи войната за дигиталните данъци
Международната общност се кани да пренапише данъчните правила и да удари технологичните гиганти
Битката на Силициевата долина относно облагането на приходите и печалбите на компаниите не върви добре, пише Business Insider, визирайки задаващото се на хоризонта ново споразумение за това как държавите ще облагат с данъци мултинационалните технологични гиганти, опериращи на територията им. Големите играчи – като Google, Facebook и Amazon – изглежда, ще бъдат принудени да започнат да плащат по-високи данъци за огромните си обороти по света. По всичко личи, че международната общност е готова да пренапише правилата, предава economic.bg
Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), която определя глобалните данъчни стандарти, предложи преразглеждане на трнасграничните правила в сферата. Очаква се те да дадат повече правомощия на правителствата да облагат международните компании, осъществяващи бизнес в техните страни. ОИСР публикува предложенията си в консултативен документ в сряда.
Предложението идва след ескалация на напрежението между САЩ и Франция. Това лято европейската страна прие въвеждането на 3% дигитален данък. Той трябва да влезе в сила от 1 януари 2020 г. и да облага оборота на технологичните компании, натрупан на местния пазар. Стъпката дойде, след като по-рано същото предложение не бе прегърнато единодушно от държавите членки в Европейския съюз въпреки настояването на някои.
Дигиталният данък на Франция вдигна на крак администрацията на САЩ, която го припозна като „несправедлив и насочен към американските компании“. Непосредствено преди срещата на върха на Г-7 през август, президентът Доналд Тръмп нажежи напрежението, като се закани да наложи тарифи върху вноса на френски вина.
Дни по-късно той се срещна с колегата си Еманюел Макрон и двамата се споразумяха Франция да отмени дигиталния налог, но само при условие, че бъде постигнато ново международно данъчно споразумение.
Необходимостта от такова се роди на фона на бурния възход на интернет компании като Google и Facebook. При сега действащите условия те имат право да регистрират печалбите си и да трупат активи, включително търговски марки и патенти например, в държави с ниски данъци (като Ирландия), независимо от това къде се намират техните клиенти. Логично, те правят точно това.
Критиците обаче настояват, че този подход не е справедлив. Липсата на глобална сделка провокира все повече държави да пристъпват към създаването на собствени правила. Освен Франция, Великобритания също предложи подобен 2-процентен данък през октомври 2018 г., който се очаква да влезе в сила от януари 2020 г.
По-рано тази година над 130 държави и територии се съгласиха, че има нужда от пренаписването на данъчните правила, които отговарят на условията от 20-те години на миналия век. На ОИСР бе възложено да представи новите предложения.
„Настоящата система е под натиск и няма да оцелее, ако не потушим напрежението“, коментира ръководителят на данъчната политика на ОИСР Паскал Сен Аманс пред журналисти по време на конференция.
омръзнахте вече с небивалиците си, копейковци нещастни
Не е случайно, че всички руски проекти са чрез холандски фирми или че ферари е собственост на холандска фирма на аниели или че джони уокър беше също холандски.
Лъжа и измама са ценностите на плевнелиев и цветанов.