И отрязаните помощи не успяха да убедят роми да пратят децата си в училище, експлоатират ги на полето
Семействата им са преценили, че ще спечелят повече пари, ако работят в земеделието
Мерките, които Министерството на образованието, Регионалните инспекторати и общините са предприели, за да върнат учениците в училище, дават резултат, но все още има голяма група, която отказва да образова децата си си. Това стана ясно от думите на образователния министър Красимир Вълчев и директора на РУ на МОН в Бургас Виолета Илиева.
Вълчев припомни, че след като Законът за семейните помощи, както и наредбата за енергийни помощи е била обвързана с посещаемостта на децата от уязвимите групи в училище, се е забелязала положителна тенденция, но призна, че има хора, които спирали децата си от училище и ясно показали, че няма да се съобразят с рестрикциите.
Основната причина била, че те ги пращали да работят на полето, където печелили добри пари. Заради това от септември се предприемат контрамерки – със съдействието на Инспекцията по труда и други социални служби ще се правят проверки за наетите лица директно в лозовите масиви, за да се установи дали има наети непълнолетни.
Законът е изключително рестриктивен и налага огромни ограничения на работодателите, които искат да ангажират деца под 18 години. Заради това, както и сезонността на работата, те обикновено са наемани на надник, а плащането е изцяло в сивия сектор.
„Трудовата ангажираност спира деца от тези групи да ходят на училище. Няма как с 40-50 дни активно посещение на часове, детето да придобие грамотност, да научи да чете, да научи български“, отбеляза Вълчев и допълни, че това ще бъде основната цел на екипа му до края на септември.
Виолета Илиева отчете, че преди три години 13 хил.деца от Област Бургас, се водили отпаднали от образователния процес, миналата година броят е намален драстично – до 3 хил., а през тази година е паднал до 1188.
Голям проблем за Бургас: Ромите нито искат да работят, нито желаят да се преквалифицират
Илиева маркира, че се наблюдава тенденция на обратно завръщане по родните места на семейства, които от години са в чужбина. Техните данни показвали, че в област Бургас 800 деца са се завърнали в страната, родителите на 350 от тях категорично отказали да ги пращат на училище, а други 150 не са намерени на адресите, но ще се направи всичко възможно, за да бъдат пратени в класните стаи за първия учебен ден.
Държавата не пилее пари, тя ги усвоява! А ромите са златна мина!
Тези деца до 7 клас не успяват да научат таблицата за умножение!Държавата пилее толкова бюджетни средства,а резултат?
Никакъв!
И всичко това до 3 деца. Всяко следващо се брои "по желание".
Така деликатно са отсвирени определени категории.
И всичко това до 3 деца. Всяко следващо се брои "по желание".
Така деликатно са отсвирени определени категории.
Къде е оня от хелзинския комитет?
Още помня как преди 10тина години словашки министър стана на среща на ес посветена на циганите в страната му и проблемът, че словаците строели стени между "белите" и циганските квартали и вместо да фъфли и се обяснява обяви, че не могат да се справят с циганите, та ес правозащитниците ако искат да ги оправят - да заповядат.
оттогаз няма дума критика към словашкото правителство заради циганите и хората могат спокойно да се фокусират върху останалите хора.
"Правят фирки на помоция за 2 лева".