Започват протести в Черноморец заради скандално решение на Министерския съвет
Правителството дава съгласие да се извърши продажба на имоти и затова ще протестираме, каза кметът Добри Добрев
В началото на септември ще започнем протести заради решението на Министерския съвет от март, в което се казва, че се дава съгласие да се извърши продажба на имоти в бившето военно поделение край морето в местностите Червенка и Аклади. Това каза пред бТВ кметът на Черноморец Добри Добрев.
Местните хора твърдят, че имотите на министерството се намират върху частни имоти, които трябва да бъдат реституирани.
Жителите на Черноморец се заканиха да подновят протестите, след като преди дни стана ясно, че военното министерство е обявило на търг атрактивни имоти, сред които и съседен парцел зад централния плаж на къмпинг „Градина“.
Тези имоти все още не са обявени на търг, но са включени за продажба и това отново породи притеснение сред местните хора, че те може да последват съдбата на вече обявените терени.
„Очаквам тази сага да завърши благоприятно за наследниците. Ние си имаме сдружение, в което и аз участвам. През следващия месец ще започнем протестни действия“, заяви Добрев.
Спорът е за близо 200 дка, в които освен изоставени и порутени казармени постройки, има и частни имоти. От години хората в Черноморец се борят, за да си върнат земите. Близо 400 наследници на 80 собственика има сред тях.
„Нямаме достъп до земите си. Никого не пускат. Има ограда. Дори човекът, който има нотариален акт, не може да влезе. Трябва да го пусне охраната, да го заведе дотам“, каза възрастен мъж.
„Надявам се да ни възстановят земята. Имам вече едно спечелено дело въз основа на отговора от Министерството на отбраната. Началникът на отдел военни имоти признава в писмо, че тези земи са дадени за ползване на ведомството с постановление от 1956 г.“, разказва възрастна дама. Тя показа пред камерата на бТВ скица от далечната 1939 г., за да докаже, че земята е на дедите й.
„Пускат ме до имота, но не ми дават да сложа метална ограда и мрежа. Искам да си докарам караваната, да си сложа стативите, боите. Най-лошото е, че пред имота ми има новообразувана нива“, сподели художник.
От министерството твърдят, че тази земя е тяхна и че имат документи за собственост, каза Васил Жечев от Инициативния комитет за възстановяване на имотите.
„Получава се така, че две държавни институции – Поземлената комисия и военното министерство, влизат в противоречие. Едните обявиха, че тази земя е призната като собственост на наследници и че те трябва да бъдат обезщетени, което означава, че обезщетение е нямало“, коментира той.
От Министерството на отбраната съобщиха, че не е стартирала тръжна процедура за продажбата на казармените райони в Черноморец, които са с отпаднала необходимост за Българската армия. Те са включени само в предварителния списък на имоти, предвидени за разпоредителни действия през 2019 г.
Министерството на отбраната ще се съобрази с претенциите на хората, ако те докажат с документи, че са собственици на земи в бившето военно поделение, но решение по казуса ще вземе компетентният съд, обявиха от военното ведомство.
Трудно може да се пребориш с Министерския съвет, но се надявам да успеем, каза още кметът на Черноморец.
де е подлогата на луканов, безродният изрод соломон паси да го каже по националната телевизия?!