235 000 българи във Великобритания с неуредени права за Брекзит
Не могат да се легализират в UK заради езиковата бариера и липса на компютърна грамотност
235 000 българи живеещи във Великобритания не са уредили емиграционния си статут, който трябва да имат, за да нямат проблеми, след като Кралството излезе от ЕС. Премиерът Борис Джонсън изглежда твърдо решен отлагане на Брекзит да няма, дори ако това се случи без сделка с ЕС. Насрочената дата за излизане от Евросъюза е 31 октомври, пише trafficnews.bg.
Към днешна дата броят на сънародниците ни в Обединеното кралство е 280 000, от тях с имиграционен статут са 45 000 по данни на Агенцията българите в чужбина. Те бяха изнесени на дискусия, посветен на проблемите на българите на Острова.
Срокът за придобиването на имиграционен статут след Брекзит е до 31 декември 2020 г., но дали това ще бъде окончателно възприето като краен срок, тепърва предстои да се уточни, каза омбудсманът Мая Манолова.
Сънародниците ни най-често срещат трудности при кандидатстване заради езиковата бариера и липсата на компютърна грамотност, обяви представител на българите във Великобритания Нишан Джингозян.
Статутът, който дава право на работа във Великобритания се придобива само чрез подаване на документите през приложение за смартфон, където да се качат документите, британски национален осигурителен номер (NIN), след което данните се проверяват в база данни. NIN се придобива след интервю с британските и голяма част от българите живеят, и работят без него. Според Джингозян част от сънародниците ни нямат дори електронни пощи, което е задължително за процеса по придобиването на статута. Той смята, че е необходима информационна кампания сред българската общност от властите у нас с участието на медиите. Освен това имало нужда от повече служители в посолството ни в Лондон, откриване на консулства в Шотландия и Северна Ирландия, гореща линия на български език и нов център за българите в английската столицата
Българи живеещи във Великобритания от десетилетие разказаха пред TrafficNews, че се страхуват да използват приложението, защото в много случаи то не работи както трябва. Имало и случаи при които европейци живеещи от над 30 г. на Острова са имали проблеми с местните миграционни власти след опит да легализират престоя си пред Брекзит през приложението.
Правилата изискват гражданите на ЕС да са живяли легално 5 г. на Острова за да получат статута, който би им позволил да продължат да живеят и работят там.
Много от българите се страхуват да пътуват в периода около Брекзит заради неяснотат, дали ще могат да влязат във Великобритания.
Без визи за 90 дни при Брекзит без сделка
В случай на Брекзит без сделка българите няма да се нуждаят от визи за Великобритания за кратки посещения до 90 дни обяви британският посланик Ема Хопкинс в интервю за предаването "тази сутрин" на bTV. За престой в страната над три месеца - за работа или учене - обаче ще има промени.
„Следващите няколко седмици ще оповестим повече информация за правилата за тези, които ще останат повече от 90 дни”, обяви посланик Хопкинс.
Кралицата "замрази" парламента за 5 седмици
Вчера британската кралица Елизабет Втора даде съгласието си на премиера Борис Джонсън да "замрази" работата на парламента от 9 септември до 14 октомври и по този начин премиерът драстично ще ограничи възможността депутатите да блокират плановете му да изведе страната от Европейския съюз на 31 октомври без сделка.
Използваната процедура е известна като пророгация (временно отлагане на парламентарната сесия). Процедурата никога не е била използвана с подобни мотиви. Замразяването на дейността на парламента е било обикновено за по-малко от седмица през пролетта, а не за 5 седмици и то в навечерието на най-драматичното от десетилетия насам събитие в британската история.
Парламентът трябваше да излезе в триседмична пауза в средата на септември след най-продължителната си сесия от 400 години насам, започнала през юни 2017 г. Борис Джонсън посочи 14 октомври като датата, на която кралицата ще произнесе годишното си слово в парламента, което е формалното начало на новата сесия. Според него "ще има предостатъчно време депутатите да дебатират Брекзит, отношенията и не отговаря на истината версията ,че разпуска парламента, за да не отложат датата за Брекзит.
Брекзит на всяка цена
Борис Джонсън е твърдо решен да спази датата 31 октомври на която Великобритания трябва да напусне Европейския съюз. Ако това стане без сделка с ЕС, ще задействат аварийни режими за всичко - от самолетни полети и трафик през границата до митнически и паспортни процедури и здравни права на гражданите
На 17-18 октомври е последната среща на Европейския съвет пред Брекзит, на която евентуално може да бъде обсъдена и одобрена нова сделка, но тя да бъде одобрена от парламента в Лондон преди да бъде ратифицирана. Основният проблем при "сделката" е границата между Северна Ирландия и Република Ирландия, която е член на ЕС. Мирното споразумение в Северна Ирландия от 1998 г. известно, като споразумението от Разпети петък или Белфасткото, изисква границата между двете страни да остане отворена, а това няма как да стане, тъй като границата ще се явява външна за ЕС.
Вчера вечерта започнаха протести в Лондон при които бяха блокирани централни кръстовища. Такива са насрочени и в други британски градове. Протестиращите са недоволни от практическото суспендиране на парламента от Борис Джонсън и Кралицата.