Бойко Борисов: Вдигаме доходите непрекъснато, но и бизнесът трябва да се постарае!
Вдигайте заплатите, за да не ви избягат работниците, призова премиерът
Премиерът Бойко Борисов отново тръгна на инспекция и пусна във фейсбук картина как проверява.Министър-председателят посети завода за производство на плоско стъкло "Тракия Глас", развиващ се под ръководството на турската компания "Шишеджам Груп".Този път Бойко Борисов вози кмета на Търговище д-р Дарин Димитров в колата си. Министърът на финансите Владислав Горанов също пътува с Борисов.
„Трябваше да дойда на откриването, но бях на официално посещение в Сараево", обърна се Борисов към собственика на завода.
"Тук работят 3000 души", разкри премиерът пред придружаващите го. И започна на разпитва собственика къде отива готовата продукция. Износът е за 83 страни, откликна човекът. Борисов го пипита откъде се експортира готовата продукция и когато чу - основно от пристанището във Варна, веднага вметна: "Затова правим "Хемус"!"
Премиерът се поинтересува какви са заплатите в предприятието, собственикът отговори че "поддържат добро ниво", което явно не удовлетвори Борисов, защото той се обърна към присъстващите работници: "Как ви плащат?" И продължи: "Трябва да плащат по-добре, защото работниците отиват другаде! Вдигаме доходите непрекъснато, но и бизнесът трябва да се постарае. Вдигайте заплатите, за да не ви избягат работниците. Тук плащат и наеми работниците, значи върви и търговията!"
След посещението в предприятието Бойко Борисов отново подкара джипа и заразпитва кмета.
"Поели сме ангажимент и ще помогнем на общината да се реновира пътната инфраструктура до завода на „Тракия Глас България ЕАД“, предаде думите на премиера правителствената пресслужба.
В съобщението се обръща внимание, че производствените мощности, посетени от премиера Борисов, са на един от най-големите инвеститори не само в Търговище, но и в България. Извеждащият път от предприятието е изключително важен, тъй като по него ежедневно преминават тировете, изнасящи стока.
Ще вземем решение и ще окажем подкрепа, категоричен беше министър-председателят Борисов.
Общо три са производствата на инвеститора, които функционират – за плоско стъкло, за домакинско стъкло и за автомобилни стъкла. Около 2500 души за заети в основното производство, а заедно със съпътстващите производства и предприятия, работните места, създадени от инвеститора, са близо 5000.
Кметът на Търговище Дарин Димитров отбеляза, че наличието на такова голямо производство оказва благоприятно влияние за развитието на Търговище. Населението се увеличава, хората живеят с добър стандарт, отбеляза кметът и добави, че няма безработица.
След това обиколката на Борисов продължи с инспекция на строителството на "Хемус" - новостроящия се участък от автомагистралата между Буховци и п.в. „Белокопитово“. По трасето в участък от около 1 км завършват предварителни археологически проучвания под ръководството на гл. ас. д-р Андрей Аладжов.
Към групата в джипа на премиера се присъедини и зам.-министърът на строителството Николай Нанков. Той обясни какви са сложностите при това трасе и информира, че на две места има археология. Премиерът шофира, в колата звучи песента "Есенни цветя" на група "Атлас".
"Идваме от Търговище към Шумен. Има на две места археологически разкопки. Колегите от института поискаха 2 месеца отлагане на строежа заради тях", обяснява Николай Нанков как върви строежът на АМ "Хемус".
"Гледай, колко ни е красива държавата и колко е трудно за строителство! Гледай, колко камък, колко нещо! Всичко това трябва да се изреже! Колко скална маса, колко нещо трябва д асе извози! После, като стане готова, всички викат - лесно", вметна премиерът Борисов.
Участъкът между пътните възли „Буховци“ и „Белокопитово“ на АМ „Хемус“ е 16,32 км и трябва да е готов през 2021 г. Първата копка беше направена точно преди година - на 16 август 2018-а, напомнят от правителствената информационна служба.
В изходната част на трасето има два обекта с археологически разкопки, по които работят специалистите от Националния археологически институт с музей при БАН. Те проучват фрагменти от 5000 години преди новата ера (ранния халколит и ранножелязната епоха). Според анализа на експертите единият обект се нуждае от по-подробно изследване, което ще продължи около два месеца.
„Благодаря на археолозите. Имаме перфектни отношения и добър синхрон“, заяви министър-председателят Бойко Борисов. Той добави, че поисканото от археолозите удължение на срока с два месеца ще бъде уважено. „Хем строим, хем разкриваме красотите“, каза още премиерът, разглеждайки разкопките на разкрито древно селище. На обекта работят близо 100 души – работници, археолози и геодезисти.
Общата дължина на АМ „Хемус“ е около 420 км. В експлоатация са участъците от София до Ябланица и от с. Белокопитово до Варна с дължина близо 170 км. Довършването на „Хемус“ е сред основните приоритети на правителството и се планира тя да е готова от София до Варна през 2023
"Вьорнер е добро ренде"
Ако някой ми каже,че го хвали безплатно,значи,че е пълен идиот !