Масово клане на прасетата край Пловдив заради чумата?
До 2 август свинете трябва да са заклани заради чумата, каза заместник-областният управител на Пловдив
В 20-километровите зони около огнищата на чумата трябва да бъде преустановено отглеждането на животни във ферми тип „заден двор“, които са без взети мерки за биосигурност. Срокът, който се дава на стопаните да изколят прасетата за Южна България, е 2 август. Това каза пред камерата на БНТ заместник-областният управител на Пловдив инж. Димитър Керин, който е и председател на епизоотичната комисия към Областна администрация.
Призоваваме собствениците на прасетата термично да обработват месото поне 30 минути при температури над 70 градуса, за да бъде унищожен вирусът на африканската чума, добави той.
„Разпространението на вируса е бързо. Нека стопаните да не си мислят, че ако не заколят прасетата си, заразата ще отмине“, подчерта заместник-губернаторът.
Заместник-директор на Центъра по оценка на риска към Министерството на земеделието и храните д-р Илиян Костов пък поясни, че пробите, направени в частна лаборатория, при две отстреляни диви прасета на територията на ловно стопанство в парк "Родопи" край Пловдив, са положтелни.
Материалите обаче са изпратени и в референтната лаборатория в София. Ако резултатите се потвърдят, в ловното стопанство ще се извърши така нареченият подборен лов.
"Към този момент говорим за съмнения. Няма потвърждение от референтната лаборатория“, каза още д-р Керин.
Заради превантивните мерки срещу африканската чума по свинете, напрежение има в пловдивското село Сухозем. Хората са в паника заради слухове, че умъртвени животни от други области ще бъдат загробвани на тяхна територия. В същото време част от жителите отглеждат нерегистрирани прасета. Категорични са обаче, че няма да ги заколят.
"Аз най-много се притеснявам от други райони да дойдат тук за загробване на прасета. Имаме малки внуци, да не стане лошо за тях“, каза Емил Стоянов.
"Аз имам само едно прасе. Дали ще го загробя някъде или ще го заколя за Нова година - това не ме интересува. Важното е да няма от други населени места", споделя пък Станимир Петков.
От община Калояново категорично опровергаха слуховете за загробване на животни от други области. Обясниха, че такива терени се избират във всички 15 села на общината.
"Съгласно мерките, които са ни спуснати от РИОСВ, от отговорните институции, да бъдат определени от всяко населено место по 3 участъка. Тоест по 3 имота, които да бъдат за загробване, евентуално, за животни, които са пострадали от африканската чума.", каза кметът на Калояново Георги Георгиев.
По данни на общината в селото се отглеждат седем прасета тип "заден двор". Кметът на Сухозем вече е обяснил на собствениците, че ще се копае дупка за загробване при евентуална епидемия. Хората обаче твърдят, че им е казано веднага да си заколят животните.