Психолог за трагедията в Приморско: Адреналиновите деца загиват заради ръждясалия модел на възпитание
Нека децата да не смятат, че страхът е нещо лошо и да не си правят селфита, ако се страхуват, каза Ваня Чечева
17-годишното момче, което се покатери със свой приятел на покрива на изостанал строеж в Приморско заради селфи и загина, е жертва на съревнование в социалните мрежи. Децата си отиват заради ръждясалия модел на възпитание. Това каза психологът Ваня Чечева по бТВ.
Опит за опасно селфи погуби живота на 17-годишно момче, уточни водещият на „Тази сутрин“ Антон Хекимян.
Черна неделя! Смъртоносната селфи-мода погуби 17-годишен софиянец в Приморско (ОБНОВЕНА)
„За съжаление това не е единичен случай. Все по-често ставаме свидетели на подобни инциденти. Тийнейджърството е времето на бунта. Това са годините, когато децата експериментират, искат да се докажат. Желанието им е да покажат, че наистина са ценни. Когато си мислят, че в една част от живота си не са толкова добре оценени, търсят начин как да бъдат признати от другите, или казано на техния жаргон – да бъдат по-готини“, каза Чечева.
Според нея глупавата фраза „Аз съм безстрашен“ ги кара да поемат рискове, без да оценяват с какви ресурси разполагат и могат ли да се справят с тази ситуация.
„Не си заслужава за една снимка да се качиш на покрива, но живеем във времето на Фейсбук, Инстаграм и всички виртуални формати. Там нашите деца като че ли са на съревнование. Колкото повече харесвания съберат, толкова са по-важни. Това съревнование да бъдат по-оригинални и екстремни, кара децата да правят такива опасни неща“, обясни тя.
„В повечето български семейства остава архаичният, ръждясал модел на възпитание. Мъжете не плачат, те са безстрашни. Това създава токсичност в това дете, че то може да бъде смело и да прави всичко, защото е мъж“, добави психологът.
„Нека не смятаме, че страхът е нещо лошо! Той е нормален и трябва всеки да прецени от какво се страхува и винаги, когато поема рискове, да помисли. Съвсем нормално е когато се страхува, да не поема такъв риск. Никой няма да му се присмее“, подчерта тя.
„Адреналиновите деца търсят начин да покажат себе си. Ако родителите видят, че детето им е от този тип, т.е. поема повече рискове от останалите, нека не ползва баналните фрази „духай на раничката, ще мине!“ или пък „Юнак без рана не може“. Трябва да се казва на детето какви опасности крие всяко едно падане, всяко катерене“, съветва психологът.
Нека да предизвикват творчеството или да се обърнат към психолог, каза още тя.
Аз искам да попитам друго : защо всяка като нея ( да не споменавам каква ) накрая решава да стане психолог ?