Кой и как ще реди листите на ГЕРБ за общински съветници без Цветан Цветанов
Местни събрания гласуват номинациите, а обновеният състав на Изпълнителната комисия трябва да вземе окончателно решение за 265 общини
Местни събрания на ГЕРБ предлагат, а Изпълнителната комисия решава кои ще са кандидатите за общински съветници в цялата страна на най-голямата партия у нас. Процедурите за номинации във връзка с изборите за местна власт, чийто първи тур е насрочен за 27 октомври, вече са в разгара си.
Общинските събрания на ГЕРБ следва да гласуват номинациите, излъчени от партийните клубове.
„В събранието всеки има право да си каже мнението за всеки номиниран. Това са тежки събрания и обикновено са дълги”, коментира пред „Флагман” председателят на общинската структура на ГЕРБ в Бургас Иван Вълков.
Редът за издигане на кандидатите е определен от Изпълнителната комисия на партията.
В община Бургас, например, партията разполага с около 50 клуба и около 3000 члена. Всеки клуб може да номинира кандидати за общински съветници.
В случая според график, публикуван на сайта на ГЕРБ, Общинско събрание в Бургас ще гласува номинациите на 1 август. Събранието е насрочено за 18 ч. в Кукления театър.
Около 200 делегати се очаква да участват на ключовото партийно събитие в морския град.
„Хубаво е да се чуят всички предложения и тогава да се вземат решения. И това ще се вземе на общо общинско събрание, което ще излезе със съответните решения, предложения, кандидатури. Тези номинации вече ще се подадат към Изпълнителната комисия (ИК) и там ще се вземе крайно решение”, обяснява Иван Вълков.
Общинското събрание не подава на ИК готова, подредена листа.
„Не, гласуваме ги по азбучен ред и даваме колко гласа е получил всеки един номиниран. По принцип в ИК винаги са се съобразявали с голяма част от гласуването”, казва Вълков.
За всеки кандидат се подавало и съответно CV - образование, къде работи, от колко време е в партийните структури, какви постове е заемал и т.н.
Иван Вълков припомня, че в България има 265 общини, като ГЕРБ вероятно навсякъде ще участва в състезанието за кмет и ще излъчи пълни листи за общински съветници.
Това означава, че в Бургас ГЕРБ ще има 51 кандидати за съветници, колкото е числеността на Общинския съвет.
Г-н Вълков очаква ИК да успее да нареди окончателно листите до средата на септември.
„ПП ГЕРБ ще излезе за всяка община с пълна листа. И ще играе и за кмет, и за общински съветници. Нали разбирате, че решение за всички общини не може да се вземе за един ден или за една седмица? Предполагам, че процедурата трябва да приключи към 15 септември”, коментира Иван Вълков.
„От нас се иска да защитим нашите партийни кандидатури и тези, които смятаме, че са подходящи за гражданска квота. И ако имаме други виждания, да си изразим мнението. (...) Ще има и стари общински съветници, ще има и нови. Обикновено се търси да има някакъв баланс в тази насока. Търсят се предложения на хора от различни области – примерно педагози, юристи, хора от транспорта, културата, образованието, инженери, здравни работници. Целта е от всички сфери да имаме представители, за да може да се покрият съответните комисии в общинския съвет. И е важно да излъчим хора, които са изявени в тези области, и по възможност да са наши членове – това е най-добрият вариант”, казва още общинският председател на ГЕРБ-Бургас.
Любопитен момент при най-голямата партия у нас е, че тя няма широко национално ръководство, каквото е Националният съвет на БСП, например.
В ГЕРБ има само Изпълнителна комисия, която е аналог на Изпълнителното бюро на БСП.
ИК на ГЕРБ се състои от само 11 души – лидерът Бойко Борисов, зам.-председателите Йорданка Фандъкова и Димитър Николов, Красимир Велчев, Менда Стоянова, Томислав Дончев, Живко Тодоров, Пламен Нунев, Даниела Дариткова, Тодор Тодоров и Цвета Караянчева.
Бургаският кмет Николов е член на местната общинска структура. Естествено, очаква се мнението му да натежи силно при подреждането на листата за общински съветници. Това вероятно важи и за останалите листи в Бургаска област.
Любопитен момент е и че за първи път в процедурата няма да участва тежко „разжалваният” Цветан Цветанов, който бе моторът на ГЕРБ по отношение на структурите и кадруването в тях.
Интересно е кой или кои ще поемат ролята му на национален координатор във връзка с номинациите за общински съветници, както и какъв ще е ефектът от промяната.
Трябва да се отбележи, че Изпълнителната комисия на ГЕРБ от началото на юли е в обновен състав.
Тогава Националното събрание на партията извади от ИК освен Цветан Цветанов, но и новия ни посланик в Израел Румяна Бъчварова. Техните места заеха председателят на парламента Цвета Караянчева, която е от Кърджалийско, и Тодор Тодоров, свързан със североизточния регион.
Същите две институции се проявиха с проблеми и при предишния преглед на качеството на активите, извършен от БНБ преди малко повече от две години, припомня изданието.
А иначе редим листи за заГРОБването на България.
всеки крадец прави банка и прибира спестяванията на хората и посля фалирва, държавата плаща да я стабилизира, прибираме пак едни пари и фалирваме.. Но редим листи да крадем.