КФН даде Историческия парк край Варна на прокуратурата
Регулаторът признава, че използваната схема за финансиране позволява да се заблуждават акционерите
Комисията за финансов надзор (КФН) е проверила финансирането на дружеството „Исторически парк“ АД, което изгражда „най-големият в света и първи по рода си културно-исторически и развлекателно-образователен парк“, по думите на създателите на комплекса. Той отвори врати на 25 юни и допусна посетители, но веднага след това затвори врати, тъй като изграждането продължава, пише economic.bg
КФН посочва, че се е самосезирала, „след като анализира публично оповестената информация за проекта, налична в интернет пространството, електронни медии и социални мрежи, както и в Търговския регистър“. Става въпрос за мащабно разследване на „Капитал“, което разкрива странна схема за финансиране, която позволява изтичане на средства към акционерите в парка, вместо да се инвестират в изграждането.
Проверката на КФН е установила, че прехвърлянето на наличните акции на „Исторически парк“ АД се осъществява между частноправни субекти. Респективно правоотношенията, които възникват между тях също имат частноправен характер. Комисията за финансов надзор няма правомощия по отношение на тях, тъй като тя има правомощия единствено при публично предлагане на безналични ценни книжа, е становището на финансовия регулатор.
КФН обаче признава, че има вероятност на лицата, придобили от акциите на дружеството, да се предоставя заблуждаваща информация, че заплатената от тях стойност за акциите постъпва в дружеството за реализация на самия проект „Исторически парк“, а не по сметка на акционерите прехвърлители.
„За установяване или отхвърляне на това предположение, с мое решение, резултатите от проверката на всички факти и обстоятелства, свързани с правоотношенията, възникващи между дружеството и неговите акционери, са изпратени за запознаване и преценка за последващи действия от страна на Прокуратурата на Република България.“, каза председателят на КФН Бойко Атанасов.