Каменната сватба - уникалният природен феномен на България
Вижте каква е легендата с тях
Тези уникално красиви скални образувания край Кърджали са съхранили в себе си преданията за дълбоката, но злополучна любов между двама млади. Те са силно ронливи и с червеникав оттенък. Разпръснати са на площ от 50 декара и са високи до 10 метра, пише Обекти.бг.
Според научните хипотези каменната сватба е започнала формирането си преди 40 милиона години вследствие на подводна вулканична дейност, от която са се образували скалите риолитови туфи. По-късно, след като морето се оттеглило, скалите били изложени на въздействието на дъжда, вятъра и слънцето и тези стихии оформили днешните им форми. Различни минерали в скалата са причина и за разнообразните цветове и нюанси.
А каква е легендата, свързана с тях?
Местен момък залюбил девойка от съседно село. Само сините и очи светели на забуленото и лице, което никой не бил виждал. Залинял момъкът за прекрасните очи на девойката. Тогава баща му отишъл в селото и успял да я откупи за гърне пълно с жълтици. Вдигнала се голяма сватба и шествието с момата тръгнало за Зимзелен.
Изведнъж духнал вятър, отвял кърпата и открил лицето на булката. От красотата и свекърът занемял. Нечестиви мисли минали през главата му. Тогава се случило нещо страшно. Цялата сватба за миг се вкаменила. Останал само младоженеца, вцепенен от мъка и ужас. Замолил той вятъра да вкамени и него. Молбата му била чута. В краката му останала жива единствено малката локва, образувана от неговите сълзи, която съществува и днес.
През 1974 г. този природен феномен е обявен за защитен обект с национално значение. Ще ги откриете край кърджалийското село Зимзелен.