ГЕРБ, ОП, „Воля“ и ДПС премахват машинния вот на местни и парламентарни избори
Било скъпоструващо, имало и опасност да се опорочи масово вотът наесен
ГЕРБ, „Обединени патриоти“ (ОП), „Воля“ и ДПС са решили да подкрепят премахване на машинното гласуване на местни и парламентарни избори. Това стана ясно на пресконференция в парламента.
Под законопроекта са се подписали депутати от ГЕРБ, ОП и „Воля“. От ДПС пък са дали уверение, че ще подкрепят промяната.
На брифинга обаче участваха само депутатите от ГЕРБ Анна Александрова и Александър Ненков.
Засега решението е машинният вот да остане на европейски и президентски избори, тъй като те са по-опростени.
„Инициативата, която предприехме, е продиктувана от доклада и анализа на Централната избирателна комисия – изключително тревожен, по отношение на машинното гласуване“, обяви г-жа Александрова.
По думите й, не се пипа „корпусът на закона“, а само преходните и заключителните разпоредби.
Според действащите правила машинен вот на местните избори наесен трябваше да има в 6000 секции, а след това той следваше да замени изцяло хартиените бюлетини.
На евровота обаче станало ясно, че машините били скъпоструващи играчки, които не допринесли за подобряване на процеса, а напротив, обясни Александър Ненков.
Общинските избори пък били най-сложните и на много места в два тура. Според Ненков няма да има време за пренастройване на всички машини за балотажите.
60 лв. струва вотът на един избирател с машина, а 77 стотинки – с хартиена бюлетина, каза от своя страна Анна Александрова.
Никъде в Европа няма машинен вот, е друг от аргументите на управляващите.
По повод предупрежденията на омбудсмана Мая Манолова отпреди дни, че се готви премахването на машинния вот , Александър Ненков каза, че е изключително разочарован от нея.
Отстрани е лесно, но ГЕРБ е управляваща партия, посочи още той и във връзка с очакваните критики от БСП и извънпарламентарни партии.
Според него не бива да се правят други промени в Изборния кодекс, тъй като местният вот е само след няколко месеца.
След него вече можело да се мисли за по-кардинални промени, включително и дали изобщо да не се премахне изцяло машинният вот.
„Аз мисля, че трябва да се поучим от доста по-развити от нас държави. И фактът, че никъде в Европейския съюз няма произвеждане на избори с машини, говори, че едва ли ние сме открили топлата вода. В други държави пък, където са го правили, са се върнали на обратното. И ако трябва да погледнем откровено, каквато и да е машината, най-честният вот (не че няма проблеми), най-честният вот е, когато аз на една хартия си напиша това, което съм избрал като предпочитание и съм го пуснал анонимно в една урна. И нито някой има отношение спрямо машините, софтуера и т.н. Но е факт, че има проблеми и винаги е имало. Аз не казвам, че изборите без машини ще бъдат толкова елементарни, защото това са много трудни избори (местните избори - б.а.). Те са най-трудните избори. Но ако оставим машините, рискуваме да се опорочи целият изборен процес и рискуваме масово след това да има обжалвания от гледна точка на изборните резултати от всяка една политическа сила. Тука не говоря само за ГЕРБ, а за всяка една“, коментира още Александър Ненков.