Спомени от соца: Когато учениците ходеха на летни лагери на морето за 15 лв.
Пионерските лагери позволяваха на родителите да вземат малко въздух от ежедневните грижи за децата, а след края на лагера цялото семейство заминаваше заедно на море или планина
С цел възпитаване на колективизъм по времето на социализма се организираха летни пионерски лагери за децата - на море или на планина за две или три седмици, срещу символично заплащане, съобщава Ретро. Учениците спяха най-често в общо помещение с учителите, хранеха се в обща столова и колективно влизаха в морето да се къпят. Пееха песни, организираха театрални спектакли, балове с маски, а вечер се събираха около лагерния огън.
Тогава всички деца имаха равни възможности за почивка.
Детските лагери в Народната република станаха факт след създаването на организацията “Чавдарче” и Димитровската пионерска организация “Септемврийче”.
За летните лагери се мислеше толкова сериозно, колкото сериозна бе и мисълта на държавното ръководство по отношение на националната сигурност.
В Народната република от генералния секретар на ЦК на БКП до най-дребния партиен секретар и ръководител на ТКЗС – всички имаха отговорност да гарантират на подрастващото поколение дълги ваканции, за да не стоят децата в градовете и да бездействат по улиците. Да се закаляват, да плуват, да дишат чист въздух, да опознаят родината, да обикнат природата, за да се грижат за нея, да се поддържа колективния дух.
Морето и планината бяха достъпни за всички.
Пионерските лагери позволяваха на родителите да вземат малко въздух от ежедневните грижи за децата, а след края на лагера цялото семейство заминаваше заедно на море или планина.
Стойността на 15-дневен детски лагер бе символична – около 15-16 лева. Останалото го поемаше държавата. Нямаше семейство, което да не може да си позволи да изпрати детето си, там то имаше осигурено спане, храна - сутрин, обед, вечер и две междинни закуски. Имаше и спасител, лекар.
Развиваше се и активна културно-масова дейност. Отрядните и дружинните ръководители пишеха сценария и режисираха. Организираха се вечери като „България търси талант“, но в пионерски вариант. Много днешни родители си спомнят за онова време с голяма носталгия.
Имаше и международни пионерски лагери като „Георги Димитров” в Кранево, национални лагери в Обзор и Равда, а за младите комсомолци бе създаден Международен младежки център край Приморско.
Te тва е разликата между мен и теб... аз от 20 години карам нови коли до 3та-5та година.
Въпрос на ценности и възможности на сополанкото и мислещата патка...
Що, на тебе и тогаз ли не ти ставаше, лузър ;)?!
Аз лично за 120 в склада на храните... съученикът ми за 150 на пристанището (не докер - те правеха от 1000 нагоре)...
По омразните за некадърните търтеи бригади правехме от 50-110 за 2-3-4 седмици...
Инак майка ти, па и баща ти, може да са си вадели хляба на гарата, както го описваш, като те чета - е почти сигурно даже.
И къде си бачкал за 110 лв като лапе по време на соц-а, ве халва? В кенефа на гарата смучеше пиш'ки ли?
Ало, слаботоковите соц. почитатели вземете се стегнете малко. Време е да проумеете, че соц-а свърши и никой не ви е длъжен за нищо. Вечните мрънкалници за билетчета по 6 стинки. Свърши се! И тодар овчаря и той си го каза "социализма е едно недоносче".
Що за цървул трябва да си бил, щом ние (лапетата от квартала) като ученици бачкахме за минимално 110 през лятото, зс да си купим сами колелета (не, че родителите не можеха)...
Моята заплата в "9-ти септември" беше 124 лв., това беше 1987 г. Сега заплатата ми е 3800 лв. Как и да ги смятам соц-а губи. Какво ме бърка колко било билетчето за автобус? Нито през соц-а, нито сега ходя с автобуса.
На детски лагер съм ходил само една година, през 1981 в Доспат. Явно учениците от Бургас ги пращаха на планина а не на море през лятото.
От всички дисидвнтски истории които съм чувал (нямам предвид тази на отрепката росен плевнелиев), само три са били свързани с белене. На минев (който опредекено не беше наред социално - дали от лагерите или не не знам, на дертлиев (временно, който може би се е ползвал с привилегии като доктор - не съм чул от него "ужасяващите" разкази на експертите по лагерите от аонсу), на когото борците срещу комунизма му забиха нож в гърба, и още един, чието име забравих. Останалите в белене са били масово криминални боклуци, а има поне 4 дисидентски истории в медиите, кпгато да ги е карало на границата -да се наслаждават на мечтания запад.
Но най-важното НЕ СТЕ написали :
Тогава по Черноморието МУТРИ НЕМАШЕ ! ( то изобщо никъде нЕмаше ) !
И хората бяха напълно спокойни , пращайки си децата на летен лагер !
Ей те това се казва ИСТИНСКА почивка ! Да нямаш повод даже И ДА МИСЛИШ за лоши неща !
А сега как е ?
Стрелби , убийства , бухалки , рекет , грабежи , наркотици ...
С две думи - бЕгайте далече !
От мизерията вътре в тебе не можеш да избягаш