Депутат от комисията по туризъм: Да я караме по-ведро и да не зачеркваме сезона, юни беше изключително студен!
Валери Симеонов и Николина Ангелкова влязоха в спор заради концесиите на плажовете
Лидерът на НФСБ Валери Симеонов и министърът на туризма Николина Ангелкова влязоха в директен сблъсък. Повод стана предложението на Министерския съвет плажовете да се извадят от Закона за концесиите.
Днес казусът бе обсъден в парламентарната Комисия по икономическа политика и туризъм.
Симеонов даде пример с концесионери, които предлагат чадъри и шезлонги на изключително високи цени.
Затова и по думите му е нормално българският турист, който бил най-добрият турист, да предпочита други държави за почивка като Гърция.
Валери Симеонов обвини Министерството на туризма, че действа неразумно и некомпетентно при прилагане на Закона за устройството на Черноморското крайбрежие (ЗУЧК).
Лидерът на НФСБ призна, че и обективната обстановка предпоставя отлива от България. Държавите, където преди години имало размирици, сега станали отново привлекателни за туристите. Затова и конкуренцията нараснала.
Той обвини Министерството на туризма и в тенденциозно отношение към „случайните” концесионери, които били дребни играчи от провинцията.
Според него ведомството на Ангелкова прекратявало договорите с тях за няколко нарушения, за да може след това печеливши да се окажат други играчи, които били едни и същи емблематични фигури от близкото ни минало и съответните свързани с тях лица.
„В момента ние с гласуването на този законопроект подписваме присъдата на летния морски туризъм в България да продължава да се движи по низходяща спирала”, отсече Валери Симеонов.
Според него Николина Ангелкова иска концесиите на плажовете да се върнат по правилата в ЗУЧК, за да може тя еднолично да контролира процесите.
Министърката опроверга тази теза, като я обяви за мит.
Според нея всъщност по настоящия Закон за концесиите тя е еднолично отговорен концедент. Докато при ЗУЧК в комисиите участват представители на Министерския съвет. Накрая решението за сключване на договора пак е на правителството.
Тук Валери Симеонов репликира, че това е друга причина Ангелкова да не харесва Закона за концесиите. Тогава отговорността щяла да падне изцяло върху нея, докато по ЗУЧК действала „колективната безотговорност” на Министерския съвет.
Николина Ангелкова обаче отново извади аргумента, че по Закона за концесиите процедурите са сложни и тежки и са приравнени към големи обекти като пристанища и летища. Тя настоя, че процесите за плажовете трябва да са прости и ясни, за да могат да протичат достатъчно бързо и ефективно.
От БСП поискаха информация за броя на туристите по Черноморието през последните години.
Според статистиката ръстът е осезаем.
С 31% са се увеличили всички туристи в България, откакто е създадено Министерството на туризма. Подобно е числото и за черноморските курорти.
Този сезон се очаква лек спад според предварителните записвания, посочи Николина Ангелкова.
През последната седмица в медиите се надигна истерия със снимки, показващи пусти плажове. Това даде тон и на днешната дискусия в парламентарната комисия.
Вероятно затова накрая депутатът от „Обединени патриоти” Александър Сабанов, представител на ВМРО, реши да повиши настроението: „Аз за финал искам така малко по-ведро да я караме, защото едва ли не приключи туризмът в България. Все пак да не забравяме, че до оня ден ходихме с якета, нали така? Юни беше изключително студен месец, така че да не зачеркваме целия сезон и да се надяваме наистина, че черноморският туризъм ще става все по-успешен въпреки климатичните изненади, които ни предстоят, така да се каже.
В земеделието примерно всеки казва „много хубава реколта ще има”. Земеделците казват „реколтата се брои, когато вече е в хамбара”. Така че нека да броим туристическия сезон на края на сезона. Тогава да се отчита какво е постигнато, а не предварително да го караме, че едва ли не е на загуба, на минус, катастрофа и т.н.”
Последва гласуване, при което законопроектът на Министерския съвет бе одобрен на първо четене с 12 „гласа” срещу 3 „въздържал се”. Имаше и един глас „против” – на Валери Симеонов, разбира се…
А туристите, които почиват през Юли, правят резервации месеци по-рано.
Но с тия факти трябва да ги репликират журналистите за да им стане тъпо, а не да си чешем пръстите с коментари.
Цялата логика на тяхното съществуване е на първо място да обслужват схемите на руския енергиен империализъм за ограбване на България, а покрай това да си оправят и личните далавери.
На второ място стои задачата за насочване на милиарди от европейските програми към структурите, подчинени на Кремъл и местната комунистическа олигархия.
На трето място стои задачата да не се допусне истинска патриотична българска структура до властта и информационните ресурси.
На четвърто място стои задачата за маргинализиране и катунизиране на българското общество и нация, за да може този модел да оцелее без съпротива до окончателното превземане на българската държавност от Кремъл.
Точно по тази причина горните политически сили водят от почти 3 десетилетия целенасочена политика по прогонване на българския елит и най-вече младите и образованите, съчетана с умишлено беззаконие и то прокарвано чрез закони.
Никой няма право да се съмнява във факта, че ГЕРБ е поредната политическа мимикрия, конструирана от и подчинена на Кремъл, защото това съмнение е равнозначно на национално предателство от глупост.
Самият факт, че три мандата Борисов България продължава да плаща най-скъпия руски газ и горива с най-високи надценки в Европа, е достатъчен.
Още първото правителство на Борисов предаде на Лукойл и терминала в Росенец, и Булгартабак, и Виваком и БТК..
За жълти стотинки.
Да не споменавам разграбването на КТБ - банка на руското КГБ, в която правителствата на България наливаха парите на държавните ни предприятия, за да се финансират с тях паразитни руски политически проекти....
Днес в България има официално регистрирани над 100 000 руски фирми, но най-голямото източване на национален ресурс, като изключим енергийния грабеж, се осъществява през офшорките им.