Десетки бургаски девойки станаха експерти по дигитално предприемачество
Обучението се проведе в Бургас от JA България и партньори с пълно финансиране от Европейския институт за иновации и технологии (EIT)
В „Бизнес инкубатор – Бургас“ се проведе вторият уъркшоп от поредицата обучения по дигитални умения и предприемачество за момичета, подкрепени от Европейския институт за иновации и технологии (EIT). Партньори на събитието бяха също Община Бургас и Индустриален парк Бургас. За два дни от 14 до 16 юни безплатния курс преминаха над 20 момичета на възраст от 12 до 18 години.
Дигиталните и предприемаческите умения са широко търсени от бизнеса в Европа. Въпреки това, докладът на Европейската комисия за мониторинг на дигитално предприемачество показва, че повечето държави в Европа имат ниски нива по този показател, особено тези в средиземноморските и източноевропейски страни. Разликата между напредналите и изоставащите в нивото на дигитални познания се увеличава още повече като се вземе предвид и пола на служителите – само 15% от работещите в технологичния сектор в Европа са жени. Поради тази причина, EIT обедини усилията си с Джуниър Ачийвмънт – най-голямата нестопанска организация в Европа, която предоставя обучения по предприемачество на младите хора, за провеждането на повече от 20 обучения за общо над 600 момичета на възраст 12 – 18 години в България, Гърция, Литва, Румъния и Сърбия.
Според плана за действие на Европейската комисия за предприемачество 2020, всеки млад европеец трябва да има „поне един практически предприемачески опит, преди да напусне задължителното образование“. Това е мисията, която мрежата JA също си поставя: „Важно е обществото да осъзнае, че дигиталните умения сами по себе си не са достаъчни, необходимо е да бъдат поставени в контекст. Съчетани с предприемачески умения, те ще подкрепят младите хора да превърнат идеите си в реалност, при това с добавена стойност за обществото. Само така повишаването на дигиталната грамотност ще подкрепи истински целите, поставени от Европейския съюз.“ – каза Милена Стойчева, изпълнителен директор на JA България.
„Много съм щастлива, че имах възможността да участвам в този проект. Освен развитието на практически предприемачески и дигитални умения, научих много и относно това как трябва да преодоляваме трудностите в живота си, как да работя в екип с други хора. Взаимодействието с менторите беше много полезно и вдъхновяващо. Надявам се вбъдще да имам възможността да участвам и в други проекти на Джуниър Ачийвмънт България.“ – каза Мария Димитрова, ученичка от 8 клас в Национална финансово-стопанска гимназия.
Проблемът е в това, че ес програмите наливат в кацата с проекти без дъно в мащаби за които политбюро на бкп и кпсс заедно биха завидяли.
пп. за децата на демокрацията: 89та масата скачаше срещу преразпределението на плановата икономика...