Кабелни оператори обвиняват А1, Виваком и Булсатком в престъпно съдружие с ГДБОП
Държавата ги репресирала, вместо да се насочи към истинския сив и черен сектор, свързан с продажбата на незаконни устройства, доставящи безплатна телевизия през интернет
Сдружение на кабелни оператори обвини Главна дирекция „Борба с организираната престъпност” (ГДБОП) към МВР и големи фирми в сектора в криминално съдружие.
На пресконференция в БТА-София бяха изнесени данни срещу конкурентната организация „ТеРаПро”.
„Няколко големи оператора и доставчици - най-вече операторите „Виваком”, „А1”, „Булсатком”- са създали организацията „ТеРаПро”, чиято цел е - цитирам „логистична подкрепа на държавните органи”. „ТеРаПро” има сключен договор с ГДБОП, забележете – за съвместна дейност. След сезиране на съда има решение на Върховния административен съд, че този договор трябва да бъде прекратен незабавно”, каза Валентин Георгиев – изпълнителен директор на Национално сдружение на кабелните оператори „Клуб 2000”.
Бившият депутат адв. Емил Василев – правен консултант на НСКО „Клуб 2000”, извади документ от „ТеРаПро”, адресиран до ГДБОП. В него имало списък на кабелни оператори, обвинени, че нарушават авторското право.
Шефът на ГДБОП Ивайло Спиридонов пък сложил резолюция „Да, за изпълнение!”
През последните седмици агенти на ГДБОП се представяли като клиенти, влизали и снимали в офиси на кабелни оператори.
От НСКО „Клуб 2000” очакват в скоро време да бъдат предприети репресивни действия от страна на властите.
Според тях обаче усилията на държавата и на големите фирми от „ТеРаПро” са в неправилна посока. Сивият и черният сектор бил не при малките кабелни оператори, а се коренял в продажбата на незаконни IPTV-боксове. Чрез тези устройства можело да се гледат безплатно стотици телевизии през интернет.
Вместо държавата и „ТеРаПро” да се занимават с този проблем, те атакували малките кабелни оператори.
Резултатът щял да е съсипването им и оставането на няколко големи фирми на пазара, което щяло да повиши цените за клиентите заради липсата на реална конкуренция.
Емил Василев заяви: „Националното сдружение на кабелните оператори възнамерява да предприеме конкретни действия за преустановяване на репресиите, които наблюдаваме последните няколко години, особено последните няколко месеца. Планираме да подадем сигнал до главния прокурор на база влязлото в сила решение на Върховния административен съд. Ще поискаме едно разследване за корупционни практики в отношенията между „ТеРаПро” и ГДБОП. Ние нямаме никакво друго обяснение за това безпрецедентно сътрудничество и писане на черни списъци.”
Василев добави, че не било изключено да поискат и среща с премиера Бойко Борисов.
Причината е, че той бил заблуден и подведен по отношение одобрени от Министерския съвет промени в закона за авторското право, засягащи кабелните оператори и свързани с обвинения към тях, че формират сив и черен сектор.
От НСКО "Клуб 2000" обвиниха големите играчи в продажби на цени под себестойност. От сдружението подавали множество сигнали в Комисията за защита на конкуренцията, но резултат нямало.