Не забравяйте! Местим стрелките на часовника, ще се стъмва с час по-късно
Сериозните дебати по темата нужна или ненужна е смяната на времето не достигнаха до резултат в ЕС
Тази неделя – на 31 март, в точно 3 ч. сутринта стрелките на часовниците се местят с един час напред, правейки деня по-дълъг, но скъсявайки утрешната ни дрямка с цели 60 минути. За поредна година, въпреки сериозната инициатива от страна на ЕС, отново спазваме практиката, която мнозина считат за отживелица.
В България лятното часово време се въвежда за пръв път през 1979 г., а реалната причина за местенето на стрелките се крие в пестенето на електроенергия в началото на 20 век. Това обаче вече не е необходимо и мнозина са на мнение, че тази практика трябва да бъде спряна.
Дебатът през миналата година не доведе до резултати, като въпреки че мнозинството от европейците са на мнение, че е време да сложим край на смяната на времето, от ЕС отложиха прекратяването на смяната с още две години и реално единно часово време за съюза все още не е избрано.
Всяка държава членка ще има възможността сама да прецени дали да ползва зимното или лятно часово време, като това до голяма степен ще зависи географското разположение на държавите.
На юг, страни като Турция вече взеха своя избор – лятното време да се превърне в постоянно. Ако следваме логиката, то до 2021 г. и в България най-вероятно ще си кажем последно сбогом със зимното.
Какво е вашето мнение?