Природозащитници бранят плаж Липите, а концесионерът на ловен участък иска обезщетение
Проверка на Министерството на туризма е показала, че плажната ивицата се намира извън защитена зона, има и кандидат да я стопанисва
Един от последните диви плажове по Южното Черноморие ще бъде отдаден под наем, каза водещият на „Тази сутрин“ по бТВ Антон Хекимян.
„Възможно е ли още това лято на Липите край Синеморец да има шезлонги и чадъри? Плажът е част от Природен парк Странджа и защитената местност Силистар. Въпреки това е проведен конкурс, без да е съгласуван с екоминистерството и дирекцията на парка“, заяви водещият.
Една от последните диви ивици е на път да се сдобие с наемател.
От години Областната управа в Бургас и Министерството на туризма се опитват да намерят стопанин на малкото плажче, но досега то винаги е оставало в графата безстопанствени. До него има два пътя и те минават през гората. По единия се върви около два километра. Въпреки трудният достъп, плажът е предпочитан от любители на природосъобразния туризъм. Затова те реагираха остро на новината, че плажът ще бъде отдаден под наем, каза репортерът от бТВ Лора Стаматис.
През февруари на конкурс за стопанисване на плажната ивица се явил един кандидат, който печели търга за следващите пет години срещу наем от 3000 лева на сезон и с предложение за чадъри и шезлонг по 8 лева.
Спасителят на плаж край Синеморец в шок след смъртта на 40-годишен турист
За туристи плаж Липите е достъпен само пеша. В местността действа специален режим.
От 1992 г., когато бе обявена за защитена местност Силистар, е забранен достъпът на моторни превозни средства, които не извършват горскостопански или селскостопански дейности, каза Иван Камбуров - гл. експерт „Биологично разнообразие“ - ДПП „Странджа“.
За да не минават автомобили е прокопан и ров.
Трябва да ги санкционираме за преминаване през горски пътища, добави директорът на ДСГ – Царево Николай Вълчанов.
„Тези вековни габъри са част от едно природно местообитание, което е в Натура 2000 и са една от добрите визитки на защитената местност Силистар, която се смяташе, че е най-богатата в България“, заяви Камбуров.
„Коловозите се образуват когато минат една – две машини. Когато започнат дъждове, ерозията се задълбочава“, обясни Николай Пенев.
4500 хектара горска територия до кльона на Резово са предоставени за стопанисване за 15 години. Концесионерите на ловния участък, през който се минава за плажа, не знаеха, че е отдаден под наем.
Добрият пример! Доброволец спасява летовници на опасен плаж край Синеморец
„Над 100 000 лева годишна такса плащаме на Агенцията по горите към Министерството на земеделието. Ако се карат коли и се разполагат палатки, това означава, че отиват нещата на провал и ние ще искаме обезщетение от държавата“, каза пък концесионерът на ловен участък „Чилията“ Румен Караманов.
Проверка на Министерството на туризма е показала, че ивицата се намира извън защитена зона.
„Плаж Липите попада в Природен парк „Странджа“ и Защитена местност Силистар, както и в две Натура Зони. Плажът се намира до горска територия. Инфраструктурата до него е недопустима“, уточни Детелина Иванова от РИОСВ – Бургас.
6000 кв метра от плажа са определени като дюни.
Има подвижни бели дюни с растителност, заяви Камбуров.
Няма как автомобилите да стоят в горска територия, добави той.
„Като няма изградена инфраструктура, защо го дават под наем“, пита кметът на Синеморец Динко Костадинов.
„Този плаж е проблемен. Всяка година вадим по двама – трима удавници. За мен е много по-добре да се даде на концесия, да си има спасители и да няма удавяния“, заяви екоинспекторът от Синеморец Николай Темелков.
„Под тези дюни има стара гемия от преди 150 години, която е погребана под пясъците. Против сме този плаж да бъде отдаден на концесия“, каза един от природозащитниците.
От Министерството на туризма уточниха, че плажът все още не е отдаден под наем и дали ивицата ще бъде дадена за стопанисване, ще бъде решено след детайлна експертна оценка.