Бургаското пристанище се сдобива с първия в страната еко катамаран
Плавателният съд ще се използва за туризъм, но също така ще изследва морската вода
Нов хибриден еко-катамаран ще бъде доставен в Бургас по международен проект. Плавателният съд ще обслужва туристически маршрути от пристанище Бургас, а основните акценти в тях ще бъде представянето на културното богатство по крайбрежието.
В проекта участват партньори от България, Гърция и Грузия. Освен за разходка на туристи той ще служи и за изследване на морската вода. Еко бусът е част от съвместния проект “Плаване по Черно море“, на Пристанище Александруполис, съвместно със Сдружение „Клуб за спортен риболов Гларус” – Бургас и Международния център за социални и икономически изследвания – Грузия.
Днес работна среща по проекта се проведе в Морска гара - Бургас.
От българска страна ще бъдат разработени туристически маршрути в залива, по които ще плава еко-бусът. Катамарънът в момента се строи в корабостроителница Стъклопласт ООД в Царево, предвидено е да разполага с 30 места за туристи. Ще се задейства с електрически двигатели и ще има сензори, чрез които ще се изследват нивото на водорасли и кислород на водата. До края на годината катамаранът ще бъде пуснат на вода.
Това ще даде възможност за анализ какво се случва с морето, каза Янко Янков, представител на Сдружение Клуб за спортен риболов „Гларус“. По думите на Янко Янков, проектът за разработката, реализирана у нас, се извършва по норвежки патент.
Водещата страна-Пристанище Александруполис е предвидело изграждане на плаващи докове, които ще дадат възможност за развитие на яхтения туризъм.
„Щастливи сме, че имаме общ проект с пристанище Бургас. Като построим кейовата стена, ще влизат и яхти както при нас“, заяви по време на срещата Кристос Дукас, изпълнителен директор на Пристанище Александруполис.
Този проект е част от синия растеж, който е важен за Пристанище Бургас. Той включва както крайбрежен туризъм и яхтинг, гръцката страна строи понтони, Пристанище Бургас чрез Сдружение „Клуб за спортен риболовГларус“ е в етапа на изграждане на екокатамаран, първият кораб с електрически двигател ще функционира от пристанище Бургас.
Данните, които ще бъдат предоставени в реално време, ще показват какво е състоянието в Черно море, а то се подобрява. Следващият етап на програмата е понтоните от пристанище Александруполис да бъдат реализирани в марина Порт Бургас“, каза по време на откриването на работната среща Диян Димов-изпълнителен директор на Пристанище Бургас.
Проектът е насочен към преодоляване на съществуващите пречки за туристическите потоци между черноморските пристанища и пристанищата на Северно Егейско море. Той е от интегриран тип и включва както инвестиционни дейности, така и създаването на интелектуални продукти и обмяна на добри практики между партньорите, които ще разработят морски туристически маршрути, достъпни с всякакви плавателни съдове, с акцент върху културното богатство по крайбрежието в трите сътрудничещи и търгуващи помежду си държави от хилядолетия – Гърция, България и Грузия. Интерактивната база данни на маршрутите ще бъде разработена от грузинския партньор и ще бъде достъпна както през терминалите и офисите, които ще се инсталират и оборудват на пристанищата в Александруполис, Бургас и Батуми, но и със свободен достъп в Интернет. Съвместно трите партньора ще създадат ръководство за собствениците на плавателни средства, които искат да плават между черноморските пристанища и северните Егейски пристанища. Финансирането на проекта е 1 237 786,24 евро, като от тях 1 138 763,34 евро са от ЕС.
Проектът се реализира в рамките на две години.
На работната среща присъстваха зам.-областният управител на Бургас -Владимир Крумов, директора на РИОСВ -Бургас-инж. Тонка Атанасова, общински съветници, представители на морския и туристически бизнес в града, екоорганизации.