Трансджендърите в САЩ вече не могат да влизат в армията
Законопроектът на администрацията на Тръмп бе одобрен, влиза в сила от средата на април
Всички пътища пред законопроекта на президента на САЩ Доналд Тръмп да забрани на хора „трансджендър“ да участват в армията са премахнати. Новата политика влиза в сила в средата на април. Копие на записките (мемо) по предложението са пратени към abcnews.com, които пък ги публикуваха по-рано днес.
Според мемото, трансджендъри, които в момента служат в армията, ще имат възможността да останат на постовете си, само ако се придържат към дрескода на биологичния пол, към който принадлежат. Както стана ясно още миналия февруари, военни, които са диагностицирани с джендър дисфория (състояние, при което човек се чувства зле от това, че му е "назначен" пол при раждането, който не задължително отговаря на този, към който той/тя се оприличава. За лечението му се препоръчва... психотерапевт, бел.а.), няма да могат повече да се възползват от операции за смяна на пола.
Новото тук е, че кадети, които се определят като трансджендъри, вече няма да могат да влизат в армията дори ако са сменили пола си оперативно или чрез хапчета. Само индивиди, които никога не са приемали каквато и да е хормонална терапия или претърпели оперативна намеса ще могат да влизат в редиците на американската армия.
Разбира се приемането на тази политика срещна яростна опозиция сред либералите. „Всеки, който иска да служи в армията, трябва да получи шанс. Това е дискриминационна забрана, а не такава, базирана на медицинска диагноза“, казва Адам Смит – председателят на камарата на военната комисия в САЩ.
„Днес администрацията на Тръмп избра предразсъдъците пред истината. Така тя се подиграва с службата и жертвата на над 14 хил. трансджендър военнослужещи“, коментира на свой ред Арън Белкин – управителят на Палм Сентър (Мозъчен тръст, основан през 1998 г. и целящ да подобри качеството на публичния диалог за различни спорни политически теми)
Мнозина обаче подкрепят нововъведението с аргумента. Аргументите варират от това, че мъж, който се представя за жена не може да бъде ефективен в службата си, а жена, която се представя за мъж не е достатъчно физически подготвена за армията. Проблем има и в ползването на общите душове и бани, а много стрейт войници не приемат, че в съблекалните им е редно да има жени.
Приемането на законопроекта обаче несъмнено е показателен за това, че обществото и политиката постепенно започват да се отварят към идеята, че може би крайният либерализъм не е правилната насока за развитие. Въпреки че от близо 2 десетилетия извратените ценности на лявото масово са се впили в обществото и наскоро дори започнаха да прокарват път и в България.
Що така бе таа изчанчена,смотана нация
Решението е най-накрая да се финансира едно мащабно независимо научно изследване, което да регулира нещата: кой какъв е, какви възможности има и т.н.
Дали полът е право на избор или не все още никак не е ясно и всякакви изследвания по въпроса биват сериозно възпрепятствани. За последните 30 години има едва няколко.