ЧСИ погна мъж за 98 стотинки дълг, искат му 1000 лева
Как мъж разбра, че е осъден да плати задължение почти десет години, след като то е възникнало?
Дълг за 98 стотинки към мобилен оператор нарасна до 1000 лв. Как мъж разбра, че е осъден да плати задължение почти десет години, след като то е възникнало?
„Влизам вътре до банката и питам какъв е проблемът, защо не мога да си изтегля сумата и те ми казват, че имам запор за 98 стотинки главница”, разказва Боил Иванов.
През 2008 година Боил заминава за Италия. У нас оставя дълг към мобилен оператор. 10 години по-късно непогасена сметка за 98 стотинки струва на мъжа над 1000 лева.
„Връщам се и нямаше никакви такива задължения или там подобни. До този момент съм плати 981 лв. Като дължима сума още остава 217 лв.”, обясни той.
Въпреки че задължението на мъжа е от 2008 година и би трябвало да е изгубило давност, все пак изпълнителен лист има. „Тази давност не се прилага автоматично, лицето което е осъдено, не се е позовало на нея. Това е важно да се знае, защото много хора просто броят периода, който е изтекъл и считат, че проблемът е решен. Не, не е така. Нито частният съдебен изпълнител е компетентен да се занимава с този въпрос”, обясни адвокат Десислава Филипова.
Така 98 стотинки стават причина мъжът да се превърне в обект за частен съдебен изпълнител, без дори да разбере, че е съден.
„Като се издаде този изпълнителен лист, се търси длъжника на адрес, не бива открит, за да може да възрази срещу размера на дълга и срещу размера на адвокатския хонорар и съдът издава разпореждане да се издаде изпълнителен лист”, обясни Ивайло Илиев, председател на Сдружение „Покана за доброволно изпълнение“.
В края на януари започна наказателна процедура срещу България от страна на Европейската комисия, която иска съдът да е длъжен служебно да проверява за неравноправни клаузи в договорите с потребителите. До края на март родните власти трябва да отговорят на Комисията как ще променят закона, а дотогава Боил ще търси правата си чрез адвокати.