Акне не се лекува със спирт и алкохол
Препоръчително е лицето да се мие не повече от два пъти през деня и то със сапун
Една от болестите на съвремието е възрастовото акне. То се различава от младежкото, защото засяга не само тийнейджъри, но и възрастни до 40 години. Докато страдащите от тежки форми на акне в младежи са повече момчета, при възрастовото акне са засегнати повече дами. Здравословния проблем е свързан с външните условия и замърсяването в градска среда, но е и много индивидуален.
Редица са продуктите за лечение на акне, но е важно да се разберат и причините за появата му. Те са свързани с фактори като замърсяване на въздуха, стрес (хроничен или еднократна стресова ситуация), хормонални промени по време на месечния цикъл при жените, тютюнопушене, неправилно хранене и предразположеност на кожата. Към тях могат да се прибавят използването на силна козметика, агресивен грим и неправилно прилагане на дерматологични продукти.
Акнето представлява запушване на космените фоликули на кожата, което води до бактериални инфекции. Това се случва при по-голямо производство на себум (омазняване). На повърхността се появяват черни точки, пъпки с бял връх, зачервени места с бяло балонче и големи бели образувание с много гной, които се наричат още кисти.
При избора на дерматологичната козметика за акне е много важно да се чете съдържанието. Спиртът и алкохолът са врагове на здравата кожа – те изсушават епидермиса прекомерно и най-често организмът „отвръща на удара“, като започва да произвежда много повече себум, когато се спре употребата на продукта. Така моментното подобрение в състоянието всъщност води до хронично влошаване. Трябва да се залага на формули, които позволяват на кожата да диша и имат доказан ефект.
Роля играе и високата лична хигиена. Препоръчително е лицето да се мие не повече от два пъти през деня и то със сапун за кожа с акне. Хубаво е смартфонът да не докосва лицето по време на разговор. Сред препоръките на дерматолозите е и да не се излагате продължително време на слънце. Ръцете трябва да се мият по-често и да не се докосва лицето.