Валери Симеонов: Несебърският кв. „Черно море” е изграден законно върху заравнени дюни, не прекалявайте с глоби за една опъната кърпа
Лидерът на НФСБ смята, че следва да се либерализират правилата по отношение на природните образувания, които не са непосредствено до морето
Законодателството по отношение на дюните следва да се либерализира. Това смята депутатът от „Обединени патриоти” и лидер на партия НФСБ Валери Симеонов.
„На мен ми се струва, че е малко пресилено това с плажните принадлежности”, коментира той в сряда пред парламентарната Комисия по икономическа политика и туризъм по повод предложенията за промени в Закона за устройството на Черноморското крайбрежие. Те забраняват използването на такива принадлежности върху дюни.
„Това означава ли, че не можеш да сложиш една кърпа на дюната? Не знам дали познавате някои части на българското черноморско крайбрежие, но дюните заемат доста огромна част там, особено около Несебър. И те са извън зона А и Б. Те са далеч назад. Имам предвид например района на Несебър-юг, към Равда. Там една дюна беше отнета. Имаше някакви скандали. Но там има много дюни в посока на квартал „Черно море”. Да не говоря, че самият квартал „Черно море” е построен, след като се изравниха дюните”, просветли Валери Симеонов представители на Министерството на туризма, които защитаваха законопроекта пред парламентарната комисия.
Лидерът на НФСБ смята, че част от текстовете са непрактични. Той попита може ли да е нарушение да си опънеш кърпата на 1 км от морето върху дюна и за това да подлежиш на санкция от няколкостотин лева.
Валери Симеонов даде пример, че има автобусни спирки, дървени пътеки, кошчета за боклук и др. подобни конструкции, които също са върху дюни.
Пред „Флагман” той коментира, че и сега действащите правила по отношение на дюните следва да се либерализират.
За несебърския квартал „Черно море” обясни, че „хубаво е, че е изграден” върху дюни, при това законно – „със строителни разрешения, с всичко”.
„Там са десетки не декари, а хектари с дюни. Какво сега, да спрем да живеем и да не можеш да минеш по дюните или пък след като никой не ги ползва… те по-скоро приличат на храсталаци, между другото, един вид. Те са дюни, ама са се превърнали в храсталаци, защото колкото са по-далеч от морето, толкова по-малко сол може би има и те обрастват от храсти и от ниска растителност. Нищо не носят на природата на България тези огромни площи с така наречени дюни. Нищо не ни допринасят”, добави лидерът на НФСБ.
Така, както корените на дърветата предпазват, същото важи и за дюните в крайбрежната зона! Която зона ясно е очертана, както преди, така и сега!
Седнал, блещи глупости пред служителите, които му ги публикуват! Министерството на Туризма да не би да е отделна единица от Държавата? Никога не е имало частни терени върху дюни, или скали на брега. От, което следва, че няма как да говорим за реституция, и т.н. Всички подобни земи трябва да се възстановят на Държавата, и да се върнат под шапката на ЗУЧК, който трябва да се промени.
Той обижда Народа с цензурни думи, които са непонятни за обществото! Защо го публикувате? Той нито знае, нито иска да знае, освен как да си хвърли хавлията върху дюните! Испания как процедира с незаконните си ваканционни комплекси? Знаете ли?