×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

В Несебър посрещнаха баба Марта


01 Март 2019, Петък, 22:28 ч.

И тази година участниците бяха измайсторили уникални по своята същност, послание и фантазия мартеници

За шеста  поредна година Община Несебър отбеляза Празника на мартеницата. Събитието се състоя в читалище „Яна Лъскова“ на 1-ви март, когато отбелязваме уникалния български празник Баба Марта. Културната проява е по линия на инициативата „Да съхраним изконните български традиции“, в основата на която е кметът на Община Несебър Николай Димитров.

Градоначалникът  поздрави всички присъстващи с празника-предвестник на пролетта, като благодари и връчи грамоти на участниците, вложили много усърдие в изработването на изящните и красиви творби, съхраняващи и показващи най-силно българщината чрез високото си художествено майсторство. В словото си г-н Димитров подчерта, че инициативи като тази ни обединяват и дават тласък на националното ни самочувствие и воля да изявяваме нашите традиционни ценности, национални символи и богатство, както и да съхраняваме своята идентичност.

И тази година участниците бяха измайсторили уникални по своята същност, послание и фантазия мартеници.

Между тях с оригиналност и прецизност изпъкваха композициите, изработени от сръчните ръце на жените от село Баня - макет на Община Несебър и на Сдружението на занаятчиите и творците с техния уникален проект под надслов „В очакване на Баба Марта“. Той изобразява прецизно изработени фигури и символи на пролетта.  Използваната техника е пластене на вълна. Всички  вложени материали и цветове са естествени и строго съобразени с традиционните изисквания при  изработка на мартеници. Представителките от ФГ „Магия“ към НЧ „Светлина“ с. Кошарица наистина омагьосаха със своята композиция по пролетни мотиви с много национална наситеност. Много оригинални бяха и направените от кратунки мартеници, представени от НЧ „Пробуда“ гр. Свети Влас.

Не по-малко интересни и впечатляващи бяха и произведенията на другите участници, представящи традиционно изработени от вълнени и памучни конци мартеници.

Хубаво е, че и децата се включват в празника като с много фантазия и естетика бе изработката на ОДК-Несебър.

Всяка година все повече граждани от цялата община, обществени организации, клубове, детски градини, училища и сдружения се участват в инициативата.

Грамоти  за участието си в конкурса получиха пенсионерските клубове в градовете Обзор и Свети Влас, Несебър–нова част, и селата Равда, Гюльовца, Оризаре, Тънково,  к.к. „Слънчев бряг”, ФГ „Магия“ към НЧ Светлина -Кошарица, НЧ „Г. С. Раковски 2013” – с. Раковсково, Центърът за обществена подкрепа, Демократичен съюз на жените – град Несебър, Сдружението на занаятчиите и творците в община Несебър, НЧ „Пробуда-1938“ - Свети Влас, ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ –  Гюльовца, ОДК – Несебър, ОУ „Г. С. Раковски“ с. Оризаре, ДГ „Радост“ с. Оризаре, НЧ „Пробуда 2016“ - с. Баня, Тракийско дружество гр. Несебър, както и жителите на с. Приселци и с. Паницово.

Мартеницата е позната за по-голямата част от населението на Балканите, но само българите са успели да я превърнат в предмет с обредно-художествена стойност, който с годините добива все по-голямо значение, като се вписва в културния живот на страната.

 

В поздравителния концерт по случай празника участие взеха:  Ана-Мария Петрова от ДТС при НЧ „Яна Лъскова-1905“ с изпълнение  на стихотворение за Баба Марта, детски танцов състав към НЧ „Пробуда“-гр. Свети Влас, фолклорна група „Зора“ към НЧ „Зора“ с.Оризаре, група за автентичен фолклор към НЧ „Светлина“ с. Гюльовца, фолклорна група „Равдалина“ към НЧ „Гоце Делчев“- с. Равда




В категории: Несебър


1
Коментара
Флагман.БГ Не му върви срещу Джокович, защото... Не му върви срещу Джокович, защото... 30/03/2025, Неделя 22:03 0
Ужасна вест от Мианмар
Ужасна вест от Мианмар 30/03/2025, Неделя 21:23 0
Шокиращ финал
Шокиращ финал 30/03/2025, Неделя 21:20 0
Най-злобните зодии
Най-злобните зодии 30/03/2025, Неделя 21:00 1
1
Коментара по темата
1.
Los Maduros
02.03.2019 09:22:20
1
2
Protivno selo s protivni " grajdani " . 2 % sa hora tam .
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
„Хлебарка“ налази ефира на БНТ и дори изпълзя на трето място в „Ново 10+2“ „Хлебарка“ налази ефира на БНТ и дори изпълзя на трето място в „Ново 10+2“ Песента на Диди и Мони от бургаския дует „Парадокс“ дебютира в класацията и едва не я оглави Геро с деликатна грешка в ефир, Рачков взе за мезе Фънки Геро с деликатна грешка в ефир, Рачков взе за мезе Фънки "Таралежко" е жури на "Като две капки вода" тази вечер Кола се запали в движение в голям роден град Кола се запали в движение в голям роден град За щастие няма пострадали Подробности за важната дискусия с министър Боршош в Бургас Подробности за важната дискусия с министър Боршош в Бургас Ето какво се случи на разговор за туризма Хубава работа, ама българска - или защо регистърът за педофили сам по себе си не е панацея Хубава работа, ама българска - или защо регистърът за педофили сам по себе си не е панацея Педофил си отвори детски парти център в София, ще спрат ли подобни безумия? Треньорът на Нафтата с много важно изказване Треньорът на Нафтата с много важно изказване Кадеду: Феновете и клубът направиха всичко за нас, но... Летният туристически сезон ще бъде открит официално в Бургаско Летният туристически сезон ще бъде открит официално в Бургаско Мирослав Боршош с визита в Бургас днес Сменя Русия с... Сменя Русия с... Австралия Губят му се 10 минути Губят му се 10 минути Димитров с шокиращо признание Протест в Пловдив Протест в Пловдив Граждани настояват за справедливост за убийството на Митко
Макрон с призив към Нетаняху Макрон с призив към Нетаняху Френският президент иска спиране на огъня в Газа Ужасна вест от Мианмар Ужасна вест от Мианмар Бременна жена издъхна след земетресението Кой печели от войната в Украйна? Търговци на органи забогатяват на гърба на измамените бойци Кой печели от войната в Украйна? Търговци на органи забогатяват на гърба на измамените бойци Пленен войник в Курска област твърди, че командирът раздавал медицински полици за лечение във Франция, а се оказва, че с тях давали съгласие за донорство Малък самолет падна върху къща Малък самолет падна върху къща Пожарна и полиция евакуираха района   Отиде си голямо име в киното Отиде си голямо име в киното Почина Денис Арнт Таксиметров шофьор вози жени без пари в... Таксиметров шофьор вози жени без пари в... Германия Смъртоносна атака срещу Харков Смъртоносна атака срещу Харков Загинали са двама човека Ужасна трагедия в Англия Ужасна трагедия в Англия Трима души загинаха при пожар, включително малко дете! Подозира се умишлен палеж 19-годишен герой с разтърсващ разказ за огнения ад в Кочани 19-годишен герой с разтърсващ разказ за огнения ад в Кочани Момчето спаси човешки животи, рискувайки своето здраве Тръмп се ядоса на Путин! От Белия дом обмислят тежък ход срещу Русия Тръмп се ядоса на Путин! От Белия дом обмислят тежък ход срещу Русия Вашингтон натиска за прекратяване на кръвопролитието в Украйна
Божидар БОЖАНОВ, депутат Божидар БОЖАНОВ, депутат Пеевски не може да звънне на Кьовеши, както на Сарафов и Гешев, за да бъде смачкано разследване. Виц на деня Виц на деня - Защо си в толкова лошо настроение?
- Ами точно влизах в морето на Малдивите и...
- И какво?
- И ми звънна алармата за събуждане.
Виц на деня Виц на деня - Вашият син ме нарече крава!!!
- Ох, госпожо... милион пъти съм му казвал да не съди за хората по външния им вид.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Ако булката е богата - расата няма значение... ако е много богата и полът няма значение.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори