Пет български региона са сред най-бедните в ЕС
Българският северозападен регион е на последно място в ЕС по регионален брутен вътрешен продукт, изразен в стандарти на покупателната способност на населението
Българският северозападен регион е на последно място в ЕС по регионален брутен вътрешен продукт, изразен в стандарти на покупателната способност на населението.
По данни за 2017 г. той е бил 31% от средното за ЕС, показват данни на Евростат.
Най-богатият регион е Вътрешен Лондон – Запад в Обединеното кралство (626% от средното за ЕС).
Наблюдават се големи разлики в ЕС и в самите държави членки.
След Северозападна България (31% от средното за ЕС) най-ниско в класацията са Майот във Франция и Северен-Централен в България (и двата региона с 34%), както и Южен-Централен (35%) и Североизточен (39%) отново в България (35%).
Следват румънският Североизточен регион (с 39%) и българският Югоизточен регион (с 43%).
Сред 20-те региона с БВП на глава от населението под 50% от средното за ЕС пет са в България, по четири в Гърция и Унгария, три в Полша, по два във Франция и Румъния.
В тези 20 региона живеят 22.9 милиона души.
Водещите в класацията след Вътрешен Лондон – Запад са Люксембург (253%), Южна Ирландия (220%), регионът на Хамбург в Германия (202%), регионът на Брюксел в Белгия (196%), Източна и Централна Ирландия (189%) и регионът на Прага в Чехия (187%).
Има 21 региона с БВП на глава от населението с 50 или повече процентни пункта над средното за ЕС – пет в Германия, по два в Ирландия, Австрия, Холандия и Великобритания и по един в Белгия, Чехия, Дания, Франция, Словакия, Полша, Швеция и Люксембург.
В тези 21 региона живеят 52.3 милиона души.