Показват историята на Бургаския затвор в Съдебната палата
Проследено е развитието на института от първия му ден на 11.02.1939 година досега
Фотоизложба, разположена във фоайето на Бургаския окръжен съд вълнува днес подсъдими, адвокати, прокурори, съдии и обикновени граждани. Тя е част от събитията, с които се отбелязва кръглата 80-годишнина от строежа и откриването на Бургаския затвор. Строителството на сградата започва през октомври 1932 г., след като е дарена общинска земя с решение на от Общинския съвет – празно място от 61 дка в кв.„Акациите”. Проектирането на сградата се извършило от арх. Стоян Гугучков и арх. Иван Маринкин, под надзора на архитекта на Окръжния затвор арх. М. Георгиев, четем в изложения архив.
„За много хора е неразбираемо колко е важна нашата институция. Всички знаят, че има затвор, но някои дори не знаят къде се намира. Да нас всъщност е важно къде работим, кога е създаден този институт, как се е развил през годините и докъде сме стигнали днес. В тези фотоснимки може да направи съпоставка как е изглеждала сградата преди и сега. Надявам се да намерим още архивни инструменти, за да изработим книга „История на Бургаския затвор”, каза директорът Бранимир Мангъров.
До него бяха зам.-министърът на правосъдието проф. Николай Проданов, главният директор на Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" гл. комисар Васил Миладинов, директорът на Областна дирекция на МВР старши комисар Калоян Калоянов, директорът на РДПБЗН комисар Васил Василев, административните ръководители на съдилищата и прокуратурите от съдебен район Бургас, магистрати, началници на затвори от цялата страна, представители на въоръжените сили на РБългария, служби и отдели на държавни ведомства, представители на Община Бургас, обществени деятели.
„Затворът в Бургас е важен елемент от системата за изпълнение на наказанията в Република България и както във всички други затвори и общежития, в последните няколко години тук се провежда широка политика на реконструкция и ремонти, сградите могат да отговорят, както на националните, така и на международните стандарти”, каза зам.-министърът на правосъдието проф. Николай Проданов.
Той добави още, че състоянието на сградите на затвора са в доста добро състояние, тъй като през пролетта на 2017 година беше открито затворническото общежитие в Дебелт, което към момента е най-модерното място за лишаване от свобода у нас.
„В проължение на година-две беше направен много голям ремонт и на сградата на самия затвор в Бургас. Той сега изглежда по много по-различен начин, отколкото през 2016 година, например. Това е една част от общите позитивни промени, които са в цялата система за изпълнение на промяна. Поздравявам началника на затвора, така и всички служители на затвора и общежитията за техния празник", заключи зам.-министърът на правосъдието.
Понастоящем лишени от свобода и задържани лица от областите Бургас, Сливен и Ямбол се настаняват в основния корпус на затвора и в затворническите общежития „Житарово“, „Строител“ , „Дебелт“ и „Дебелт1“.
След ремонт на обособена част от затвора през март 2015 г., там са преместени и арестните помещения, които до тогава се помещават в сградата на Областната дирекция на МВР в центъра на града.
Към днешна дата в помещения на основния корпус, отговарящи на европейските минимални изисквания за размери, площ и условия, са настанени 232 лишени от свобода при капацитет 300. В Затворническо общежитие от закрит тип „Дебелт” те са 281, при капацитет 370, а в общежитието от открит тип „Дебелт 1“ при капацитет 76 места, са настанени 72 лишени от свобода.
Погледнете първата снимка и сравнете със снимки на механотехникума. Приликата е удивителна...