Проф. Тодор Кантарджиев: Киселото зеле и ментовите бонбони пазят от грип (ВИДЕО)
Нови шест случая на грип са доказани в Стара Загора, каза шефът на Националния център по заразни и паразитни болести
07 Декември 2018, Петък, 04:51 ч.
Болните да си стоят у дома, пазете се от кихащи и кашлящи, съветва той
Киселото зеле и бонбони с билки като мента и глог помагат в сезона на грипа срещу вируси. Това каза в „Тази сутрин“ по бТВ директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев.
Той съобщи, че нови шест случая на грип са доказани в Стара Загора.
„Те са от щам H3N2, за който е известно, че поразява повече възрастните хора. Във вторник бяха доказани. Изследвани са седем проби от пациенти. Колегите от РЗИ в Стара Загора са се постарали да извадят добри материали на хора, които са болни, но не така постъпват специалистите от другите инспекции. Вчера получихме 15 проби от един старопрестолен град и се оказаха всичките отрицателни, което означава, че или не са взети както трябва или са от хора, които не са болни“, заяви проф. Кантарджиев.
Имаме доказани грипни вируси от цялата палитра на тип „А“ в различни региони на страната, добави той.
Когато си изкарал една вирусна инфекция в началото на зимния период, трябва много да се пазиш, защото вероятността да хванеш и грип е много голяма, предупреди професорът.
Може би спортът е най-доброто средство и срещу стреса, и срещу комплексите, и срещу грипа, добави той.
„Мръсният въздух и особено праховите частици, които стигат до долните отдели на дихателната система, затрудняват нормално й действие и борбата срещу вирусите, характерни за зимата. Прахът намалява и нашия имунитет. Затова е важно да се пазим от мръсния въздух с шалове“, подчерта шефът на Националния център по заразни и паразитни болести.
„Грипната вълна се позабави. Внасяме грипа най-вече от Турция“, уточни той.
„За разлика от Свинския грип H1N2, който се разпространява много бързо и скоро след това отшумява, H3N2 по-бавно набира скорост, но ни откарва до март месец. Затова е важно да следим кой от двата щама доминира в страната“, добави професорът.
Според него пикът на грипа ще е през януари.
„Когато имаш заболяване, което продължава повече от седмица, е добре да потърсиш лекар, за да се ориентираш какви мерки да вземеш. Хубаво е преди грипния сезон да говорите с личния си лекар“, съветва той.
„Който е болен, да си стои в къщи. Ако колегата киха и кашля, вадете демонстративно антибактериалната си кърпичка и си я сложете на носа. Гледайте да забърсвате мястото, където е кашлял, защото пипнете ли бюрото и след това си докоснете носа, очите или устата, със сигурност ще се разболеете“, предупреждава проф. Кантарджиев.
„Метър и половина е разстоянието от което не се предават вируси. Не скъсявайте дистанцията“, каза още той.
В сутрешния блок на БНТ пък изпълнителният директор на СБАЛИПБ "Проф. Ив.Киров" проф. д-р Татяна Червенякова каза, че няма изненадващи щамове на грипа. Ваксините го покриват, добави тя.
„Най-разпространен засега са типовете „А“ и „Б“, като хоспитализация се налага при усложнение, което води до развиване на пневмония. Грипът започва да настъпва най-вече в големите градове“, обясни проф. Червенякова.
Грип „А“ е този, който причинява по-големи усложнения, докато грип „Б“ протича по-леко, обясни тя. Въпреки това, в пандемични и епидемични ситуации грипът има различни клинични форми, където и грип „Б“ може да стане опасен.
Грипът започва внезапно с остра кашлица и болки в областта на гърдите и гърлото, хрема. Пациентите са отпаднали и страдат от мускулни болки, като проявяват липса на апетит. Температурата е висока. Разликата с настинката е, че тя се причинява от различни вируси, но тя не пречи на ежедневния живот така, както го прави грипът.
Усложненията са основно от страна на дихиталената система - вирусни или бактериални пневмонии, уточни проф. Червенякова.
Усложнения при децата са отитите, като има минимална възможност да развият и по-сериозни усложнения.
При съмнения за грип, първо трябва да се обърнем към личния си лекар, като в болница се изпращат усложнените случаи. Антибиотици се взимат само при усложнения, които лекарите преценяват, така че не бива се самоизписват, призова д-р Червенякова.
Най-уязвимите от грип групи са малките деца, които посещават детски градини, както и възрастните хора с присъстващи заболявания.
В категории:
Здраве
Отново показа класа
ISW: Военни блогъри бият тревога, че Русия остава без офицери
Огромен протест в Гърция
47-годишен бургазлия опита да постави световен антирекорд
Русия съобщи, че е завладяла...
Грипът настъпва: Броят на областите в грипна епидемия достигна 11
27/01/2025, Понеделник 11:00
0
ISW: Военни блогъри бият тревога, че Русия остава без офицери
27/01/2025, Понеделник 10:40
0
Рокади: Зеленски смени отново командващия украинските сили на стратегическия източен фронт
27/01/2025, Понеделник 10:20
0
Моторист от Бургаско се бори за живота си
27/01/2025, Понеделник 10:00
0
47-годишен бургазлия опита да постави световен антирекорд
27/01/2025, Понеделник 09:00
1
Швеция задържа кораб: Български ли е?
27/01/2025, Понеделник 08:58
1
Почитаме жертвите на Холокоста
27/01/2025, Понеделник 07:30
3
Интересен празник е
27/01/2025, Понеделник 07:21
1
Любопитно събитие в Бургас
27/01/2025, Понеделник 07:03
3
Какво време ни очаква?
27/01/2025, Понеделник 07:00
0
Бишва любима на Гришо яхна...
26/01/2025, Неделя 22:00
1
Скандалът в борбата не стихва
26/01/2025, Неделя 21:30
4