×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Земетресение с магнитуд 4 е регистрирано рано тази сутрин в близост до турския егейски град Измир
  • Администрацията на Тръмп замрази финансирането за „Харвард“
  • Сръбският парламент гласува състава на новото правителство
  • Правителството подписва договор за търсене на нефт и природен газ в „Блок 1-26 Хан Тервел“
  • Пълна забрана за риболов в Черно море, Дунав и водните обекти в страната
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Какво ще се случва с данъците след 2019 г. ?


Какво ще се случва с данъците след 2019 г. ?
Георги Денборов, адвокат по данъчно право, ще е лектор на семинар в Бургас
20 Октомври 2018, Неделя, 01:10 ч.
Автор: Георги РУСЧЕВ

Промените, които предстоят в ДДС и преките данъци на европейско ниво доказват, че данъчният свят е в период на преосмисляне, казва адв. Георги Денборов



Петя Точева - командирован експерт на НАП в дирекция ''Данъчно облагане и митнически съюз" на ЕС и Георги Денборов - адвокат по данъчно право, ще са лектори на семинар в Бургас “Какви промени предстоят в данъчната сфера от 01.01.2019 г. и какво да очакваме през следващите две години

- Адв. Денборов, какви промени предстоят в данъците и как те ще се отразят на бизнеса?

- Промените не са предстоящи, те се случват от няколко години – автоматичният обмен на информация вече е факт, за голяма част от тях вече е постигнат консенсус на международно ниво и предстои само да бъдат въведени. Други все още се договарят и ще разберем за тях скоро. Ако говорим за ДДС, предстои мащабна реформа с цел борба със злоупотребите. ДДС-то беше наричано финансовата иновация на 20-ти век, защото функционира безотказно в рамките на национална система при висок граничен контрол. Неприятното е, че вече структурата на световната икономика така се промени, че дори и малките търговци имат много задгранични трансакции, съответно това доведе до неимоверна ескалация на ДДС измамите. Това, което познаваме като ДДС режим бе въведено през 90-те години на 20-ти век в ЕС и бе наречено предходен режим. Сега предстои да въведем така наречения „окончателен режим на облагане с ДДС“. Този окончателен режим предвижда както редица облекчения за търговците: по-рядко следва да възниква необходимост от регистрации в различни държави, има специални облекчения за малкия и среден бизнес; но също така ще възникнат и редица усложнения, като например, ако даден търговец не успее да отговори на изискванията за сертифицирано данъчно задължено лице, той ще е в много по-неизгодна позиция от контрагентите си. За илюстрация бюджетите на страните членки търпят годишно загуби в размер на почти 5 милиарда годишно и това е единствено резултат от разминаване между митническо и ДДС законодателство.  Проблемът с ДДС-то е сериозен -  от една страна това е единственият данък, хармонизиран на европейско ниво и поради този факт Европа го пази като зеницата на очите си, от друга страна невъзможността му да бъде пригоден към условията на глобална икономика допълнително подкопават авторитета на Еврокомисията. Общо взето е омагьосан кръг, в който постоянно се измислят нови измами и постоянно ще се въвеждат нови мерки за справяне с тези измами.

- Какви са предизвикателствата пред българското законодателство в областта на преките данъци с влизане в сила на новата директива (ATAD) на ЕС?

- До края на 2018 г. България трябва да въведе в националното си законодателство правилата на  Директива  2016/1164 (т. н. “ATAD - The Anti Tax Avoidance Directive”). ЗИД на ЗКПО е внесен за обсъждане в Народното събрание и вече съвсем конкретно може да се анализира как биха се отразили новите разпоредби на бизнеса опериращ в България, но проблемът е доста по-всеобхватен. Най-общо правилата въвеждани с ATAD не са панацея и не са нещо ново. САЩ ги измисля и въвежда в националното си законодателство през 60-те – 70-те години на 20-ти век, след което част от изнасящите капитал държави също ги копират, в момента Еврокомисията ги налага на всички в ЕС. Проблемът е предимно на ниво данъчна политика и след това на оперативно ниво. С въвеждането на новото правило за чуждестранни контролирани дружества България генерално променя философията на данъчната си система, преминавайки от териториален принцип на облагане на бизнеса към хибридна система на облагане на световния доход. Европейските държави се тресяха от дебати как това би се отразило на местните им икономики през последните 2 години, в България не се чу нищо официално по въпроса. Съответно, директивата дава доста голяма свобода при транспониране, и редица европейски държави въведоха правила, които са изцяло в техен интерес, ние в България почти без съществени промени приехме текста, предложен от директивата. Категорично следва да се знае, че чуждестранният бизнес, опериращ в България, няма да бъде засегнат от българските правила, а ще бъде подвластен на режимите в страните, където се намират холдинговите структури. Не е точно такава ситуацията за българския бизнес, който се опитва да излезе на международните пазари. Той ще трябва да се съобрази с новия режим в ЗКПО и уловката е терминът „действително платен корпоративен данък“ в ЗКПО. Накратко, възможно е действително платеният данък на дъщерно дружесво в Германия или Австрия да е по-висок от този в България поради съществени разминавания в данъчните основи и като резултат дъщерното дружество да бъде обложено с български данък при едно неразумно планиране на трансакцията. Това ще важи във всеки случай при транзакции с офшорни зони. Предстои да разберем дали обхватът на новия режим ще се разшири и към физически лица.
Извън всички тези логически упражнения, оценката за АТАД е, че е силно компромисен вариант и не би довел до търсения от Еврокомисията ефект. Когато изпратих текста му на колега, работещ в американския данъчен съд, неговата реакция беше, че тази директива е смешна “it is a joke”. Въпреки това, трябва да се има предвид, че тя е само началото и не е ясно докъде ще се стигне. 

- Има ли яснота как би се отразил новият данък върху дигиталните транзакции?

Вече е почти ясно, че този данък няма да бъде финализиран в мандата на сегашната Еврокомисия. Проблемът с него е, че той отново е компромис и цели да защити интересите на държавите износителки на капитал. Около него текат много дебати: дали е косвен или пряк, каква терминология да ползва, какви да са праговете за прилагането му. Най-общо данъкът върху дигиталните транзакции е само началото на реформа. Начинът, по който се обсъжда на високо ниво, разкрива че Еврокомисията е избрала междинния подход при корекцията на сега съществуващата система – не предприема радикални мерки, за да реши проблема, но и поставя основата на една нова система, опитвайки се да адаптира старата постепенно. Това означава, че агонията ще е дълга и поне 5-10 години ще сме в преходен период преди отново да можем да се радваме на правна сигурност и предвидимост.

- Кое е най-важното, което бизнесът трябва да има предвид?

- Без никакво съмнение, това е официалното въвеждане на доктрината за „икономическа същност на транзакциите“ виж чл. 47 г, ал. 7 от ЗИД на ЗКПО. Подобна концепция влиза и в трансферното ценообразуване, тя и досега съществуваше като разбиране в чл. 15 и 16 от ЗКПО, но вече играта ще е друга. Най-общо, това какво е написано в търговско споразумение вече няма да бъде определящо при класификация на една трансакция, този принцип е залегнал и в новото правило за лихвите и на ред други места. С две думи предстоят динамични времена, в които администрацията разполага и ще разполага с все повече механизми да „удари“ некоректни данъкоплатци, надеждата е, че този нов арсенал няма да бъде ползван срещу коректни данъкоплатци. Заповядайте на обучението ни с г-жа Петя Точева  - командирован национален експерт на НАП в Европейската Комисия, дирекция ''Данъчно облагане и митнически съюз", на което ще разискваме в много по-големи детайли горните проблеми в бизнес средата.

В категории: Бургас , Бизнес


Това са най-преданите зодии
Това са най-преданите зодии 15/04/2025, Вторник 11:40 0
Флагман.БГ Тази супер звезда почина едва на 17 години Тази супер звезда почина едва на 17 години 15/04/2025, Вторник 11:01 2
България Всички новини
Това са най-преданите зодии Това са най-преданите зодии Те никога няма да ви измамят Спецекипи издирват третия от биячите на 12-годишното момченце, удряно с чук Спецекипи издирват третия от биячите на 12-годишното момченце, удряно с чук Майката и раненото дете са в УМБАЛ-Бургас за поредица от хирургични интервенции Не давайте на децата си тези играчки - има 2 пъти повече микроби от тоалетната чиния Не давайте на децата си тези играчки - има 2 пъти повече микроби от тоалетната чиния Микроби като Staphylococcus aureus и E. coli са особено опасни за децата БОТАШ води „Булгаргаз“ към фалит. ПП и кабинета на Гълъб Донев ни вкараха в капан БОТАШ води „Булгаргаз“ към фалит. ПП и кабинета на Гълъб Донев ни вкараха в капан Турската страна по никакъв начин не трябва да бъде корена за това, което се е случило назад във времето Мотоциклетист прекали със скоростта, озова се в бургаска болница Мотоциклетист прекали със скоростта, озова се в бургаска болница За щастие, човекът е без опасност за живота Ужас на бул. "Демокрация" в Бургас! Жена се самоуби след скок от 4-ия етаж Ужас на бул. "Демокрация" в Бургас! Жена се самоуби след скок от 4-ия етаж Станка Т. сложи край на живота си по зловещ начин 4-годишно момче избяга от детска градина 4-годишно момче избяга от детска градина Малчуганът минал няколко пресечки и един булевард, за да стигне до кооперацията, в която живее Бургазлия пак пристъпи закона Бургазлия пак пристъпи закона Криминално проявен и осъждан мъж задигна маркови слънчеви очила Какви са нагласите на работодателите в България? Какви са нагласите на работодателите в България? В Бургас се наблюдава умерено нарастване в намеренията за наемане на нови служители Голямо напрежение в София Голямо напрежение в София В "Захарна фабрика"
Тази супер звезда почина едва на 17 години Тази супер звезда почина едва на 17 години Уби я рядко заболяване  Почина Ализа Маген - жената с най-висок пост в историята на "Мосад" Почина Ализа Маген - жената с най-висок пост в историята на "Мосад" Тя си отиде на 88 години Феноменалните Иван Димов и Ангел Русев станаха европейски шампиони Феноменалните Иван Димов и Ангел Русев станаха европейски шампиони Единият спечели по категоричен начин титлата в категория до 61 килограма при мъжете, а другия в изтласкването бе без никаква конкуренция Почина млад футболист Почина млад футболист В Руската федерация Трагедия! Микробус падна в Дунав Трагедия! Микробус падна в Дунав Извадиха трупа на шофьора, българин е Избухна дипломатически скандал Избухна дипломатически скандал Между Франция и Алжир Прави голям бизнес ход Прави голям бизнес ход Ще става съсобственик на клуб   Огромна трагедия със строителни работници Огромна трагедия със строителни работници В Полша Тръмп поиска да отнемат лиценза на телевизия CBS заради "остри плювки" към него Тръмп поиска да отнемат лиценза на телевизия CBS заради "остри плювки" към него CBS е извън контрол, на нива, невиждани досега, и трябва да платят висока цена за това, смяна президентът на САЩ Таксиметровите шофьори в Атина обявяват 24-часова стачка Таксиметровите шофьори в Атина обявяват 24-часова стачка Протестът е срещу забраната такситата да се движат в бус лентите
Жечо СТАНКОВ, министър на енергетиката Жечо СТАНКОВ, министър на енергетиката БОТАШ води „Булгаргаз“ към фалит. ПП и кабинета на Гълъб Донев ни вкараха в капан Виц на деня Виц на деня - Скъпа, какви са тези подаръци в коридора?
- Не ги пипай! Те са за нашата готвачка, за чистачката и детегледачката!
- Ама ние нямаме такива!
- Как да нямаме? А аз?
Виц на деня Виц на деня Мъж и жена на вечеря. Тя му вика:
- Я кажи нещо, дето ще ме направи щастлива и тъжна едновременно!
- Ми... още си готина за възрастта си!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Април е като жената - никога не знаеш какво да очакваш!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори