Живот по време на социализъм
15 Септември 2018, Неделя, 00:01 ч.
Източник: webcafe.comТова беше система, която държеше да знае всичко за всеки и да се грижи за правилното му идеологическо израстване
Най-мразя носталгично за соца да ми хленчи някой, който е бил с памперс, когато той е приключил. Някой, който е подушил социализма само през пионерския ентусиазъм на баба си, партизанския устрем на прадядо си и незнанието на собствените си родители, за които социализмът е бил хубав, просто защото съвпадна с детството ни. Пък детството някак винаги е приятно носталгично, красиво идеализирано и вълшебно.В името на истината обаче, а и заради хилядите млади хора, които наивно вярват, че неуспехът на социализма се дължи само и единствено на опорочената от някои комунистическа идея, нека разкажа някои лични соц впечатления.
Първият ми отявлен социалистически спомен е как татко ми показва новата ни жигула. Татко ме въведе тържествено в червения й кожен салон и ми обясни, че старият москвич е продаден, жигулката е купена и даже след около пет-шест години ще бъде заменена с по-нова, защото веднага сме се записали в списъка на чакащите за нова кола.
По време на социализма не можеше да си купуваш автомобил просто ей така - трябваше да влезеш в списък на чакащите за съответния модел и да тръпнеш дали и кога ще ти се обадят, че номерът ти е излязъл. На нас номерът ни излезе осем години по-късно, ама за шкода. И татко реши все пак да си чака за Лада. Нея така и не доживя да получи - почина четиринадесет години по-късно без да има и капчица надежда, че прословутият списък за Лади ще стигне до неговото име.
Едно от добрите неща на социализма беше, че жените работеха. Да си домакиня беше голям срам, затова всички съпруги и майки бяха труженички, бригадирки, героини на социалистическия труд, служителки. По тази причина моята майка отдели по-малко от година от кариерата си, за да ме гледа лично, след което повери грижите по възпитанието ми на социалистическата държава. Така още на деветмесечна възраст се оказах член на колектив - този на децата в детската седмична ясла. Водеха ни в понеделник рано сутрин и ни прибираха в събота на обяд. Спомням си общите маси, стаята с легла, докъдето взорът ми можеше да стигне и дружното акане на гърнета.
С връзки родителите ми се сдобиха с тристаен панелен апартамент в новопостроения квартал „Червена звезда" (стар „Дианабад"). За целта баща ми три месеца всеки ден висял пред градския комитет на партията в очакване да го приемат и да чуят молбата му. Накрая една служителка се смилила над актьора, изслушала го и го записала на челно място в поредния списък, този път за получаване на апартаменти.
Така шест месеца по-късно нашите се сдобили с ключ от панелно жилище в комплекс, построен сред разрушени селски къщици и опразнени овощни градини от покрайнините на София. Били щастливи, защото според соц стандартите от онова време, живеели направо охолно - детето с детска стая, те - със спалня, отделно хол, кухня, че и баня и тоалетна отделно. В банята не можеше да си разпериш едновременно двете ръце, но пък винаги имаше топла вода - нещо, за което през петдесетте години на миналия век са можели само тихо да си мечтаят сред топлите пари на неделната обществена баня.
Социализмът беше система, която държеше да знае всичко за всеки и да се грижи за правилното му идеологическо израстване. Поради тази причина в първи клас на кварталното училище ни обявиха, че най-важната ни задача е да влизаме ежеседмично като първенци в табло, наречено „Те са наша гордост". За да си „тяхна гордост" трябваше да правиш най-различни правилни неща. Например да не тичаш по коридорите, да си винаги в ученическа униформа, да участваш в рецитали за партията и нейните герои, организирани от училището, да следиш за реда и да докладваш тези, които го нарушават.
Един от паметните ми детски социалистически спомени е денят, в който умря Леонид Брежнев, генералният секретар на КПСС, управляващ СССР. Бях в пети клас, по радиоуредбата в училище се разнесе траурният глас на директора, който с патоса на корейска говорителка обяви смъртта на другаря Брежнев. Час по-късно вече имаше създадена система за демонстриране на солидарност с тъгата на съветските братя и целият ни клас се оказа подреден на колене за един учебен час от четиридесет и пет минути пред специално нагласения портрет на Брежнев в официалното фоайе до учителската стая. Трябваше да останем така мълчаливо и с наведени глави, докато мислим за крехкостта на световния мир, империалистическата жестокост и наближаващата с пълна сила трета световна война.
И въпреки че вярвахме, че еднолично Брежнев с тялото си е пазел копчето за изстрелване на ядрени ракети към базите на Запада, някак по детски се разсмяхме точно по време на отдаването на почит. Заразителният хилеж тръгна от мен, предаде се на останалите от класа и въпреки стиснатите зъби на учителките и заканите им, че ще ни намалят поведението, не се укроти. Разбира се, бях посочена с пръст като инициатор на това ужасно неуважение и бях порицана пред строя като идеологически предател. Размина ми се по-тежкото наказание, просто защото бях отлична ученичка.
Социализмът беше силен най-вече с това, че умееше да създава на хората непрекъснато усещане за малки, ежедневни битки. В т.нар. "Хранителни стоки" имаше два вида хляб - бял и типов. Кашкавалът беше Балкан и Витоша, като особена разлика във вкуса нямаше. При сиренето беше същото - бяло, краве сирене, понякога овче и това е. Хубаво месо се купуваше, ако си гъст с месаря или имаш какво да му предложиш в замяна.
По онова време беше много престижно да се ходи на театър, затова и баща ми снабдяваше семейството с хубаво месо, като даряваше касапина с билети за хитови постановки в Сатирата. Горе-долу така стояха нещата и с кафето, и с качествения алкохол, и с всички останали стоки. За плодове и зеленчуци имаше т.нар „показни магазини", където всичко беше малко по-скъпо и за него се чакаше на дълги опашки. За сметка на това обаче имахме ясна представа за сезонността на продуктите - оттогава цяло едно поколение си знаем, че бананите и портокалите са зимни плодове, които се появяват по Нова година.
Поради оскъдността на пазара по време на социализма хората се учеха да правят всичко от малко. Майка ми имаше рецепта за домашна Нутела (с мляко на прах и руско какао), можеше да прави сладък салам от бисквити, какаов крем и сладко, ризото от консерва с русенско варено, торта от мармалад и бисквити с дупка „Еверест", сос за спагети от лютеница с хорце и умееше да консервира всичко за зимата.
В началото на септември ми купуваха яке, палто, вълнен панталон, два пуловера, чифт обувки и чифт ботуши, за които със седмици се обикаляха няколкото основни магазина (ЦУМ, ДетМаг и малкия ЦУМ) в града. Накрая бивах обличана в мишосиво-бежово-тъмнозелената гама и ежедневно стисках палци да не се засека по коридорите на училището с останалите около сто-двеста деца, които имаха същите като моите дрехи.
Почивките на отрудените граждани и селяни по време на социализма бяха нещо важно и основно контролирано от партията. Една година след активирането на десетки връзки татко се сдоби с карта за лятна почивка в базата „Ален мак" на профсъюзите около Варна. Разполагахме с малък апартамент и закуски, обеди и вечери в стол, където менюто се поръчваше предния ден на обяд, а за разменна монета служеха купони с печат. Зимата ме водеха на станцията на дейците на радиото и телевизията на Боровец, където условията бяха подобни, базата - по комунистически излющена (холна гарнитура, легла „Велико Търново" и фикус), а алкохолът - роден на ниски цени и западен - под масата.
Може би най-вълнуващият ми епизод от нашето семейно соц минало е онзи, в който си купихме цветен телевизор. Нашите дълги години отказваха да се разделят с черно-белия ТЕМП на крачета, заради някой съветски токмак с размерите на детско креватче, но когато завод Ворошилов взе да произвежда цветни телевизори по лиценз на PHILIPS, не издържаха на напъна на прогреса и надлежно потърсиха съответните връзки. Месец по-късно цялата фамилия рано-рано сутринта се инсталирахме пред магазин за мебели в квартал „Люлин", където ги бяха „пуснали".
Татко плати двадесет лева на някакъв Иван Петров, който имаше челна позиция в списъка на желаещите белгийски телевизори и зачакахме. Така в късния следобед редът ни дойде, а когато нервна продавачка със синя престилка извика пред тълпата името Иван Петров и татко вдигна щастливо ръка и каза „Аз съм!", народът наоколо взе да гледа в недоумение. „ Ти не си Иван Петров, бе, ти си артиста Касимов!", изцепи се от тълпата недоволен другар. „Какво да ти кажа, братче - отговори баща ми - за тоя цветен телевизор и Иван Петров ставам." При което тълпата, напълно наясно със системата за придобиване на вещи и услуги по време на соца, с разбиране замълча. Иначе телевизорът се скапа още същия следобед, майсторът го оправи седмица по-късно и той продължи да работи безотказно в следващите двадесет и пет години, докато най-накрая не го сменихме с японски, според новите капиталистически пазарни условия.
В соца най-отвратителното нещо беше всеобщото преструване на всички, че са щастливи. Ако имаш, си щастлив, защото партията ти го е осигурила. Ако нямаш, пак си щастлив, защото материалното не е важно за истинския комунист. В случай, че се издигаш, си доволен, защото макар и малки, партията имаше своите привилегии за верните си безгласни букви. Останеш ли на ниското обществено стъпало пък, влизаш в ордите на величествения пролетариат, което винаги означаваше едно - правиш се, че работиш, те се правят, че ти плащат, но поне редовно и без проблеми, разполагаш със събота и неделя и летни, дълги отпуски, почивна станция, в която кафето е десет стотинки, а пълнените чушки - осемдесет, базисна здравна помощ, партийна принадлежност, профсъюзни събрания, взаимоспомагателна каса и отбор невидими доносници, които да докладват, където трябва, като как се развиваш идеологически.
По време на моето съзряване живо се вълнувах като малко дете на всяко бурканче течен шоколад или Тоблерон, бонбонки М&М и дезодоранти Rexona, пазех единствените си дънки от Кореком като зениците на очите си, износвах западните дрешки на децата на мамините приятелки, омъжени за дипломати и осем години не се разделих с един шведски бански, който ми подариха. Беше от блестяща, сребриста материя и когато се намокреше, си сменяше цвета! Убедена съм, че в онова време на плажовете из целия социалистически лагер нямаше по-модерно и готино момиче от моя милост!
В категории:
Ретро Флагман
,
Животът
Киномания завладява Културния дом в Бургас
Вдигане на акциза за алкохола е сред мерките за "саниране" на бюджета
Ще се шокирате какво се твърди за него
Как можем да отслабнем и да избегнем увисналата кожа
Колеги на самоубилия се полицай разкриха последните му думи, имал 6 предсмъртни писма
За по-качествен секс: Мастурбирайте поне веднъж седмично
21/11/2024, Четвъртък 22:00
2
5 техники за флирт, с които да накарате мъжа да ви хареса
21/11/2024, Четвъртък 21:40
0
Могат ли двама души с една и съща зодия да имат успешен брак?
21/11/2024, Четвъртък 21:20
0
Леля ми прави този вкусен свинско-славянски гювеч, уникален е
21/11/2024, Четвъртък 21:00
1
Владимир Путин с извънредно обръщение
21/11/2024, Четвъртък 20:45
12
Как можем да отслабнем и да избегнем увисналата кожа
21/11/2024, Четвъртък 20:40
0
Ще се шокирате какво се твърди за него
21/11/2024, Четвъртък 20:36
3
След 14 г. издирване: Намериха убиеца на камериерката Роза Мачокова
21/11/2024, Четвъртък 20:20
1
Вдигане на акциза за алкохола е сред мерките за "саниране" на бюджета
21/11/2024, Четвъртък 20:00
4
"Нефтохимик" се бори здраво в Турция, но...
21/11/2024, Четвъртък 19:48
1
Дъщеря й възражда най-големите й хитове
21/11/2024, Четвъртък 19:40
0
Хвърли 7 бона за регистрационен номер с нейните инициали
21/11/2024, Четвъртък 19:20
6
Измамно ли им е било щастието, както твърди тяхната внучка и дъщеря ?
Аз съм набор на дъщерята на Хиндо Касимов. Любим артист ми е. Живяхме близо до фурната на леля Марийка ( майка ми така и викаше) и помня опашките там. Животът беше лек и ефирен тогава. Били сме толкова малки, че няма как да си правим равносметките чрез партийната принадлежност на властта. Смешно, нелепо, изнасилено и грозно е от позицията на нашите години да правим равносметки за тогава и сега, защото ако не друго, то със сигурност ние тогавашните младежи ( с дъщерята на Хиндо) сме имали най-хубавите години. Аз не съжалявам за нищо, независимо че родителите ми не бяха партийци, нямаха привилегиите на тогавашните артисти, музиканти и власт имащи. За това и не разбирам днешното циврене на децата им от онези времена. Обидно е някак се да четем техните пасквили, като всички ние знаем колко ги обгрижваше оная власт. Не съм съгласен с преувеличените и изкуствено овкусени "пикантности", които авторката ни е представила. Нелепо е да се съгласяваме с оплюването на онова време. Още по-нелепо е авторката на тази статия да пише отрицанието си по такъв категоричен начин. Най-малко заради паметта на великия актьор и човек Хиндо Касимов, който е и неин баща. Бих задал и малко повод за размисъл у това момиче, като и задам няколко въпроса.
1.Смята ли, че в днешна България с толкова принизени ценности баща и би имал същия успех, като артист.
2. Не смята ли, че е имала безоблачно детство с всичките му сакрални моменти, които сега децата нямат, или поне децата на редовия българин.
3. Не смята ли, че не е уместно точно в този писквил да не намества баща си и да пази неговата памет.
4. Не смята ли, че хората които боготворяха Хиндо ( аз в това число), в голямата си част го свързват с всичко хубаво И ОТ ОНОВА време.
Двата вида кашкавал бяха прекрасни и с различен вкус. Сирене имаше редовно и краве и овче и беше качествено, а за вкуса на маслото няма да говоря. Аз зная какви български плодове (ябълки, ягоди, круши, праскови) имаше. А днес като има всеки ден банани какво от това - да не би да ги ядем. Те са достатъчно скъпи за нашите заплати и особено за пенсиите. За месото също е една голяма лъжа - месо и то качествено имаше всякакво, а за вкусните пилета да не говорим. На фурната на баба Марийка се печяха цели агнета. Кината, които бяха доста на брой и театъра бяха пълни със зрители.Всеки можеше да си позволи да си купи билет за кино, театър, концерт. Затова , госпожо, по-добре си премълчете измислиците. Има все още хора, които помнят как се живееше преди измислената в България демокрация.
За споменатите репарации, съгласно парижкия мирен договор, "благодарете" най-вече на днешните ни съюзници по НАТО, САЩ, Великобритания и Франция.
А това, че България, независимо от всичко е запазила териториите си , такива каквито са към 1941 г. , вкл. придобитата от Румъния Южна Добруджа, е основно заслуга на делегацията на СССР.
Такива ми ти упорити факти, господа либерал-демократи.
Данни за осъдени и екзекутирани по присъди от народните съдилища.
България:
Общо подсъдими 10919, от тях, осъдени на смърт - 2618, екзекутирани 1046.
Франция - осъдени и екзекутирани - над 90 хиляди / 6000.
Любопитни са данните за Унгария - също съюзник на Германия и с население сходно с това на България. Брой на осъдените - над 26 000, с подобно нашето съотношение осъдени/екзекутирани.
За окупираните от Германия Белгия, Холандия, Чехословакия и Дания, чието население също е близко до това на българското, числото на осъдените е съответно 53, 45, 38 и 15 хиляди, като съотношението на смъртните присъди, спрямо общия им брой е сходен с това у нас.
Изводи:
В цяла Европа, общият брой на екзекутираните нацисти и техни сподвижници, значително надвишава този на екзекутираните по присъди на народните съдилища. Това очевидно е резултат не стихийния гняв на народните маси, които в омразата си срещу нацистите, не са изчакали съд над тях, а са се саморазправяли.
2. Нашият народен съд е действал прекалено меко, в сравнение с останалите подобни съдилища в Европа. Може би затова сме една от малкото страни, която реабилитира осъдените нацисти и техни сподвижници.
Германия - 2.5 до 3 милиона.
Франция - около 2 милиона, почти 9 милиона са с конфискувано имущество и осъдени на различни срокове затвор.
Италия - 700 - 750 хиляди,
Австрия - над 180 хиляди,
Белгия - около 120 хиляди,
Холандия - над 30 хиляди...
Споменавайки, във връзка с народните съдилища, Сталин, не забравяйте да добавяте и Рузвелт/Труман, а също и естествено Чърчил. Вярно е, че основна роля в разгрома над Хитлеристка Германия има СССР, но, както вече писах, в съюзническите комисии, надзираващи дейността на народните съдилища, представителите са били по равно от трите страни победителки.
цията на живота е такава: оцелява силният, можещият, знаещият! Прочети Дарвин! Това е в оснвата на прогреса, който ти ползваш в момента: качествени стоки!!!! всичко друго, противоречащо на тоиз природен закон води до катастрофа! кат о маймуните! много приличат на хора, но са задъдена улица, без изход на евол'цията! Неуспешен експиримент!!!!!
По времето на социализма , тогавашна пеленачке - те таково животно като некачествен алкохол НЯМАШЕ ! Думата "менте" изобщо не съществуваше , и това може да се провери в доста подробните Бай-Тошови речници на Българския книжовен език ! Кашкавала вЕрно беше само 2 вида , но беше ИСТИНСКИ а качеството му беше на светлинни години по-добро от ДВЕСТА И ДВАТА вида БОКЛУЦИ които може да се намерят сега ! Прословутите панелки може и да не бяха идеални , но те бяха ОБЩОДОСТЪПНИ защото Държавата ги продаваше на регулирани цени ! Срещу заем от ДСК - практически БЕЗЛИХВЕН ! Хайде днес си изтеглете кредит за жилище , че да видим дали ще доживеете изобщо да го изплатите ! А що се отнася до колите - да ! Чакаше се ред, но за сметка на това цените бяха доста по-ниски от на западните автомобили от същия клас ! Днес естествено за нова кола НЕ СЕ чака ,но странно защо 90% от автопарка ни е от Италианските автоморги ...
А чувал ли си България на кое място е била с света преди 1944г. по развитие, или ти старото не забравяш и новото не възприемаш.
Уважаеми господа, Народните съилищад, както в България, така и в другите европейски страни, окупирани или съюзни на Хитлерова Германия са създадени с решения на "Тримата големи" в антихитлеристката коалиция СССР, Великобритания и САЩ. Работата им се е провеждала под непрестанния контрол на съюзнически комисии, с равен брой представители на всяка една от трите страни победителки. За дейността на Народния съд в България, няма нито една забележка от страна на тези комисии, както и няма несъгласие с издадените присъди. Така че, ако обичате, 2/3 от претенциите си насочете към нашите днешни съюзници по НАТО.
Страната с най-много съдени и осъдени от народен съд в Европа е свободна и демократична Франция и там никой не си помисля да подлага на някаква ревизия присъдите.
Международният трибунал в Нюрнберг е срещу ВЪРХУШКАТА на Хитлерова Германия и това обяснява малкия брой съдени и осъдени. С нацистите от по-ниските ешалони са се занимавали други съдилища и издадените и изпълнени присъди от тях са в пъти повече, от тези в България.
Сменете плочата, тази вече се изтърка, а и като нова звучеше твърде фалшиво!
Останалите държави от бившия соц-лагер, (за разлика от нас) извършиха декомунизация, лустрация и публикуваха досиетата на комунистическите доносници - и дръпнаха напред. Можем ли сега да се сравняване с Полша, Унгария, Чехия? Нали бяхме заедно в комунистическото блато? Но при нас досиетата си остават скрити - само ги филмираха и изнесоха копията в Москва - за да активират негодниците-доносници по преценка на техните тайни служби. Ако истината беше показана на светло - сега като започнат отново да възхваляват комунизма, ще го спреш на улицата и ще го попиташ - "Другарю комунист-доносник, писал си доноси срещу еди колко си човека, прекършил си еди колко си съдби - не се ли наяде на кръв и мръсотии". Затова сега тия негодници реват за миналото - тогава те бяха много добре. А за останалите остава само да чакаме по естествен път да извършат единствената достойна постъпка през живота си и отидат при Ленин и Сталин, които отдавна ги чакат с нетърпение за да им проведат една строева подготовка.
Ще плача, ща плача от оня строй, че и месарят не ми дава месо,при положение, че помня как много обичах свинската варена ( наречена кучешка радост тогава), но ме беше срам да си я пазаря, защото беше евтина, ама и истинска де. Оплаквам се,че си купувах нова кола след 7 години чакане. Купувах си Лада 7-ца, защото беше с верига и вдигаше 140 км.ч, оплаквам се,че се хранех със сезонни плодове, което от позицията на днес, когато ям домати, краставици, репички и маруля посред зима вече ми се струва по-резонно и истинско. Съгласен съм с човека, който се изказа за материалните хора и онова време, съгласен съм и оня, който твърди, че най-недоволните са и най-обгрижваните тогава. Това са същите днешни мрънкалници, които са свикнали някой друг да се грижи за тях.Това са онези мрънкалници, чийто смисъл на живота е материалните придобивки, а не душевната свобода. Пиши ми за ограничения, а не схваща, че всъщност самата тя е била лишена от тях. Баща и беше голям артист и забавляваше хората. Харесвах го, а по онова време не се ставаше лесно заслужил артист, с всичките му там привилегии.
Авторката се опитва да ни убеди ,че "тогавашната" борба за благоустройство е в пъти по-тежка от днешната ни за оцеляване. Има още живи които помнят истината,не онази партийната ,а обикновената-човешка.
2. ЛУКСОЗНИТЕ СТОКИ, КОИТО ВСЪЩНОСТ СИ БЯХА ЕДИН МИТ ЗА БГ, НО СИ МИСЛЕХМЕ ЧЕ ИМА НЯКАКЪВ ЛУКС В ТЯХ! В ЕДНА ЖИГУЛА ИЛИ ЛАДА ИМАШЕ ЛУКС ТОЛКОВА КОЛКОТО В ЕДИН ФАЙТОН, А РАЗЛИКАТА МЕЖДУ СЛЕСКА КАРУЦА БЕШЕ САМО В ТОВА, ЧЕ ЕДНОТО БЕШЕ ОТ ДЪРВЕН МАТЕРИАЛ! нИКОЙ ОТ ДРУГАРИТЕ ОБАЧЕ НЕ КОМЕНТИРА ЗАЩО СЕ ЧАКАШЕ ПО 10-12 Г ЗА ЕДНА ТАКАВА ЛУКСОЗНА СТОКА! А ИСТИНАТА Е В НЕУМЛИМИТЕ ПАЗАРНИ УСЛОВИЯ ДАЖЕ В С И В И ЕДИН ЕЛЕМЕНТ ОТ ИКОНОМИКАТА НАРЕЧЕН ТЪРГОВСКО САЛДО!!!!! ИСТИНАТА ДРУГАРИ Е ЧЕ СОЦИАЛИСТИЧЕСКИЯ ВИ СТРОЙ СЕ СГРОМОЛЯСА ПОРАДИ НЕВЪЗМОЖНОСТТА БРАТСКИЯ ВИ СЪВЕТСКИ НАРОД ДА ВИ ИЗХРАНВА, А ВИЕ КАТО КЪРЛЕЖИ ДА СЕ ВПИВАТЕ В И БЕЗ ТОВА НЕРЕНТАБИЛНАТА МУ ИКОНОМИКА!!!!!! НЕ КОМЕНТИРАТЕ И ТОВА, ЧЕ НАЙ ГОЛЕМИТЕ КАПИТАЛИСТИ В МОМЕНТА СА СЪЩИТЕ ВИ ДРУГАРИ, НА КОИТО ПО ПЛЕНУМИ РЪКОПЛЯСКАХТЕ И КАТО ПАПАГАЛИ СКАНДИРАХТЕ БКП, БКП, БКП!!!!!!!!! НЕ КОМЕНТИРАТЕ, ЧЕ ЗАРАДИ ИЗВРАТЕНАТА ВИ СИСТЕМА, ХИЛЯДИ ДЕЦА НА ИНДУТСРИАЛЦИ, КОИТО ИЗГРАДИХА ЛЕКАТА И ТЕЖКАТА ИНДУСТРИЯ ИНДУСТРИЯ НА БЪЛГАРИЯ, КАКТО И ЗЕМЕДЕЛЦИ ДО 1944 Г, НЕ МОЖАХА ДА СЛЕДВАТ В УНИВЕРСИТЕТИ ЗАРАДИ МИНАЛОТО НА РОДИТЕЛИТЕ СИ, А ТЕЗИ НА НЯКАКВИ НЕИЗВЕСТНИ НИКОМУ ЛЕСНИЧЕИ, НАРИЧАНИ ОТ ВАС ПАРТИЗАНИ БЯХА ПРИЕМАНИ БЕЗ ИЗПИТ!!!! НЕ КОЕМНТИРАТЕ ЧЕ НАРОДНИЯ СЪД ИЗДАДЕ НАД 2000 СМЪРТНИ ПРИСЪДИ В НАРУШЕНИЕ НА ВСЯКАКВО МЕЖДУНАРОДНИ НОРМИ НА ПРАВОТО, А НА НОРНБЕРГСКИЯ ВОЕНЕН ТРИБУНАЛ, ОРГАНИЗИРАН ОТ СЪ;ЗНИТЕ ПОБЕДИТЕЛИ БЯХА ИЗДАДЕНИ САМО 11 ПРИСЪДИ!!!! НЕ КОМЕНТИРАТЕ, ЧЕ ВЪПРЕКИ ЧЕ БЪЛГАРИЯ ЗАГУБИ ХИЛЯДИ МЪЖЕ В Т НАР ОТЕЧЕСТВЕНА ВОЙНА ОТ 1944 ДО 45А, БЯХМЕ ПАК ПОБЕДЕНА СТРАНА И ИЗПЛАЩАХМЕ РЕПАРАЦИИ НА ГЪРЦИЯ И СЪРБИЯ ДО 70А ГОДИНА, ВЪПРЕКИ БРАТСКАТА ВИ ПРЕГРЪДКА СЪС СТАЛИН!!!! НО ТОВА ДРУГАРИ, ДА КОМЕНТИРАТЕ МАЛОВАЖНИТЕ НЕЩА ДА ИЗБЯГВАТЕ НЕУДОБНИТЕ, Е ГЕНЕТИЧНО ЗАЛОЖЕНО ВЪВ ВСЕКИ ОТ ВАС!!!!! ВАЖНА Е ХАПКАТА, МАТЕРИАЛНОТО! КЪДЕ ВИ Е ДУХОВНОСТТА????? А УЖ СТЕ КАТО ОВЧАРЧЕТО КАЛИТКО!!! БЕДНИ, ПАСЕКИ ДОБИТЪКА, НО ВИНАГИ СИ НОСЕЛИ В ЧАНТИЧКАТА И КНИЖКАТА!!!!!!!!!!!! СЕГА МИ СЛАГАЙТЕ МИНУСЧЕТА, НЯМА ДА СЕ ТРОГНА!!!! ЖИВЕЙТЕ СИ В МИНАЛОТО, РАЗГРЪЩАЙТЕ СИ АЛБУМЧЕТАТА СЪС СНИМКИ, НО ИСТИНАТА НЕ Е В СПОМЕНИТЕ САМО, А В ТРАДИЦИИТЕ!!! КОИТО ПРОСЪСЩЕСТВУВАХА ВЪПРЕКИ 45 ГОДИНИ ОПИТИ ВЪРХУ ЕДНА ЧАСТ ОТ ТОЗИ НАРОД, КОЙТО ВСЕ ОЩЕ Е ЖИВ, НО НЕ БЛАГОДАРЕНИЕ НА ВАС И ПРЕХВАЛЕНОТО ВИ БЕЗПЛАТНО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ ОТ ОНЕЗИ ГОДИНИ!!!!!!!!
Естествено не се отчита, че 50-те са следвоенни години, когато страната, а и цяла Европа се е съвземала след ВСВ. Впрочем, колко са били жилищата с топла вода в предвоенните години?
Има и други несъответствия в този пасквил. Например как бащата три месеца, по цели дни висял пред няква си височайша порта за апартамент. Интересно кой е ходил да работи вместо него в това време?
Описвайки храната от онова време, кой знае защо изобщо не става дума за това, че тогава тя си беше натурална, без ГМО и разни Е-та... т.е. здравословна, за разлика от тази, която ядем днес.
Колко български семейства днес могат да си позволят пълноценна почивка през лятото и зимата?
Средностатистическото семейство по комунизъма беше четиричленно и разполагаше с двустаен апартамент. Тя е била само дете, а са живеели в двустаен. Моят баща цял живот е карал стари коли, нейният е сменял колите през 6 години. И видиш ли щото не искал шкода, та не доживял за лада. Нормалното работническо семейство ходеше 1 път в годината на почивка,спеше в бунгало и се хранеше в стола където ядеше каквот му сервират. При авторката забелязваме, че и зиме и лете се е ходило на почивка, при това в хотел, в апартамен със заявка от предния ден какво им се хапва. Като се има в предвид, че картите за почивка бяха 20 дена , жива я оплаквам колко зле е била по комунизъма.
Нямало паржолки хубави, ама при нея тати бутвал билети на месаря и хоп всяка вечер прясна мръвка.
Аз имам сестра, родителите ми работеха от сутрин до вечер но никога не съм бил на седмична детска градина. Гледаха ме те, майка ми смени работат си само и само да е по близо до дома и училището и да ни гледа. Айде сега скъпата авторка да се замисли, дали системата е виновна за седмичната детска градина, или скъпите и родители са искали да си живеят живота по-лесно.
Истината е, че мрънкащи субекти като авторката днес и като родителите и преди години са просперирали с мазнене пред директорските врати и лизане на дупета.
Кой каквото е видял и научил от родителите си това прави. Някой работят и се борят с живота и преди и сега, а други мрънкат,и се молят, за да си доставят конфорт и спокойствие без труд и борба. Каквато и да е системата българина все ще гледа да я прекара и все от нещо ще е недоволен!!!
Съгласен съм с Мислещия, но много трудно можем да започнем от начало. Няма организатор, няма хора, страхливи сме, мрънкащи много но те са само по кръчмите. А пипалата на комунизма дълги.
До 666: Щастието не е пари, щастието е свобода. Защо всички бягат на вънка, заради парите или свободата? Парите никога не стигат, но за свободата пари не ти трябват.
"Дупе знае две и двеста."
КОЕ бе неправилно според мен - уголемяване на градовете във връзка със строящите се фабрики , заводи и обезлюдяване на селата, където имаше ТКЗС , някоя работилница а сега не е ли така , картината е още по жестока – хората са по чужб ина .
Казват партията е контролирала. Може , ама не е точно. Този вид кариеризъм , да съм член на БКП и раста в кариерата бе в доста по късен етап след 1980 г и когато кораба потъва именно тези го напуснаха без церемонн о.
КАКВО Е СЕГА - демокрация , уви наи лошият вид ако мога да кажа комунизъм и защо ? Ами тези които са сега на власт са именно тези нереализирани комунисти – алчни кариеристи. Ако се вгледаме в историята , преди 1944 г борбата е била против капитализма , но идвайки на власт комунистите и те правят някои неща а са се борили против тях, т е в живота има неща които управниците няма как да зачертнат. Ние не сме живяли като деца на величия преди 1989 г , а именно те не желаят промяна , затова сме на този хал. Може би следва да прогледнем - никои не избира родител, родина . Но ако не си вземем поука и не положим ново начало , ако не мислим за нас , то следва да се мисли за децата на тази страна .
Комунизма е като един починал човек и няма нужда да ровим в гроба .
Манталитет.
И сега жените работят. останалата част от статията не я прочетох, но социално-икономическата рамка в световен мащаб е била коренно различна.
Сега сравнимо с Европа, България е много много зле. Тогава не е било така.
А щастието, драга ми авторке не се измерва в пари.