Парламентът отхвърли ветото на президента върху АПК и обвини "зеления октопод", че в сметките си има милиони
13 Септември 2018, Четвъртък, 08:57 ч.
Автор: Антония Чорева, снимка: Лъчезар ЛисицовТаксите за обжалване скачат драстчино, съдът ще може да има закрити заседания, а втората инстанция за големи проекти отпада
Със 146 гласа „за” и 69 „против” парламентът отхвърли ветото на президента Румен Радев върху промените, направени точно преди депутатската ваканция в Административнопроцесуалния кодекс (АПК) и предложени от управляващата партия ГЕРБ.
В парламентарна зала имаше дебат, продължил повече от час, в който депутати от групата на БСП изнесоха за пореден път аргументите си против промените в Закона.
Лидерът на БСП Корнелия Нинова отбеляза, че президентът, неправителствени организации и граждани не са съгласни с предложенията на ГЕРБ, подкрепени от Обединени патриоти и ДПС.
"Ние БСП не сме съгласни също. С промените се преобръща досегашният принос на правовата държава и на конституционния ред”, каза Нинова и изброи три неща в закона, срещу които БСП е против - закритите заседания на съда, увеличаване на размера на простите и пропорционални такси, с които се отнема правото на гражданите срещу актовете на властта, а третото – правото на обжалване в някои случаи на втора инстанция.
„Увеличихте ли доходите на гражданите? А сега ограничавате на правото на човек да търси правосъдие във всички институции. Основно е нарушен принципът за достъпа до информация. Изправяте държава срещу народ, неслучайно различни граждански организации са против. Тук няма партийност, а принципи и човешки права. Вие европейската партия нарушавате Конвенцията за правата на човека и Хартата за правата на човека. Ако днес приемете отново този закон, в името на правовата държава депутатите от БСП сме подписали жалба до Конституционния съд и в деня на обнародването на закона я внасяме”, каза Нинова.
След нея Данаил Кирилов от ГЕРБ, вносител на промените, обясни, че повече от два пъти е акцентирал и обяснил, че има текст в закона - параграф 57, ал.2, който гласи, че държавна такса по производства не се внася от граждани, за които е признато, че нямат достатъчно средства да я платят, а това става само с писмена декларация и се вземат предвид широк кръг от социални фактори - здравословно, семейно положение, възраст и други обстоятелства.
„Ние сме предоставили, а вие дори не знаете, адекватна постоянна защита на всички лица в неравнопоставено положение в толкова широк обхват, какъвто не е имало в цялото ни право”, категоричен бе Кирилов.
ДПС също изложи мотивите на партията за подкрепа на промените в АПК.
Депутатът Хамид Хамид отбеляза, че в аргументите на НПО-ата, които са против, няма нищо ново.
„Ново беше присъствието на гостите в комисията, 95% идваха за първи път, къде бяха те години, когато се обсъждаше законът. Изведнъж се явиха да бранят ветото на президента. Над 90% бяха представители на станалия известен зелен октопод и те, които генерират огромни приходи от проекти и грантове, на сметките им могат да завидят огромни следствени фамилии, те говорят, че нямат 350 лв. за обжалване на втора инстанция”, каза Хамид.
В крайна сметка депутатите гласуваха, а вотът показа, че всички парламентрани групи – ГЕРБ, Патриоти, Воля и ДПС, са за промените в АПК и против ветото на президента Румен Радев, с изключение на БСП.
Очаква се, когато Държавен вестник обнародва Закона, той да бъде обжалван пред Конституционния съд от БСП.
Какво се предвижда
Радев наложи ветото върху промените в закона на 31 юли, дни след като депутатите ги приеха в последния си работен ден преди лятната ваканция.
Ветото е върху 16 текста.
Ето какво се предвижда:
С измененията, предложени от ГЕРБ, се завишаватот 14 до 70 пъти таксите за обжалване пред съда на решения и разпоредби на държавните институции.
В определени случаи делата по административни казуси биха минавали само през една съдебна инстанция, която се произнася окончателно.
Жалбите върху административни актове ще са само на една съдебна инстанция и решението й ще е окончателно, което засяга включително жалбите при отказ до достъп до обществена информация.
Президентът посочва като „тревожна” промяната, засягаща Закона за опазване на околната среда, където размерът на таксата за касационно обжалване на решението по оценка на въздействието върху околната среда е оставен изцяло на преценката на съда, а това спред него ще я направи много скъпа.
Промените въвеждат се закрити съдебни заседания без участие на страните и се намалява съдебният контрол.
В категории:
Политика
5 техники за флирт, с които да накарате мъжа да ви хареса
Владимир Путин с извънредно обръщение
"Нефтохимик" се бори здраво в Турция, но...
Антисемитски акт ли е решението за арест на Бенямин Нетаняху?
Как можем да отслабнем и да избегнем увисналата кожа
2025-та ще е с много ретроградни планети, Алена очаква бум на разводи в годината на Марс
22/11/2024, Петък 11:07
0
Напук на МНС Орбан кани Нетаняху в Унгария
22/11/2024, Петък 11:00
0
Близо 12 000 контрабандни „маркови“ стоки задържаха на МП Лесово
22/11/2024, Петък 10:35
0
Майка на нападнато момиче в София: Банди ходят в мола за грабежи и изнасилвания
22/11/2024, Петък 10:30
2
Британски генерал: Готови сме да се бием с Русия още сега
22/11/2024, Петък 10:10
2
Може ли доц. Киселова да оглави парламента и да се сложи край на политическата криза?
22/11/2024, Петък 09:50
1
Антисемитски акт ли е решението за арест на Бенямин Нетаняху?
22/11/2024, Петък 08:47
4
Пети опит за избор на парламентарен шеф
22/11/2024, Петък 08:29
0
Ражда ли се нова антиГЕРБ коалиция? Кирил Петков молил за подкрепа от „Възраждане“
22/11/2024, Петък 08:07
8
Разбиха престъпна мрежа с български просяци в Гърция
22/11/2024, Петък 08:03
0
За по-качествен секс: Мастурбирайте поне веднъж седмично
21/11/2024, Четвъртък 22:00
5
5 техники за флирт, с които да накарате мъжа да ви хареса
21/11/2024, Четвъртък 21:40
0