А трябваше да се сетим! Кмете, съветници, вижте какво дължи Бургас на Георги Марков
За мен този доста неугледен и грозничък град (къде е днес да му се възхити, б.а.) притежаваше нещо, което толкова много липсваше на София, Пловдив или Варна...
10 Септември 2018, Понеделник, 17:07 ч.
Автор: Киро ПРОДАНОВИма много възможности да отдадем своята почит на достойния писател*
На 11 септември 2018 г. се навършват 40 години от убийството, а на 1 март 2019 –та 90 години от рождението на Георги Марков – писателят, драматургът и публицистът, описал най-истинската непоносима същност на комунистическия режим и последиците от съветизацията на страната ни. На 15 юни 1969 г. след успеха на закритата премиера на пиесата „Аз бях той” авторът й напуска родината завинаги.Не от страх заради очакваните главоболия с властта. Трудният избор между привилегиите и убежденията едва ли е другото предположение, което леви интелектуалци се опитват да ни внушат. Истинските причина за този труден избор са някъде между достигнатия предел в „сложната двойнственост на човешките отношения” и естествената потребност да съхраниш себе си от „разяждащата посредственост на режима”, както сам споделя авторът на „Задочни репортажи за България”. За да може да разкаже в тях от първо лице за истинската драма на хората през българския комунизъм със съветско лице.
Именно репортажите му по „Би Би Си” и „Свободна Европа” влудяват властимащите и по зла ирония на съдбата точно на рождения ден на Т.Живков - 7 септември 1978 г. писателят е прободен с прословутия чадър на моста Ватерло в Лондон и умира на 11-ти. И до днес българските власти не пожелаха да разкрият истинските виновни за трагедията. Няма съмнения, че това е удобно за подбудителите и че няма нищо случайно в действията им.
Защото именно „Репортажите” на Георги Марков сами по себе си говорят за гузната съвест на предполагаемите извършители – да замлъкне гласът на истината, разказващ за последствията от техните разрушителни методи на управление. Тези разкази, есета, коментари и портрети биха били неопровержимо свидетелство във всяко учебно помагало за историята на комунизма в България. И няма учител или ученик който би се затруднил да разбира или тълкува фактите в тези творби на автора. Въпросът е да накараме системата на образование в часовете по история и литература да програмира изучаването им.
Всеки прочел „Задочни репортажи за България” знае, че животът на хората от Бургас и региона присъстват в творчеството на писателя – „Бургаско ноктюрно”, „Шуми Марица” за В.Червенков”, „Жените на Варшава”(т.2, стр.169-176,79),”Жилото и медът на туризма”, „Белият мерцедес”(т.1,стр.379,394)
Той обича да посещава и да пише за града и хората тук, за туризма по „Слънчев бряг” и региона, за бургаския театър. И както сам признава, винаги отсяда в хотел „Приморец” и винаги в стая 208, а среща с приятели, интелектуалци и трудови хора провежда в сладкарница „Малина”, частни домове и в предприятия.
„Обичах Бургас повече, отколкото който и да е друг град в България. Не заради морето. А заради хората.За мен този доста неугледен и грозничък град (къде е днес да му се възхити!) притежаваше нещо, което толкова много липсваше на София, Пловдив или Варна. Естествеността на бургазлии, широките им възгледи и чудесното чувство за хумор. Някои казваха, че това се дължало на пристанището като всекидневен прозорец към света. Други твърдяха, че просто хората си били такива от векове и че завистта, злобата и отмъстителността на някои от останалите български краища не бяха пуснали корени тук”(Задочни репортажи., т.2,стр.160).
Не знам дали Бургас ще постави чрез иновативни методи началото за изучаване творчеството на Георги Марков в местни училища или други форми на информираност за подрастващите. Но нима има пречка Общинският съвет в Бургас да именува нова улица на писателя и да постави възпоменателна плоча на подходящо място? Отправям дори призив собствениците на Гранд хотел и СПА „Приморец” да помислят по въпроса…
А какво мисли дружеството на бургаските писатели, които се сдобиха с луксозно кътче в центъра на Бургас? Какво ще направят те, за да предизвикат интереса на ученици и учители към литературния талант, удостоен посмъртно с орден „Стара планина” първа степен през 2000 година? Или ще останат равнодушни пред факта, че знаково място за срещи на интелигенцията не е с паметник на интелектуалец от класата на Г.Марков, а сталинският „Альоша” се извисява на площад „Тройката”? А защо в Театъра липсва неговата драматургия?
Между две кръгли годишнини на бележития писател, драматург и публицист му дължим много като почит и размисъл върху литературното наследство. Не само заради оценката на Стефан Цанев, че „никой не е имал по-голямо въздействие върху народа си от Георги Марков“ или, че мнозина автори поставят „Репортажите” до най-великите български книги на всички времена. А преди всичко заради самите нас и децата ни.
За да бъде трайно и плодотворно, а не кампанийно отношението и уважението към интелектуалния труд на бележитите и достойни българи като Георги Марков.
Бургас, септември 2018 г.
*заглавието е на редакцията
Снимка: Старият Бургас
В категории:
Бургас
Втрещи с визия
Южното Черноморие най-изгодно за британците
Плащаме 20% ДДС при продажба на нов имот! Ще се случи ли?
Бавачката на децата им ги съди
Съдът постанови окончателно: Доживотен затвор за убиеца от "Соло"
Любовникът му го накълца с брадва, уби го с 40 удара
22/01/2025, Сряда 14:44
0
Съдът постанови окончателно: Доживотен затвор за убиеца от "Соло"
22/01/2025, Сряда 14:40
1
Бомба от ГДБОП: Разбиха престъпна група, ощетила бюджета с милиони
22/01/2025, Сряда 14:14
0
Асен Василев носи отговорност за финансовата криза в държавата, обяви Деница Сачева
22/01/2025, Сряда 14:03
3
Ето защо Тръмп иска Гренландия
22/01/2025, Сряда 14:00
2
Ето защо никога не пие
22/01/2025, Сряда 13:58
0
Тошко Йорданов: Финансовото състояние на държавата е много тежко
22/01/2025, Сряда 13:54
1
Министърът на туризма Мирослав Боршош поднесе своите съболезнования на министъра на културата и туризма в Турция Мехмет Ерсой
22/01/2025, Сряда 13:54
0
Бавачката на децата им ги съди
22/01/2025, Сряда 13:40
0
Непал рязко вдига таксата за изкачване на Еверест
22/01/2025, Сряда 13:20
0
Когато детските градини у нас бяха по 3,6 лева на месец
22/01/2025, Сряда 13:05
8
Евтин десерт без печене, желатин и яйца, топи се в устата! Много вкусно и бързо
22/01/2025, Сряда 12:40
0
Като се прибавят и семейните проблеми, желанието за развод, плановете за връщане в България.....английските служби са "информирани" и бързо са се задействали!
Какво лицемерие....както и със случая Скрипал...!!!
Георги Марков 02.1977
Другаря Марков не е ли оня същия,който написа "на всеки километър" ;)
Жалки сороспийчета,на кой се кланяте бе БУХАХАХХАХА
От кадя на кадя нема плочка на. Мамала ?!
Ами на Азис примерно ?
Народен творец !
Ами на Габарите?!
А ... ?!
Ко стана ?!
.....................................................
Авторе, сам си го написал, но явно не си вдянал, че човекът е харесвал ХОРАТА тогава, въпреки грозничкия град. Така, че това в скобите нямаше да го "сгрее". Само докато се е пуснал по Богориди и приматите с изкуствени мускули, лош поглед и тъпотия до шия щяха да му замажат "красотите" на днешен Бургас. Бургас имаше дух, но преди 15 години той излетя безвъзвратно. Днес имаме екстериорна красота, но голяма сивота в душата
Н . че сега и за някакъв си Марков да.мислят.