Ралица Скорчева-Славова: Всичко се лекува с ракия, напитката е с нас от векове
31 Август 2018, Сряда, 02:15 ч.
Нямаме вече проблем с фалшив алкохол, каза дамата, която е председател на Сдружението „Спиритс - България“
Шести в света сме по изпит алкохол на глава на населението и пети в Европа, но това не е тревожно. Имаме народно поверие, че всичко се лекува с ракия. Или го намазваш, или отпиваш. Това каза в „Тази сутрин“ по бТВ председателят на Сдружението „Спиритс - България“ Ралица Скорчева-Славова. Тя добави, че в България вече никой няма проблем с фалшивия алкохол заради честите проверки.
„Вярвам, че почти всички наши зрители снощи са отпили едно малко питие, чаша бира или вино и това довежда до впечатляващата статистика и челното ни място по консумация на алкохолни напитки“, заяви шефката на сдружението.
Според статистическите данни, които бяха изнесени в студиото, българите пият по 12,3 литра алкохол на година. Това означава, че на ден консумираме по 30 милилитра, уточни Славова.
Поради нашите вековни традиции на софрата, при нас е по-високо количеството на чистия алкохол – ракия, водка, добави тя.
На второ място сме в ЕС по консумация на твърд алкохол, уточни водещата Мария Цънцарова.
Психиатърът и психотерапевт д-р Владимир Бостанджиев пък каза, че българите сме романтичен народ и не бива да се влияем от подобни статистики.
„Те не могат да са повод нито за тревога, нито за радост. Има три вида култури по отношение на алкохолната консумация. Най-известна е ислямската. При тях по религиозни причини не се пие алкохол, забранено е. Северните народи имат или положително, или отрицателно отношение. Пият по принцип тайно. В САЩ например въвеждат „сух режим“. По време на Втората световна война руснаците пък дават по 100 грама водка преди бой, а ние южните народи сме като италианците, гърците пием с норма, което е показател от хилядолетия“, заяви психотерапевтът.
След като му бе зададен въпросът кога българите посягат към чашката - когато имат проблем или когато искат да отпразнуват нещо, той каза, че се пие по няколко начина.
„Вдига се чашката заради традициите и обичаите, на празници, купува се алкохол за подарък. Има и случайно пиене, което е психологическо – от мъка, от радост, с приятели. Има и пиене, което е проблемно, когато се започва от сутринта и не можеш без алкохол“, добави експертът.
„Спомням си в книгата на Джордж Буш за великите решения в политиката, които е вземал. Първото, което описва, е как е спрял да пие. Това е станало, след като съпругата му го попитала дали си спомня кога не е пил за последен път. Не си е спомнил. Било му е трудно да спре да пие. Притеснил се е обаче. Това е било сигнал, че става зависим“, заяви д-р Бостанджиев.
Най-често пием от радост и за здраве, каза още той.
В категории:
Животът










Трагедия в Турция
31/03/2025, Понеделник 07:40
0

Какво време ни очаква в понеделник?
31/03/2025, Понеделник 07:18
0





Това са истинските причини жените да привличат емоционално недостъпни мъже
30/03/2025, Неделя 22:00
0

Вече не купувам хляб, от 2 кг брашно правя 45 броя от тези памук питки
30/03/2025, Неделя 21:40
1

Макрон с призив към Нетаняху
30/03/2025, Неделя 21:24
3

Ужасна вест от Мианмар
30/03/2025, Неделя 21:23
0

Шокиращ финал
30/03/2025, Неделя 21:20
0


Хладна ракийка през топлите месеци и греяна с карамфил и мед през зимата!
Ама да е домашна , направена с майсторлък!