Кметът Димитър Николов превръща детската градина в с. Маринка в средищна, децата ще пътуват безплатно
29 Юли 2018, Неделя, 04:00 ч.
Автор: Георги РУСЧЕВПредложението е внесено към Общинския съвет, ще се гласува до дни
Детската градина в бургаското село Маринка да се превърне в средищна. Това предложение е внесъл извънредно в Общинския съвет кметът на Бургас Димитър Николов. ДГ „Пролетна дъга” отговаря на всички необходими критерии, за да бъде вписана в Министерството на образованието и науката (МОН) като средищна. Това означава, че там ще могат да се обучават 4 или повече деца от други населени места, в които няма такива учебни заведения, предлагащи обучение в задължителна предучилищна възраст. Тя е и най-близката, измерено по асфалтираната пътна мрежа, до другите села в региона.Промяната на статута ще значи, че 4-те деца от селата Твърдица, Извор и Димчево ще могат да използват безплатен осигурен транспорт до учебното заведение.
Предложението на кмета Николов ще се разгледа на предстоящата сесия на местния парламент в началото на идната седмица. Той ще иска от Общинския съвет да даде съгласието си идеята да бъде изпратена до Министерството на образованието и науката, откъдето да преценят дали детската градина ще бъде включена в списъка на средищните детски градини.
В категории:
Бургас
Те не могат да пият
Ресторантьори все още начисляват 9% ДДС, НАП ги хвана
Почина последният жив член на The Band
ЕС се превърна в генератор на свръхбюрокрация и регулации за бизнеса
Бившият президент на Салвадор почина в изгнание
ЛГБТ ще си веят знамената само в ЕС? Тръмп с нов ритник в задника на Европа
22/01/2025, Сряда 21:00
0
Отиде на гости и веднага извади...
22/01/2025, Сряда 20:48
0
Махат тирето
22/01/2025, Сряда 20:25
1
Те не могат да пият
22/01/2025, Сряда 20:00
0
Земетресение в съседна страна
22/01/2025, Сряда 19:33
0
Отиде си твърде млад
22/01/2025, Сряда 19:12
4
Коментира визията на Мелания Тръмп
22/01/2025, Сряда 18:45
0
Професор го "уби"
22/01/2025, Сряда 18:21
1
ЕС се превърна в генератор на свръхбюрокрация и регулации за бизнеса
22/01/2025, Сряда 18:14
0
Ще закрият ли Комисията за досиетата? Няма ДС, а 10 млн. лева потъват в нищото
22/01/2025, Сряда 18:08
4
Правителственият "Еърбъс" лети за Оман да прибере освободените моряци
22/01/2025, Сряда 18:00
1
Започват засилени проверки за пожарна безопасност на туристически обекти в цялата страна
22/01/2025, Сряда 17:40
0
Кмета да де пази да има време да омайва големи инвеститори да подписва скъпи договори и да развива града икономически.
"Такова поведение илюстрира непоследователността на българската политика и растящото руско влияние в региона. Влияние, което в бъдеще ще блокира иновативните концепции в областта на възобновяемите енергии", пишат те.
Авторите смятат, че възраждането на проекта "Белене" може да се дължи и на появата на китайски инвеститори. Но Пекин не е бил първият адрес, към който се обърнаха българите. "Напротив, българският президент Румен Радев първо се срещна с Владимир Путин. Няколко дни по-късно същото направи и премиерът Бойко Борисов. (...)
Хвърлят прах в очите на хората
Позицията на правителството в София може и да се е променила, въпросите около АЕЦ обаче остават. Не е ясно например кой колко смята да инвестира в проекта и как точно ще се подходи към екологическите рискове. Дори ако се осигури 100% частно финансиране, рискът от ядрена авария пак ще се носи от правителството. Същото важи и за преработването на ядрените отпадъци. Тази рискове се подсилват още и от очевидните недостатъци в строителното дело и повишената земетръсна опасност в региона." (...)
Който и да спечели конкурса, ще трябва да строи с оборудването, което вече е доставено от "Росатом", пишат авторите и цитират българския енергиен експерт Васко Начев. Според него имената на потенциални инвеститори, които в момента са в оборот, просто хвърлят прах в очите на обществеността, за бъде тя убедена, че проектът си струва, а парите за рестартирането му са оправдани. "В крайна сметка и този опит за съживяване на АЕЦ "Белене" няма да доведе до нищо, ако държавата не поеме ангажимента, че ще купува на определена цена произвежданата енергия. Просто и този път ще бъдат инвестирани огромни суми."
Визията на ЕС за бъдещето на енергетиката предвижда децентрализиране на производството на електроенергия, преминаване от изкопаеми към възстановяеми източници и от регулиран към свободен пазар. Но България сякаш избира друг път и залага на гигантски руски ядрен проект с държавни гаранции. Ако до 2030 година се осъществят плановете на правителството за АЕЦ "Белене", страната вече ще разполага с две руски АЕЦ с общ капацитет от 4000 мегавата, който покрива около 70% от енергийните разходи на България. В тези АЕЦ руски са не само технологиите, но и ядреното гориво. Редом с това 90 процента от газа в България също се внася от Русия. (...)
Но руското влияние върху българския енергиен пазар не се изчерпва само с производството не електроенергия и с износа на газ. Единствената рафинерия в България принадлежи на руския гигант "Лукойл". Липсата на диверсификация, особено във времената на активна руска външна политика и с оглед на енергийната сигурност, дава основание за опасения както вътре в страната, така и в ЕС."
800 милиона евро повече
Авторите цитират резервите на Европейската комисия към проекта и припомнят, че според европейските директиви ТЕЦ-овете в страната трябва да бъдат закрити някъде към 2030 година, ако не са модернизирани.
"Професор Христо Василев, един от авторите на изследването "Стратегии за развитие на енергетиката в България до 2030 година", смята, че през 2030, когато "Белене" трябва да започне да произвежда ток, цената на електроенергията от възобновяеми източници ще бъде поне два пъти по-ниска в сравнение с атомната. (...) Според него при това положение българските потребители ще плащат 800 милиона евро повече за ток, ако изберат АЕЦ, вместо ветропарковете и другите форми на устойчив енергодобив, енергийните депа и интелигентните електромрежи.
Широка дискусия между експертите в момента няма. Води се обаче бурна дискусия около това защо правителството изведнъж реши отново да сложи темата "Белене" на масата. Два сценария са в центъра на вниманието. Първо, че от огромните инвестиции полза могат да извлекат фирми, близки до местни олигарси. Така ще бликне още един извор за източване на държавния бюджет в полза на частни интереси. Защото примери за преоскъпени публични проекти - колкото искаш. Другото възможно обяснение гласи, че българското правителство съзнателно избира геополитически курс към Русия. И в двата случая ЕС трябва да бъде нащрек."
Прилагателно- СРЕДИЩНА /ж.р./
ако си завършил 8-ми клас ще направиш разлика между думи-диалекти и думи в официалния книжовен български език
щом на Бате Бойко-биби не му стигали доходите ----
Напишете го правилно,смислово и граматически- детската градина ще бъде СБОРНА или център за деца от района без градини
Няма дума "средищна"
средище има .но няма "средищна" !!!
преди да пишеш чети внимателно