Китайски криптомилионери използват биткойни, за да купуват имоти в чужбина
25 Юли 2018, Сряда, 19:13 ч.
Най-търсените страни за закупуване на имоти са САЩ и Великобритания
Гуо Хунцай, продавач на говеждо месо от китайската провинция Шанси, който не останал встрани от манията по биткойна, е един от многото новоизлюпени милионери, които изнасят част от богатството си извън страната, като купуват недвижими имоти в чужбина, пише Инвестор.През април Гуо е продал 500 биткойна в САЩ, след което е използвал парите, за да си купи имение с площ от 9290 кв. м в Лос Гатос, край Сан Франциско, щата Калифорния. Неговият Rolls-Royce, купен също благодарение на биткойните, е паркиран на алея близо до малка градина с див лук.
„Съвсем обичайно е да се продават биткойни в САЩ. След като продадеш биткойн, можеш да си купиш, каквото пожелаеш“, казва Гуо пред CoinDesk.
Той нарича ваканционното си жилище „Имението на дивия лук“, тъй като в китайския език зеленчукът е жаргонното определение за инвеститори в криптовалути, които са уязвими при големи разпродажби.
На фона на мерките на китайските регулатори срещу изтичането на капитали от континенталната част на Китай, криптомилионерите се насочват към имотните пазари в чужбина, за да разнообразят активите си. Някои купуват имоти директно с криптовалута, а други като Гуо Хунцай използват биткойни, за да се сдобият с чуждестранна валута без да преминават през банка.
Основателите на американски стартъп в областта на покупката на имоти с криптовалута, пожелали да останат анонимни, разказват пред CoinDesk, че близо една трета от потребителите им идват от Азия, включително китайски инвеститори, които искат да поставят права върху имоти в блокчейн чрез брокери в Хонконг.
South China Morning Post съобщава, че имоти, закупени в Хонконг, не изискват същите данъци и документи като други финансови активи, държани в чужбина. Китайските инвестиции в имоти в чужбина, често чрез брокери в Хонконг, нарастват от години.
„Запитванията от тях започват от цена между 50 хил. и 100 хил. долара, а в последно време достигат три до четири милиона долара за жилище в Силициевата долина“, казва пред CoinDesk Наталия Караянева, главен изпълнителен директор на Propy, друг стартъп за закупуване на имоти с криптовалута.
„Все повече хора искат да купуват имоти с криптовалути, защото става по-лесно да изнесат парите си от страната, като използват биткойни вместо да откриват банкова сметка в Хонконг и да изнасят парите си от страната по бизнес канали“, казва Караянева.
Според Караянева САЩ и Великобритания са най-търсените страни за недвижими имоти, особено финтех хъбове като Лондон или Бей Ериа в Калифорния.
„Те се интересуват главно от жилищни имоти близо до добри образователни центрове като Станфордския университет и също така искат да диверсифицират активите си, както и да държат част от притежанията си в по-стабилни страни в чужбина“, казва Караянева.
До момента около половината от трафика на сайта на Propy идва от Китай при близо 50 хил. преглеждания на месец.
Тази тенденция се проявява далеч извън Китай, особено в Калифорния, където според статистически данни от последните десет години на компанията ATTOM Data Solutions близо една четвърт от еднофамилните жилища се купуват чрез трансакции с пари в брой без ипотека.
От друга страна, много блокчейн ентусиасти купуват второ жилище или имот с цел инвестиция, което води до увеличаване на броя на продавачите, заинтересовани да приемат криптовалути директно от международни купувачи.
Причините за тази тенденция надхвърлят укриването на данъци и са свързани с реални проблеми на легитимните пазари.
През януари New York Times писа, че процъфтяващият жилищен пазар в Китай е „като казино“. Освен това Ройтерс съобщи, че ограниченията пред имотните предприемачи продължават да се затягат и включват дори намаляване на субсидиите за строеж на жилища.
„В Пекин само миналата година цените са се повишили с 40%. Исторически имотните инвеститори от Китай са много активни в чужбина, защото собственият им имотен пазар полудява“, отбелязва Караянева.
Китайските купувачи обаче съвсем не са единствените, които се сдобиват с имот чрез криптовалута. През 2017 г. европейците са използвали биткойн, за да купят луксозни апартаменти от проекта Aston Crypto Plaza в Дубай.
При всички случаи обаче става все по-ясно, че криптобогатството може да има истинско въздействие върху глобалния пазар на недвижими имоти.
В категории:
Бизнес
Бизнесът му тръгна от видеокасетки, а днес е един от най-богатите в държавата
Поколението Z – все по-технологично и самотно
Много е щастлива
Прегърнахме се и чакахме, проговориха машинистите от фаталния влак
Сигурно е бесен
Бишва любима на Гришо яхна...
26/01/2025, Неделя 22:00
1
Скандалът в борбата не стихва
26/01/2025, Неделя 21:30
1
Нищо ново! Лукашенко пак спечели изборите в Беларус
26/01/2025, Неделя 21:00
0
Огромен протест в Гърция
26/01/2025, Неделя 21:00
0
Русия съобщи, че е завладяла...
26/01/2025, Неделя 20:31
2
Отново показа класа
26/01/2025, Неделя 20:03
0
Много е щастлива
26/01/2025, Неделя 19:31
2
Бизнесът му тръгна от видеокасетки, а днес е един от най-богатите в държавата
26/01/2025, Неделя 19:03
6
Обра точките на 57 години
26/01/2025, Неделя 19:00
0
Прегърнахме се и чакахме, проговориха машинистите от фаталния влак
26/01/2025, Неделя 18:56
0
Сръбската Беба подпали мрежата
26/01/2025, Неделя 18:31
1
Поколението Z – все по-технологично и самотно
26/01/2025, Неделя 18:12
0