×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Село Телиш протестират заради загиналата на пътя Сияна
  • Сградата на Драматичния театър в Ямбол е пред разруха
  • Иран и САЩ преговарят за ядрената програма на Техеран
  • Православните християни отбелязват Лазаровден
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Защо МОН не знае граматиката? Най-накрая признаха за грешка в матурата


Защо МОН не знае граматиката? Най-накрая признаха за грешка в матурата
Това е задачата. От МОН бяха посочили като верен отговор изречение Б. Въпреки че думата "комисия" би трябвало да е членувана
Ключови думи: МОН, грешка, матура
23 Май 2018, Сряда, 11:40 ч.
Автор: Антония Чорева

Грешката била „семантична неточност“, задачата няма да се зачита

Министерство на образованието призна, че в матурата по български език и литература за седми клас има грешка. Два дни от ведомството отричаха това, въпреки че родители се оплакаха в социалните мрежи, че има допусната грешка в една от задачите и въпреки че от БАН обявиха, че това наистина е така.

Днес в МОН дадоха пресконференция, на която признаха, че е допусната семантична грешка и задача 7 няма да се зачита.

Съвсем отговорното ни решение е 7-а задача да не се зачита в изпитния вариант. Тъй като има спорен момент и ще има усещане у зрелостниците за несигурност, а ние нямаме право да ги поставяме в такава ситуация. От понеделник има един спорен въпрос - номер 7 в изпитния вариант на държавния зрелостен изпит по български език и литература,  каза зам.-министърът на образованието Таня Михайлова на брифинг в МОН.

Въпреки това граматична грешка нямало, каквито са обвиненията, че МОН не знае къде се пише пълен член.

А грешката в отговор Б била „семантична лоша интерпретация или неразбиране, има семантична неточност“, каза проф. Светла Коева, директор на Института по български език към БАН.

В категории: Просвета


Флагман.БГ 5 сигурни знака, че той е мамино синче 5 сигурни знака, че той е мамино синче 12/04/2025, Събота 22:00 0
Пише история в НБА
Пише история в НБА 12/04/2025, Събота 19:24 0
Флагман.БГ Каза дали е гадже с Марто от "Ергенът" Каза дали е гадже с Марто от "Ергенът" 12/04/2025, Събота 19:03 0
9
Коментара по темата
9.
Въпрос
24.05.2018 22:14:48
1
0
Като говорим за загубеното и неграмотно младо поколение, защо не се замислим, че тъпотията върви по наследство. Доказателството е, че тези които творят темите по литература са дори малко по-неграмотни от новото поколение след като сами не са си намерили грешката, ами учениците са им янамерили. така, че крушата не пада по-далеч от дървото. Може би тогава когато са учили нашите учители критериите за пунктоация или за членуване не са били изискване за спазване. Но сега неграмотните учители говорят колко неграмотни са сегашните ученици. Отдавана мисля, е трябва някой да минава на психолог учителите, а също и дали са достатъчно квалифицирани за длъжността която заемат, или са заварено положение, назначени поради липса на достатъчно кадри. Мога да дам много примери с учители, които са изключително слабо подготвени за предмета, който преподават.
8.
*********
23.05.2018 23:26:24
1
0
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
7.
До 4
23.05.2018 22:18:33
3
3
Точно така. Това беше една страхотна задача с уловка и не трябваше да я премахват. Това, че изречението от отговор Б звучи нелогично с този непълен член накрая, не означава, че има каквато и да е грешка в него.
6.
Гъззздддд
23.05.2018 21:19:24
2
3
До -4: Тук става дума за граматика и проза драги ......това не е поезия !
5.
МОН
23.05.2018 19:06:47
1
6
Министерство на Олигофрените и Неграмотните.
4.
граматик
23.05.2018 18:52:15
6
8
В задачата няма граматична грешка. Използван е стилов похват, който е напълно допустим. Задачата е наистина трудна и следва да бъде оценена с допълнителни точки. С решението си министерството обезсмисли постижението на много деца, които я разбраха и отговориха правилно. Това е недопустима уравниловка.
3.
Аз
23.05.2018 16:50:12
2
2
И в коя матура е грешката - на 7 клас или на зрелостниците?
2.
Срам и позор
23.05.2018 16:24:54
4
10
На професорката да и отнемат титлата и да я понижат в длъжност
1.
Оляхте се!
23.05.2018 15:56:27
1
19
Йезуитски обяснения на МОНстърското министерство , дето са се загнездили цял рояк калинки! Смешници неграмотни, които нямат достойнството да признаят грешката си.Зрелостниците им опонираха аргументирано , но великите експерти се запъват като магаре на мост и си знаят своето.Жална ни майка с такива капацитети в образованието!
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
5 сигурни знака, че той е мамино синче 5 сигурни знака, че той е мамино синче Ето кои са те  Taка общуват щастливите двойки Taка общуват щастливите двойки Те задават отворени въпроси Ето кои зодии са шефът вкъщи Ето кои зодии са шефът вкъщи Вие сред тях ли сте Извънредно: Драма с малолетни сестри в "Меден рудник" Извънредно: Драма с малолетни сестри в "Меден рудник" Полицията с успешно издирване Моите наполеонки, по-вкуски са от тези в магазина Моите наполеонки, по-вкуски са от тези в магазина Перфектен френски сладкиш Данаил Папазов с позиция за драмата в "Бояна" Данаил Папазов с позиция за драмата в "Бояна" Ето какво сподели бившият министър Погребаха атентатора от летище "Бургас" в гробище на бойци от „Хизбула“ Погребаха атентатора от летище "Бургас" в гробище на бойци от „Хизбула“ Мохамад Хасан ел Хюсеини бе идентифициран по ДНК след терористичната атака, при която загинаха шестима души Колко дълго ни отнема да преодолеем бившия партньор? Психологията отговаря Колко дълго ни отнема да преодолеем бившия партньор? Психологията отговаря Ново проучване предоставя отговор на въпроса От полицията с информация за напрежението свързано с Доган От полицията с информация за напрежението свързано с Доган "Няма задържани", съобщи директорът на СДВР главен комисар Любомир Николов Мистериозна ситуация в Пловдив Мистериозна ситуация в Пловдив Дете в линейка след фалшив сигнал за пожар?
Левон ХАМПАРЦУМЯН Левон ХАМПАРЦУМЯН Корупцията въобще не е това да хванем няколко корупционера Виц на деня Виц на деня Какво казала нулата на осмицата?
"Хей, имаш много готин колан!"
Виц на деня Виц на деня - Защо някои птици летят към Африка през есента?
- Защото е много далече, за да ходят пеша!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук - Какъв е бил първият отговор на българският изкуствен интелект?
- "Тук не е информация!"
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори