Проф. Божидар Димитров: Съвсем сериозно предлагам Македония да приеме името Илирия
19 Май 2018, Събота, 14:35 ч.
Името Илинденска Македония не е удачно, защото не отразява историческата същност на земите, които си търсят име, смята историкът
Досега предлагах на шега Македония да се казва Югозападна България, но сега сериозно им предлагам името Илирия. Това каза историкът и бивш директор на Националния исторически музей проф. Божидар Димитров в интервю за Агенция „Фокус“ във връзка с информацията, че възможен вариант за името на Македония е Илинденска Македония.„Когато Кипър получи независимост, получи това си име, но хората, живеещи там, са гърци и се наричат такива. Следователно не е важно името, а същността на населението, което живее там. Същото е и с Австрия, тя се нарича Австрия, но в нея живеят немци. Същото и с Молдова, където 4, 5 млн. души са румънци. Следователно ние за това се съгласяваме с името Македония. Не е важно как ще се казва държавата, а каква ще бъде същността на населението и неговата национална идентичност. 10 % от македонците са вече българи, дори по паспорти. Това е хубаво, те ще стават все повече и повече“, каза проф. Димитров и предложи името Илирия за Македония.
„Някой ще подскочи и ще каже,че албанците така ще се израдват. Да, защото в най-ново време някой реши, че албанците са потомци на илирите. Това въобще не е вярно или по-точно няма доказателства за това. Самите те, както е известно се наричат шиптъри, а републиката си „Шиптариа Албано“. Това е по-скоро италианско име, което означава „хората, откъм изгрева на слънцето“, коментира проф. Димитров.
Той обясни, че Илирия в древността е била огромна територия, обхващаща целите Западни Балкани, включително Хърватска и Словения.
„В ХVI век, когато тези народи започват да се озъртат какво да правят след като се освободят от турско и австрийско владичество, решават, че са потомци на илирите, живеещи там и издигат така наречената илирийска идея. Това е обединение на всички народи в една държава, наречена Илирия. За това работят както хървати като Рафаел Левакович, така и българи като Петър Богдан и Петър Парчевич“, обясни историкът.
Проф. Димитров посочи, че Ватикана приема идеята им и основава един Илирийски колеж в град Сполето, Италия, където завършват голяма част както от хърватските, така и българсите католици.
„По-късно, когато на остров Корфу през 1916 г. се взема решение от имигранти от Хърватия, Словения и т.н. да се направи държава на южните славяни, се обсъжда и тази идея Илирия, но не се стига до решение и тя се кръщава безлично Сръбско-Хърватско-Словенско кралство. След време приемат името Югославия. Името Илирия според мен в момента е свободно“, изтъкна професорът.
Според него това име е историческо и е принадлежало на един славен народ, за когото не знаем има ли потомци или е изчезнал като траките.
„Според мен е изчезнал напълно и албанците не са негови наследници. Името Илирия би задоволило Гърция, тъй като то не съдържа името Македония в себе си и ще задоволи амбициите на македонците да са наследници на една велика държава през Античността“, допълни проф. Димитров.
Името Илинденска Македония не е удачно, защото не отразява историческата същност на земите, които си търсят име, твърди проф. Божидар Димитров.
„Илинден е въстание, което е избухнало на 2 август, но само в един от седемте революционни окръга. По принцип на 4 януари 1903 г. е решено това въстание да избухва през две седмици във всеки един от седемте революционни окръга на ВМРО. Въстанието в 7-ми революционен окръг избухва на 19 август, както ви е известно, в Странджа, а Горноджумайското избухва на 1 септември. Какво ще ги правим тези окръзи? Ще ги отпишем от историята?“, попита историкът. Според него това е невъзможно.
Проф. Димитров обърна внимание, че въстание е избухнало и в Скопско, но там не е масово, а с чети.
„Така е решено поради огромния брой мюсюлманско население, не само турско, но и албанско“, коментира историкът. Според проф. Димитров и гърците няма да се съгласят с името Илинденска Македония, защото една от най-активните части на въстанието са в районите на Леринско и Костурско.
"Именно там населението въстава най-масово, водят се най-тежки сражения и се дават най-тежки жертви. След това обезселването към България, Канада и САЩ е най-голямо. Затова не бива да бъде Илинден. Гърците просто няма да се съгласят, сигурен съм в това. Леринско и Костурско сега са в Гърция. Пак криви индикации към определени райони на Гърция", добави проф. Димитров.
Вече 120 хил. души в Македония определят себе си като българи, все едно как се нарича държавата им, подчерта историкът. По думите му не е важно името, а съдържанието, и националната идентичност на хората, които живеят там.
"Ако хората там имат българска национална идентичност, все едно е как ще се нарича държавата им. Никой не смята, че кипърци са различен народ от гърците, както и че австрийците, че са различен народ от немците", коментира проф. Димитров.
"Преди 30 години, когато влязох за първи път в Македония, само един българин ми каза, че е такъв. Другите отричаха, че са. Това беше Панде Ефтимов", каза проф. Димитров. Той разказа, че наскоро е минавал по главния площад пред езерото в Скопие, където на кафе са били седнали местни хора, които очевидно са го познали, защото му махали с ръце. "Казаха ми: „Ела тук, професоре, ние тук всички сме българи“. Може ли да си представите каква е разликата? 120 хил. души вече са българи. Не е вярно, че вадят паспорти само, за да заминат за чужбина. Много от тях са в България, други са си в Македония, а една част от тях, разбира се, като целия български народ е отишла на Запад да печели пари", обясни историкът.
От тази гледна точка, професорът посочи, че държавата ни не трябва да изразява мнение по името на Македония.
В категории:
Политика
Иван от известното дуо водещи си призна, че бил на 3 уискита преди 9 сутринта
Без паника! Зимата смалява пенисите с 50%
Общините борят боклука с вдигане на промилите
Отиде си режисьорът, обучил Иво Димчев, Нети, Орлин Павлов, Елена Петрова
Маскирани ограбиха трудноподвижен дядо, нападнали го докато спи
Това е класическа рецепта за свинско с кисело зеле
25/11/2024, Понеделник 09:59
0
Какво време ще донесе новата седмица
25/11/2024, Понеделник 09:37
0
Маскирани ограбиха трудноподвижен дядо, нападнали го докато спи
25/11/2024, Понеделник 08:34
2
Храм в Поморие набира средства за реставрация на икони
25/11/2024, Понеделник 08:02
1
Трима непълнолетни задържани за нападението над мъж в столичен мол
25/11/2024, Понеделник 07:39
1
Без паника! Зимата смалява пенисите с 50%
24/11/2024, Неделя 22:00
5
6 начина да разберете дали връзката ви с любимия е реална или е просто илюзия
24/11/2024, Неделя 21:40
0
4 зодии, които обичат да симулират щастие
24/11/2024, Неделя 21:20
0
Най-вкусната и мека домашна питка с мак и сусам
24/11/2024, Неделя 21:00
0
Храните, които борят стреса, напрежението и безпокойството
24/11/2024, Неделя 20:40
0
Тийнейджъри нападнаха продавач е столичен мол
24/11/2024, Неделя 20:36
3
Йордан Цонев: Санитарният кордон не ни притеснява
24/11/2024, Неделя 20:20
6