Защо любовният ти живот се нуждае от дигитален детокс
02 Март 2018, Петък, 23:57 ч.
Източник: cosmopolitan.bgМобилните телефони се намъкнаха в отношенията под благозвучното мото „Колко е хубаво винаги да имаме връзка!“ и постепенно получиха неоправдана власт
Спомняш ли си филма Апартаментът с Венсал Касел и Моника Белучи? Героят не получи телефонния номер на момичето, двамата изгубиха дирите си, животът им тръгна надолу. Колко хубаво, че тази история никога повече няма да се повтори! Днес можем за 10 минути да намерим всеки в социалните мрежи, да срещнем бъдещия си мъж, без да излизаме от дома си, да виждаме, слушаме и усещаме любимия (има технологии за това!), дори той да е на другия край на земята.„При здравата връзка технологиите позволяват да се поддържа по-разнообразна комуникация между партньорите – твърди Олег Шмирин, клиничен психолог, философ и изследовател. – Освен това за всеки един от нас те играят ролята на убежище, на място, в което съвременният човек може да се скрие от неприятностите в реалния живот, да намери съвет и поддръжка, стимули, за да върви напред. С тях самото съдържание на социалното битие става по-прозрачно и плътно.“
Изследването на психолога Ран Уей от Университета в Южна Каролина потвърждава мнението на експерта: благодарение на смарт телефоните хората общуват често, получават повече одобрение и в резултат – се чувстват нужди и любими.
Но всеки медал си има обратна страна. Тясната връзка, която можем да поддържаме онлайн, на практика само създава илюзия за общуване. Ти изпращаш смешна картинка и в отговор получаваш „:)))“, но дори не знаеш събеседникът последвал ли е линка – и все едно ти си говориш сам със себе си. Цифровите съобщения са фаст фууда в света на комуникацията. Те запълват пространството, без да оставят място за пълноценен контакт, не насищат и емоционално. Това пречи да се установи силна, дълбока връзка.
Когато разпределят психолозите Андрю Пшибилски и Нет Вайнщайн (от университета в Есекс, Англия) в двойка с непознати, за да обсъдят различни теми, и ги молят периодично да се разсейват, чатейки с някого другиго, то става ясно: хората така и не са успели да проведат нормален диалог, да почувстват интерес към събеседника си и като следствие – да усетят поне някаква привързаност.
46% от регистрираните в Badoo са заявили, че прекомерното използване на мобилни устройства вреди на отношенията им
Психолозите тръбят, че мобилните технологии все по-често се превръщат в ябълка на раздора и в установените отношения. Едно от честите оплаквания звучи така: „Мъжът ми всяка вечер рови в таблета, семейството не му е интересно“. Тук става въпрос за зависимост, която измества от живота на партньора всичко останало. Но не е разумно да приписваме всичко на продукцията на Силициевата долина. „Това е все едно да обвиниш бутилката, че е виновна за нечий алкохолизъм – казва гещалт терапевтът Юлия Присяжнюк. – Дигиталната зависимост не е причина, а следствие. Тя се появява, когато в отношенията има празнина и се стреми винаги да бъде запълнена с нещо. Истинската причина е, че двамата не искат или не могат да общуват помежду си“.
Другият проблем, заради който хората се обръщат към специалистите, звучи така: „Отношенията ни изгубиха нещо ценно“. На тях им се струва, че чувствата им вече не са толкова силни, а прекараните вечери заедно не радват така, както преди. „Хората си чатят по цял ден помежду си и не бързат да се прибират по домовете си, за да споделят как е минал денят им – коментира психологът и коуч Марат Муратов. – Фактът, че партньорите са в постоянна връзка, разрушава здравата дистанция. Не можем да започнем да си липсваме, а това е много важно, особено за мъжете. Така е устроена психиката им – възбудата е пряко свързана с лекото усещане за недостъпността на обекта на страстта.“
Трудно ти е да сдържаш чувствата си, независимо дали са положителни или отрицателни. Ако взаимоотношенията ти са дълготрайни, ти се стремиш да влееш в тях динамизъм.
Ако ние се хващаме за мобилния телефон в момент на близост, то какво да кажем за обикновените срещи и вечерното гледане на сериалите? А това е силен удар по съвместното бъдеще.
Психологът Шалини Мисра и нейните колеги от от Вирджинския политехнически университет дори са измислили термин „ефектът на айфона“. Той означава влошаване на отношенията в присъствието на мобилните устройства. Мисра е на мнение, че телефоните фрагментират съзнанието, защото разделят вниманието между два свята – реалния, добре познат и заради това скучен, и невидимия, вълнуващия и откриващ неочаквани възможности.
Спомни си колко се оживява лицето на приятеля ти, когато в стаята се разнесе звукът от получаването на съобщение в WhatsApp, и как помръква твоето. Група учени от Канада и Африка доказват, че използването на смартфона, без сериозна необходимост, редом до друг член от семейството, го фрустрира и му носи усещане за изоставеност. „Спокойно кажи на мъжа си, че в такива моменти се чувстваш самотна, без да изброяваш всички подобни случаи – съветва Марат Муратов. – И веднага му предложи да играете по правила. Например, докато сте заедно, сложете телефоните си по средата на масата, един над друг. Който пръв пипне слушалката, губи – и трябва да изпълни едно желание на другия. Ние така правим с приятелите. Това е изход!“
Как да защитиш отношенията
Не е важно дали сте заедно от години, или току-що сте се запознали. Обсъдете го!
Колко често, кога и колко можете да използвате смартфоните си, когато сте заедно, за да не влияят те на степента на близостта? Кои зони в дома и време в денонощието можете смело да посочите като свободни от телефони, таблети и тем подобни? Забранено ли е използването им в колата? А по време на вечеря? Какво в онлайн общуването ви имате право да пазите за себе си? Ако единият от вас в присъствието на другия си пише с някого, длъжен ли е той да каже с кого? Кое от общуването с виртуалния познат се възприема като изневяра? Знаете ли си паролите в личните профили? Къде според всеки от вас са границите между личния и публичния живот? Можете ли да публикувате общи снимки в Instagram? Да споделяте подробности от биографията на другия? Да искате мнението на приятели за проблеми, които са възникнали във връзката ви?
Три съвета, които ще направят общуването ви по-доверително и интимно
1. Често ползваме мобилните устройства от скука и това е повод да се замислим за качествено прекараното свободно време. Когато си вкъщи, изключи звука на телефона и кажи на приятелите си след колко часа да не ти звънят. Купи си обикновен будилник, така няма да се съблазняваш да взимаш телефона в леглото.
2. Ако през деня двамата често си пишете мили есемеси, започнете да си общувате с камера. По-добре да звъннеш веднъж и да почакаш до довечера, за да разкажеш как е минал денят ти подробно, а на сутринта да сложиш бележка в джоба на любимия си.
3. Ето какво е по-добре да не правиш през чата: да се обясниш в любов, да съобщиш за бременност, да говориш за сериозен здравословен проблем, да го зарежеш, да молиш за прошка. Но пък да споделиш своя смела сексуална фантазия... този формат подхожда идеално.
Флиртът с онлайн познати на фона на напълно реални отношения изглежда безопасен начин да повдигнеш самооценката си. Но няма ли да навреди това на връзката ти?
„Виртуализацията на запознанствата поражда илюзии: броят на потенциалните партньори по света е огромен и да се смени един с друг при необходимост не представлява никаква трудност“ – потвърждава доцентът от катедрата по приложна политология Ирина Сохан, която изучава културата на ежедневието. Ние се сблъскахме с „парадокса на избора“ в действие: гледайки това, от което никога няма да се възползваме, преставаме да ценим даденото ни тук и сега. Не пазим чувствата, отказваме да решаваме съвместните проблеми, търсим щастие в интернет, вместо да го строим тук и в настоящия момент.
На пръв поглед изглежда, че виртуалният флирт няма последствия: нито риск от бременност, нито улики. Знаейки как да премахнеш историята на чата, всичко е наред. И наистина изследователят Беатриц Майлем открива: 83% от онлайн неверниците, които имат връзка, са на мнение, че това е безобидно занимание. Но така ли е наистина?
В категории:
Животът
5 техники за флирт, с които да накарате мъжа да ви хареса
Пети опит за избор на парламентарен шеф
Разбиха престъпна мрежа с български просяци в Гърция
Владимир Путин с извънредно обръщение
Напук на МНС Орбан кани Нетаняху в Унгария
Спортна България скърби
22/11/2024, Петък 12:46
0
Обесилият се полицай оставил предсмъртно писмо?
22/11/2024, Петък 12:30
0
Дари 20 милиона
22/11/2024, Петък 12:18
0
Ето кой ще печели „Биг брадър"
22/11/2024, Петък 12:01
0
"Путин е Хитлер на този век"
22/11/2024, Петък 11:40
3
Закъса
22/11/2024, Петък 11:20
0
Напук на МНС Орбан кани Нетаняху в Унгария
22/11/2024, Петък 11:00
1
Близо 12 000 контрабандни „маркови“ стоки задържаха на МП Лесово
22/11/2024, Петък 10:35
0
Майка на нападнато момиче в София: Банди ходят в мола за грабежи и изнасилвания
22/11/2024, Петък 10:30
7
Британски генерал: Готови сме да се бием с Русия още сега
22/11/2024, Петък 10:10
5
Може ли доц. Киселова да оглави парламента и да се сложи край на политическата криза?
22/11/2024, Петък 09:50
1
Антисемитски акт ли е решението за арест на Бенямин Нетаняху?
22/11/2024, Петък 08:47
4