"Българската Флорида": Как западната преса представя нашето Черноморие през 60-те
През 1961 г. България е посрещнала 250 хиляди чуждестранни туристи, от които 80 хиляди от Западна Европа
02 Февруари 2018, Събота, 00:01 ч.
Водещи вестници описват България като интересна туристическа дестинация, в която западният турист си заслужава да отиде
„Островърхи бели пирамиди, издигащи се в полукръг върху пясъка. Това веднага ми напомни за средиземноморската архитектура в шикозните курорти, изпъстрили френското крайбрежие. Но аз се намирах в Албена, България – едно име, което трябва да се запомни. Новата европейска Ривиера е построена съвсем скоро – през 1968 г.”, Така започва своя репортаж за нашия черноморски курорт Албена. Барбара Бърнс от влиятелния по това време всекидневник „Маями Нюз” в броя си от 21 март 1974 г., пише bgspomen.com„С целия си бляскав международен имидж, който представя на посетителите, които идват тук за първи път, Албена предоставя и някои приятни изненади за туристите, които искат нещо различно от шумните и добре познати курорти”.
Публикацията разказва, че самото име на курорта е символ на красота, вълнение и чар в българската фолклорна традиция. Стъпаловидните фасади на хотелите в Албена са описани като „стълбите на Нептун, изкачващи се към синьото небе”, а 39-те хотела и вилите в курорта – като „модерни и комфортни”.
Авторката описва приятните ресторанти и ниските цени в Албена, а българската кухня определя като „леко пикантна, с едва доловимо гръцко и турско влияние, но с изразен собствен стил” и разказва за скарата, шопската салата и различните млечни специалитети, които според нея обясняват дълголетието на много от българите.
“Маями нюз“ разказва и за нощните заведения, пълни със забавляващи се българи и туристи, в които може да се намери рок, български фолклор и дори класическа музика. Специално е спомената известната фрегата на плажа, която през деня предлага напитки на плажуващите, а с настъпването на вечерта се превръща в атрактивен нощен бар.
В броя си от 11 май 1962 г. „Ню Йорк Таймс“, подзаглавие „Българската Флорида на Черноморското крайбрежие“, пише за българските плажове, които се простират по протежение на почти цялата 400 километрова крайбрежна ивица. Най-развити в туристическо отношение, разказва изданието, са районите около Варна на север и Несебър, който се намира северно от пристанище Бургас. От статията читателите научават, че по това време в България вече функционират 117 туристически хотела с капацитет от 15 352 легла. През следващите 10 години се очаква само по Черноморието да се изградят хотели с 60 000 легла, пише „Ню Йорк Таймс“.
През 1961 г. България е посрещнала 250 хиляди чуждестранни туристи, от които 80 хиляди от Западна Европа – предимно от Австрия, Скандинавието и Германия, изтъква вестникът и посочва, че за 1963 г. се очакват 300 хиляди чужди туристи. В публикацията се подчертава, че това е само началото на развитието на българската туристическа индустрия. Следващата стъпка ще е изграждането на зимни курорти и хотели в други райони на страна, като Велико Търново, което древната българска столица. Изданието разказва, че в момента в София се строят два нови хотела – единият луксозен, а другият туристическа класа.
Статията информира, че туристите могат да избират между луксозна, първа и втора класа настаняване, чиито цени варират от 8,50 долара за луксозна стая до 3,50 за втора класа. Туристите, които желаят ВИП-обслужване пък трябва да платят по 11 долара на нощувка, в което се включва и транспорта от и до летището, пише вестникът. Страната има добри комуникационни връзки със Западна Европа – националният авиопревозвач ТАБСО (б.ред. предишното наименование на БГА „Балкан“) лети до Франкфурт, Виена, Стокхолм и Лондон. Експресните жп влакове Симплон Ориент и Таверн спират на гара София. Пътната инфраструктура в страната като цяло е добра, отбелязва „Ню Йорк Таймс“, но изключение прави отсечката от югославската граница до София, която статията описва като „истински ужас“.
На 20 март 1966 г. „Ню Йорк Таймс“ излиза с обширна публикация под заглавие „България копира най-доброто от западния туризъм“. Вестникът пише:
„На крайбрежието има два относително нови курорта – Златни пясъци и Слънчев бряг – и няколко по-стари. Когато преди 6 години българите започнаха да строят Златни пясъци и Слънчев бряг, те първо проучиха всички големи курорти по Френската Ривиера, испанската Коста Брава, италианското Адриатическо крайбрежие и Маями бийч. Целта им беше да копират доброто и да избегнат лошото. Като цяло са успели. Построили са малки курорти, разделени от големи пространства и девствени плажове. Съхранили са дърветата и растителността и са разположили хотелите и ресторантите сред тях. Има достатъчно спокойствие и сянка през лятото, когато температурите надхвърлят 30 градуса. Човек може да седне пред хотела и да вижда само морето и дърветата“, възхищава се „Ню Йорк Таймс“.
В публикацията е отделено място на ресторантите, които „са построени с въображение“, персоналът говори английски, а „храната има ароматите на Изтока и е по-добра отколкото в Гърция, макар и не толкова добра, колкото във Франция и Италия“. Авторът на статията Артър Еперон споделя и кои български гозби са му харесали най-много – „печено сирене“, което описва като бяло сирене, масло и чушки, печени в навита хартия; миш-маш, сарми и пълнени чушки. Той разказва, че се консумира предимно свинско месо, докато говеждото се предлагало по-рядко, което българите обяснявали с шегата, че са „заменили воловете с трактори“.
„Крисчън Сайънс Монитор“ от 24 октомври 1964 г. хвали „модерните хотели и отличните плажове край Варна“ и разказва, че само допреди 5-6 години чуждестранните туристи са били основно от социалистическите страни – Унгария, Полша, Чехословакия, докато през 1964 г. нещата вече са се променили и около 260 хиляди туристи от Западна Европа са посетили българското Черноморие, сред които преобладават западногерманци, австрийци и британци.
Водещият канадски вестник „Глоуб енд мейл“ излиза на 6 август 1965 г. със заглавие: „Цветуща България: където туристите имат предимство пред Виетнам“ (б.ред. по това време световното внимание е приковано върху кървавата война във Виетнам). „Този комунистически град със статуя на руски цар в центъра, това лято се превърна в сборен пункт за Европа“, разказва авторът Джон Ръдърфорд. Той не крие изненадата си от наплива на западни туристи и как само за 10 минути пред столичния хотел „Балкан“ (днешният „Шератон“), спират два автобуса с туристи от Турция, два от Австрия и един от Гърция. В публикацията се отбелязва, че предходната година България е посетена от 800 000 чужди туристи, повече от половината от които от западни държави.
В категории:
Ретро Флагман
"Нефтохимик" се бори здраво в Турция, но...
Илияна Йотова: Надявам се утре да се поздравим с избран председател на НС
Пети опит за избор на парламентарен шеф
Хвърли 7 бона за регистрационен номер с нейните инициали
За по-качествен секс: Мастурбирайте поне веднъж седмично
Антисемитски акт ли е решението за арест на Бенямин Нетаняху?
22/11/2024, Петък 08:47
0
Пети опит за избор на парламентарен шеф
22/11/2024, Петък 08:29
0
Разбиха престъпна мрежа с български просяци в Гърция
22/11/2024, Петък 08:03
0
За по-качествен секс: Мастурбирайте поне веднъж седмично
21/11/2024, Четвъртък 22:00
2
5 техники за флирт, с които да накарате мъжа да ви хареса
21/11/2024, Четвъртък 21:40
0
Могат ли двама души с една и съща зодия да имат успешен брак?
21/11/2024, Четвъртък 21:20
0
Леля ми прави този вкусен свинско-славянски гювеч, уникален е
21/11/2024, Четвъртък 21:00
1
Владимир Путин с извънредно обръщение
21/11/2024, Четвъртък 20:45
11
Как можем да отслабнем и да избегнем увисналата кожа
21/11/2024, Четвъртък 20:40
0
Ще се шокирате какво се твърди за него
21/11/2024, Четвъртък 20:36
3
След 14 г. издирване: Намериха убиеца на камериерката Роза Мачокова
21/11/2024, Четвъртък 20:20
1
Вдигане на акциза за алкохола е сред мерките за "саниране" на бюджета
21/11/2024, Четвъртък 20:00
4
Пп Сл.Бряг не е бургадидас , нито Созопол ,да си го знаете
Лайното на Москва и София което уби България.
няма яснотата и бързината на капитализма.
Не може да имаш богато общество без частен капитал. Не може да си свободен човек при социализма. И не ми давайте скандинавските модели за пример — там хората имат частници и никога не са ги забранявали нито са ги гонели както направи Сталин и Путин.
Флорида е много по топла.
Нищо не беше развито ами само беше развито със субсидии по Варшавския договор.
Когато имахме капитализъм и монархизъм
имахме свободен пазар при който си имаше природен ред и производство.
Имаше много фабрики които произвеждаха за избос целогодишно и хората се изхранваха и нямаше
нужда да се правят на маймуни и да ближат анусите на грозни руски ислямисти и аборигени за по
2 лева на ден.
Имаше си икономика.
И така стана че след като комунистите почнаха геноцида срещу България завариха един ред една
чистота без панелки и тогава като се изтеглиха
фабриките и евреите ние останахме без икономика.
София и Москва полнаха да строят “държавни фабрики” и “ТКЗС” но защото бяха некадърно направени не можехме да се конкурираме на световния пазар ами създадоха Варшавския договор и пазар където само там да си разменяме стоките. Тази фалшива работа доведе до липса на средства и почнаха да мислят туризма тогава
пак за да ближат краката на руските войводи.
туризма при нас е 4 месеца.
Това е талибански бизнес, печалбите са малки,
колкото да не умреш.
Така построиха първите туристически обекти “за западняци и руснаци” не за Българи защото
за комунистите Българите са роби и само шефовете имаха привилегии. Един вид Северна Корея.
И така стана че през 1950те този район се крадеше най вече от синовете на комунистическите вождове.
И пак почнаха ненатурални глупости докато чКогато комунизма падна вече прехода беше пълното крадене на мафията.
Комунизма и неговото братче социализма
са примитивни строеве които работят известно
време и колапсират. Те създават много мафия и
некадърност и липса на отговорност.
Няма ясни пазарни цени няма ясна прозрачност на финансите. Няма печалби няма загуби всичко
се криеше. Хората станаха мързеливи, затвориха ги да не бягат навън.
Простотията на комунизма сме и яли попарата.
Най лошото е че в такава система също няма отговорност.най лошото е че такава система не прави разлика между този който се труди най много и този който има най много връзки. Няма начин с труд да се издигнеш защото връзкарите печелиха най много.
Въобще туризма не е истински бизнес в Бургас с 4 месеца —- това са разсейки.
Истината е че трябва целогодишно производство програмистика фабрики износ банки инжинерство партниране със азиатски и западни компании, market research и много четене и работа!!!!
Иска се много труд!!!
Първо трябва да премахнем държавните градини училища и други измислици и да освободим пазара повече за да може да се създаде дисциплиниран елит и капиталистическо общество.
Ако нямаме начин да привлечем капитала от света няма да забогатеем И НИКОГА няма Да забогатеем със туризъм.