×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Четиригодишно дете падна от втория етаж в Перник
  • Отбелязваме Игнажден – денят на свети Игнатий Богоносец. Започват коледните празници!
  • Депутатите излизат в коледна ваканция от 22 декември до 5 януари
  • Около 13 ч. днес се възстановява движението в двете посоки по Дунав мост при Русе
  • Националите по футбол завършват годината пред Боливия и Оман, но зад Габон и Ангола
  • САЩ налагат нови санкции срещу Иран
  • Последен шанс България да купи нови влакове с пари от Европа
  • Днес се провежда 18-ото заседание на Общинския съвет в Бургас, очаквайте подробности
  • Виктор Орбан пристига на посещениe у нас
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

И русофилите да знаят - ако изгубим доверието на Запада, ще ни оставят на Турция!


30 Декември 2017, Събота, 18:12 ч.
Автор: Николай Василев*, Faktor.bg

Да убедим САЩ и Европа, че сме „плът от тяхната плът“ и никога в руски, или в турски зони

Ето че мина и тази Коледа. Надявам се да са се случили чудеса в живота на всеки един от вас. Скоро ще посрещнем и Новата 2018 г.

През отиващата си година често бяхме заедно. Използвам случая да благодаря на читателите на Faktor.bg, които отделихте време да прочетете моите анализи. Обсъдихме много теми – модерната история на България, геополитическото ни положение, същината на Прехода, пропуснатите възможности да станем нормална демократична държава от Първия свят.

Макар отделните анализи да бяха на различни теми, целта беше една. Да систематизираме представите си за миналото на България, за нейното настояще и за нейното бъдеще. Някои претенциозно наричат това

„национална доктрина“

Така да е. Моето скромно предложение е винаги да полагаме усилия щото от затворен, селски, „сухоземен“  „източен“ народ да се превърнем в отворена, търговска, „морска“, гражданска нация от „западен“ тип.  Не мисля, че сме обречени да бъдем нация от простаци, които се кефят когато пушат в заведенията въпреки „глупавата“ забрана. Ако беше така, щяхме ли да сме сред страните с най-добър Интернет? Щяхме ли, въпреки липсата на добър бизнес климат, да имаме толкова много успешни „ъпстарт“ компании?

Споделих с вас, че най-важното което научих в училище, ми го преподаде... учителят по рисуване. „Движете се от общото към подробностите“, често казваше той! Голямата картина е по-важна от всеки един детайл. Не бива да рискуваме стратегията си, заради по-незначителни проблеми. Като нация сме го правели и сме катастрофирали!

Каква е голямата картина за България?

Както американската агенция за стратегически анализи Стратфор точно ни описа – ние сме Балкански гигант, но евразийско джудже! Звучи странно нали? Но е факт. Българският народ притежава ресурсите да изгради ней-силната и най-богатата държава на Балканите (и при липса на външни фактори винаги го е правел). Но тук рядко са липсвали външни фактори.  Балканите лежат на геополитически сеизмичен разлом. Винаги сме били и оставаме заплашени от набези от „степите“ (които периодично са опустошавали България, но рядко са траели повече от няколко десетилетия) и от завоевания откъм Мала Азия (които са траели с векове). Преди 140 години България е бойно поле между Руската и Османската империя. Нашите предци не искали просто да сменят султана с руския цар, а да изградят европейска (западна) държава. Постигнали много успехи: Еманципацията от Русия, Съединението, Независимостта... Към май 1913 година, при подписването на Лондонския договор за мир, е изглеждало, че като нация сме успели. Получаваме безспорен излаз на Егейско море и пред нас се откриват възможности да се превърнем в стратегически съюзник на Великобритания и по-късно на САЩ. Вмсесто това, попадаме в капана заложен ни от Русия и Сърбия, правим серия от стратегически грешки, откъснати сме от Средиземноморието, по-късно свеждаме глава пред Хитлер и ставаме лесна плячка за Сталин. След 1944 година прекарахме най-добрите десетилетия за европейската демокрация зад Желязната завеса и преживяваме

социална и уви нравствена деградация

Всички тези събития са свързани. Отклоняваме се от голямата стратегия заради не толкова важен проблем и попадаме в цикъл от грешки, от който трудно се излиза.

Никога не бих призовал за самоцелна конфронтация с Русия, или с Турция. Но ще е глупаво да не осъзнаваме, че нашите и техните стратегически интереси са коренно противоположни. В определени периоди елитите в Русия и в Турция са се опитвали да станат част от Западния свят, но винаги се е оказвало, че това не е възможно. Каква алтернатива имат те тогава? Естествено е да се стремят към „стратегическа дълбочина“ – т.е. да притежават (най-малкото) зони на влияние в Източна Европа и на Балканите. Нашият фундаментален интерес е те да не успеят в това си начинание. Нищо лично!
И тъй като нямаме мощта да им попречим сами, нашият жизнен интерес е да се обвържем (икономически, политически, културно) до толкова с основните западни сили, най-вече със САЩ, да ги убедим, че сме „плът от тяхната плът“, така щото никога да не бъдем оставени в руски, или в турски зони!

Изобщо не става въпрос „да се слагаме“ на американците – това със слагане не става - а да преследваме нашият основен стратегически интерес!

Никак не си въобразявам, че това е лесна задача. Тя изисква колосално национално усилие. Трябва да изградим силни институции, да превърнем България в страна със свободни медии, с добър бизнес климат, с гаранции за частната собственост, включително интелектуалната. Трябва да гарантираме  религиозните свободи, но не и да допускаме използването на религията за насаждане на омраза. Трябва да се превърнем в страна, където хората с различна сексуална ориентация се чувстват равни с останалите. Страна, където западният човек не се чувства „не на място“ и където не се страхува да дойде с колата си. Където няма опасност, когато извика такси да попадне на „копърка“ и може да проведе елементарен разговор на английски дори с пазачите на паркингите. Щом Естония успя да постигне това, значи можем и ние. Не успеем ли, ще трябва да приемем, че България, в дългосрочен план е обречена!

Русия и Турция не могат да бъдат умилостивени

Самоубийствено е да мислим, че можем да „играем в комбина“ с някоя от тях, за да постигнем каквото и да било! Всеки техен пробив на запад от границите им, трябва да ни плаши. Попадането ни в техния свят вещае гибел за нас!

Русофилите обичат да казват, че привързаността на българина към Русия е част от нашата национална идентичност. Няма да споря с тях. Факт е, че  уви, много българи са подвластни на този нерационален предразсъдък, който страшно вреди на цялостната ни възрожденска национална стратегия! Кой знае, утре Русия може да се превърне в модерна и демократична държава, с върховенство на закона и превъзходен стандарт на живот. Нейните съюзници може да благоденстват... Само че Коледа мина и не е особено разумно да вярваме в чудеса. Много по-голяма е вероятността Русия да продължи да се върти в цикъла описан от Бердяев: „Брутална империя - опити за модернизация и демократизация – хаос и разпад – ново консолидиране на бруталната империя“. А единствените ѝ съюзници да остават нейната армия и нейният флот! Независимо дали обичаме да четем Достоевски (нещо, което много малко от нас правят), или да слушаме песните на „Грамофон“ (аз лично ги намирам за забавни), за нас българите е жизнено важно да стоим колкото си може

по-далеч от Русия

Когато тя е на върха на силите си – трябва да намерим начин да оставаме отвъд нейния обсег. Когато се срива – да сме далеч от водовъртежа на създаващия се хаос. Важно и русофилите да знаят, че ако изгубим доверието на Запада, най-вероятно ще ни оставят ... на Турция!

Не малко от българските граждани са мюсюлмани, повечето от тях етнически турци. За нас е от жизнено значение да ги накараме да възприемат светска и демократична България за „своя“ държава. Няма да е лесно, макар и те, като останалите български граждани да имат основание да се страхуват от все по-недемократичната и все по-ислямизиращата се наша югоизточна съседка. Затова всички прояви на етнонационализъм – като воят срещу новините на турски по БНТ, или срещу построяването на втора джамия в София са крайно опасни за българския национален интерес! Писах, че трябва да променим закона за българското гражданство. Нормално е изселниците да могат да го предават на децата си. Но трябва да помислим за изискване родителите на децата родени в чужбина да са живели поне 5 години в България, за да бъдат записвани като български граждани. Иначе след десетилетия в Турция ще имаме милиони български граждани, които не знаят български и нямат нищо общо с България! Същевременно, за да парираме исканията за признаване на „малцинства“ и „колективни права“, трябва да преосмислим представата за понятието „български произход“ – от неясна етническа категория до институционална концепция – „потомък, на български граждани (които не са се изселили по спогодба), на членове на Българската екзархия, или на лица класифицирани като българи, според законите на съответната страна“. От лицата кандидатстващи за гражданство на основание български произход, трябва да се изисква да владеят българския език, било то и в диалектна форма.

За да удържим западния характер на целите Балкани е нужно да постигнем  съюзнически отношения с останалите балкански народи. Трудна, но не невъзможна задача.

С Македония сме равноправни сънаследници на традиционната българска културна традиция. От това не следва, че не трябва да признаваме правото им на отделна идентичност – резултат на мъчителните събития от 20 –ти век. Глупаво е да им натякваме, че „Македония е българска“. Но винаги трябва да им показваме, че „България е и тяхна“. Безсмислено  е да ги убеждаваме, че македонски език не съшествува. Далеч по-разумно ще е да променим нашия правопис, а и елементи от книжовния език, за да стане той по-разбираем за съвременните македонци. За това навремето е призовавал Кузман Шапкарев, а в по-ново време покойният професор Благой Шклифов, но уви никой не им е обърнал внимание. Да не забравяме най-важното. Само ако преодолеем последствията от социалната и нравствена деградация, която преживяхме зад Желязната завеса, ще убедим македонците, че бъдещето им е по-скоро с нас, не с изчезналото „семейство“ на народите на бившата Югославия. Ще трябва да положим големи усилия, за да изградим с Македония отношения, каквито Гърция поддържа с Кипър. Но е от наш стратегически интерес да го направим.

Със сърбите ще е най-трудно. Когато (и само когато) в Белград осъзнаят, че опитът им да проникват по направление на Мораво-вардарската долина, в крайна сметка ги е довел до катастрофа, ще можем да станем истински съюзници. През 1998 г. писах, че интересът на Сърбия е да запази на всяка цена съюза си с Черна гора, да интегрира доколкото е възможно „Република Сръбска“ (в Босна),  да се ОТЪРВЕ  от Косово. Да разбере, че е по-добре да има съюзник в София, отколкото сателит в Скопие. Сръбският елит заложи на „битка за Косово“, продължи да упражнява неблаготворно влияние в Скопие, подцени ползите от сътрудничество с България,

заигра с Москва и катастрофира

Изгуби далеч по-важната за тях Черна гора, излаза си на Адриатика, а и остатъчната добра воля на Запада. Белград не е дал никакъв знак, че е преосмислил своята доктрина и няма да е много интелигентно от наша страна да им помогнем да използват „евроинтеграцията“ на региона, за да засилят отслабеното си влияние.

За нас е важно да изградим съюзнически отношения с Албания и Косово. Тяхната изолация може да ги изстреля в евентуален „малоазийски“ лагер.

Само краят на сръбското (икономическо, политическо, културно) влияние в Македония ще позволи на България и Гърция да преговарят като равен с равен. Не веднъж съм писал, че България не може да се откаже от стремежа си да има свой суверенен  излаз на Егейско море! Наличието му определя нейното място в света! Но няма да постигнем нищо с явни, или скрити претенции. Напротив, всяко размахване на исторически, или по-често на измислени карти на някакви „Български землища“, всякакви глупави демонстрации и крясъци „Долу Ньой!“ (Договор успешно ревизиран след връщането на Южна Добруджа и независимостта на Македония), могат да бъдат само крайно контрапродуктивни за нашата национална стратегия. Можем да получим суверенното присъствие на Бяло море и комуникационна линия до него, само ако предложим на Гърция същото до и на Черно море (където те са присъствали с хилядолетия). Но за да стане това възможно трябва да убедим гърците, че всяко следващо българско правителство, ще разглежда гръцкия суверенитет върху цялата полоса от Солун, та чак до Черно море не като бариера пред морето, каквато той вече няма да е, а като безценен рубеж в случай на възможни посегателства идващи откъм Мала Азия! Няма да е никак лесно двете нации да видят голямата картина и трайно да забравят за дребнотемието. Но аз поне не виждам друга печеливша стратегия.
С Румъния постигнахме успешна териториална ревизия още през 1940 година и няма причини да не изграждаме стратегическо партньорство, най-вече да парираме евентуални „набези от степите“. Сигурен съм, че с добра дипломация, ше можем да убедим румънците да спомогнат финансово преселването на желаещите това бесарабски българи от Молдова у нас!  (като цели селски общности, не като единични емигранти). Румъния от десетилетия изгражда стратегически отношения със САЩ и ще е много опасно, ако във Вашингтон престанат да ни разглеждат „анблок“ с Букурещ!

В нашите анализи, често говорехме за „Европа“. Тя, по моето скромно мнение не е конструкция, а сложен двигател. За да функционира е нужно, ако перифразираме думите на лорд Исмей, американците да са ангажирани на континента, руснаците и турците да не са в състояние да му влияят, а германците да са „под контрол“. (т.е. да имат привилегирован достъп до континенталните пазари, но да трябва трайно да субсидират икономически по-неефективната континентална периферия и да нямат възможност за двустранно договаряне с Русия и Турция за сметка на източноевропейските народи). Канцлерът Аденауер навремето разбира, че това е най-доброто на което неговата нация може да се надява. Ще го разбират ли наследниците на Ангела Меркел, или Германия и Европа отново ще катастрофират? Геополитиката има своите закони. Ние не можем да си позволим да ги игнорираме! Затова в анализите си предупреждавам, че особено след Брекзит, всички прояви на „евро-голизъм“ (опити за еманципация на Европа от Америка) може да доведат до катастрофални последствия.  Ами ако тази тенденция се засили и... един ден САЩ и Великобритания се разберат с Русия и Турция, кой ще е жертвата? Този филм сме го гледали вече!

И накрая, нека не забравяме, че поради сложната ситуация, в която се намираме, като нация, често ни се налага, да мислим „извън кутията“

Като народ здраво стъпил на земята, ни е трудно да го правим. Но понякога трябва!
В анализите споменах за два проблема, които изискваха нестандартни решения. За съжаление не ги взехме и се „оплескахме“.

Още през 90-те президентът Петър Стоянов, а и моя скромност предлагахме латинската азбука да бъде адаптирана към особеностите на българския език. Тази адаптация да се изучава в училище и когато се наложи, всеки да може да напише някой български текст на латиница „грамотно“. Нададе се вой от обвинения! Стоянов щял да ни сменя азбуката! Резултатът бе, че днес младежите чатят на „маймуница“, а официалната транскрипция не позволява обратен превод. (Ако Ранан Кънев например, вземе диплома някъде в чужбина, преводачът няма да знае как да я преведе. Той Кънев ли е, или Канев?!)

Вторият нестандартен проблем, който споменах в анализите, беше по-сериозен. През 90-те безспорно бяхме република, но имаше една личност, към когото се обръщаха с „Ваше величество“. Предлагах да се приеме закон, който да регламентира какво означава цар в условия на република. Стандартният отговор – „при република няма цар“, не вършеше работа. Предлагах „специален статут“ – царят на българите да е традиционен жив символ на българския народ, в неговото етническо и религиозно многообразие. Но това да е свързано със съответните ограничения. Царят (освен ако изрично не абдикира) не биваше да има право да бъде избиран за президент, министър председател, депутат... Не биваше да може да оглавява партия и да взема страна в обществени спорове. „Царските имоти“ трябваше да се  управляват от царя по правилник изработен от Министерския съвет. Както се очакваше законопроекта беше приет с насмешка. Но вместо България да се възползва от наличието на българска династия свързана с повечето европейски монарси, позволихме на лицето Сакскобургготски да злоупотреби с историческия си статут. С появата си НДСВ разби партийната система в България, даде ход на нова вълна от мега-корупция, а сагата с „царските имоти“ трови обществения живот и до днес...

Скъпи читатели, благодаря Ви, че бяхме заедно. Благодаря за всички коментари – положителни, отрицателни, дори подигравателни. Нека всеки да изкаже своето мнение, за да може България наистина да върви напред. Днес демократичният свят преживява тежка криза, но рано или късно тя ще отмине. Ще бъде ли тогава България част от него? Това изобщо не ни е гарантирано! Ще ни трябва много воля, да не се поддадем на съблазънта на източните „сирени“,  да предвидим надвисналите опасности и да преодолеем цинизма и немарливостта, към които привикнахме по време на комунистическия режим. Нужен ни е ясен компас, за да навигираме през задаващата се буря. Мисля си, че ако преди 28 години в съзнанието си като нация бяхме проклели комунистическия режим (да си бяхме казали: „корени ще ядем, ама няма да е каквото беше“) и ако разглеждахме еманципацията си от Москва като основен елемент от Прехода – днес България щеше да е по-добро място за живеене. Но и сега ни трябват ясни ориентири, за да се доберем до спокойния свят, където цари върховенство на закона, свобода и сигурност.

Пожелавам ви всичко най-прекрасно през новата 2018 година!

*Авторът на коментара е Николай Василев, известен български политолог



7
Коментара
Флагман.БГ Раду направи разтърсващо признание Раду направи разтърсващо признание 20/12/2024, Петък 18:23 0
Футболна Англия скърби
Футболна Англия скърби 20/12/2024, Петък 18:00 0
7
Коментара по темата
7.
Bars
30.12.2017 22:52:24
0
0
Отдавна не бях чел по-тъп, недодялан и логично несвързан ...даже не мога да намеря точната дума за подобна плява. Ако авторът има поне частица интелектуален потенциал за да осъзнае безумието на собственото си писание -единственото разумно нещо, което би направил е... да се гръмне!!!
6.
Никой
30.12.2017 20:08:16
1
2
Тази статия е написана от стандартен модел полуграмотен псевдоинтелектуалец от тип африканска/южноамериканска/югоазиатска средна класа.

В международните отношения не същестуват оперативни параметри, като "доверие" или "справедливост", а в икономическите отношения не съществуват оперативни параметри, като "права" или "демокрация". Затова българските обществено-правни институции имат много повече сходни признаци с тези в Хондурас и Хаити, отколкото с онези във Франция или Япония.

Трябва да подчертая, че от неутрална гледна точка САЩ и Русия са еднотипни политически образувания. Въпросът е в баланса на сили. Ако Русия беше световен хегемон, автора щеше да разпространява ценностната система на евразийски властови центрове. От тази наклонност произхожда благоразположението, с което се ползват носителите на институционални привилегии. По същата формула, елита на БКП се преорганизира в елит на СДС. Подобни преобразувания образуват трайна тенденция в цивилизационната история на човечеството. В общият случай, когато общественият източник на тирания се смени, новият източник овластява най-подходящите посредници на своите интереси и обикновено това са посредниците на старият източник. Имам основание да смятам, че българското общество в генерален смисъл и автора в конкретен, не са изключение.

Ще спестя препратките към обемна фактология, все пак това е просто коментар в примитивен форум, а и самият автор на тази статия не е счел за удобно да следва правилата на научният дискурс. За съжаление подмяната на определен набор интелектуални ценности на просвещението е широко разпространена в неолибералният информационен пазар.
5.
Дернев
30.12.2017 19:23:15
0
3
"...нашият жизнен интерес е да се обвържем (икономически, политически, културно) ... най-вече със САЩ, да ги убедим, че сме „плът от тяхната плът“..." За обвързването е правилно, но не и със САЩ, а със СЕЩ, който, ние европейците трябва да изградим. За това никого от Европа не трябва да убеждаваме защото това е от общ интерес и сигурност. Сигурността на Европа е само в интерес на европейците, а американците не са такива. Нашите интереси не са техни, както и техните не са наши. Даже и опасни за мира на континента. А с Русия и СЕЩ в съюз, той ще бъде гарантиран.
Колкото до Турция, както и приказките от миналота за Русия, са история, която е добре да се знае, но не и да се ползва за напътстване в бъдещето. Светът е много, много различен вече и никой няма да може да повтори стъпки от миналото, с мисалта, че томоже да бъде върнато. Това никога няма да стане.
Сега нашият дом и крепост е Европа. Не трябва да опазим. Ще бъде трудно, но зависи само от нас колко бързо ще осъзнаем, че първата и решителна стъпка са СЕЩ. Да я направим, докато не е станало късно.
4.
:))
30.12.2017 17:53:54
1
2
Има някои верни неща, но в анализа не са отчетени /поради липса на информация или поради прекалена пристрастност/ прекалено много обстоятелства от настящото битие на съседите ни. А агитацията за равноправие на някои неформални групи направо разказва играта на така поднесената писание....
3.
бай Зелю чепа
30.12.2017 17:51:37
0
3
С или без доверието на запада,ако нещо се обърка в отношенията им с Турция ,ние сме тяхната разменна монета. Изтъргуват ни за две бройки без да им мигне окото...А пък сега след тези 30тина години "навеждане" с напълно свалени гащи толкова бързо ще стане ,че даже и да пръднем няма да сварим.Трябва пълен наивник да си ,за да си мислиш,че на някой западняк му пука за нас.
2.
Фиш
30.12.2017 16:55:49
3
4
фактор е пълен с русофобски материал ала иво инджев. кои сте вие че да казвате на хората какво да мислят?
1.
Павел
30.12.2017 15:52:00
5
3
Браво, прекрасна статия!
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Скандал с учените ни в Антарктида! Парите за връщането на кораба харизани на зърнарите Скандал с учените ни в Антарктида! Парите за връщането на кораба харизани на зърнарите Това означава, че не може да се върне и ще си стои, което е прецедент в 21 век, коментира проф. Христо Пимпирев Европейските компании изпреварват тези от САЩ и Китай по растеж на инвестициите в научноизследователската и развойна дейност Европейските компании изпреварват тези от САЩ и Китай по растеж на инвестициите в научноизследователската и развойна дейност Научните изследвания и иновациите (НИИ) ще бъдат в центъра на икономиката на ЕС през следващите години Кметът на община Царево изпрати отрицателно становище до институциите по повод резеват "Маслен нос" Кметът на община Царево изпрати отрицателно становище до институциите по повод резеват "Маслен нос" Подобни забрани биха довели до загуба на препитание за рибарите, чиито традиционни практики ще бъдат ограничени или напълно забранени, посочи градоначалникът Дясната ръка на Путин с интересно изказване Дясната ръка на Путин с интересно изказване Песков иска диалог с международни организации за спорта ГЕРБ и „Демократична България“ постигнаха съгласие за споразумение, ще ни управляват с БСП и ИТН ГЕРБ и „Демократична България“ постигнаха съгласие за споразумение, ще ни управляват с БСП и ИТН В сектор енергетика двете страни постигнаха разбирателство по приоритетите за развитие на сектора в своите програми Разоръжи ли се армията ни заради войната в Украйна? Бивш премиер видя в споразумението ехо от миналото Разоръжи ли се армията ни заради войната в Украйна? Бивш премиер видя в споразумението ехо от миналото То е едностранно и е за военна помощ, а какво ще направи за България тази държава, попита Стефан Янев Раду направи разтърсващо признание Раду направи разтърсващо признание Има брат с тежка зависимост Лека, здрава и прецизна- Sako 90 Adventure Лека, здрава и прецизна- Sako 90 Adventure За по-добра издръжливост на метеорологични условия цевта и цевната кутия има противокорозионно покритие Кои са най-добрите спортисти на Несебър за 2024 година Кои са най-добрите спортисти на Несебър за 2024 година На церемонията, състояла се в Артиум център, бяха обявени имената на най-успешните състезатели, подредени по азбучен ред Зимата връхлита до няколко часа Зимата връхлита до няколко часа Обявен е жълт код за снеговалежи на много места у нас
Кобрата с коментар за Усик и Фюри Кобрата с коментар за Усик и Фюри Предрича втора победа на Олександър Футболна Англия скърби Футболна Англия скърби Беше убит вратар Какво пише в споразумението с Украйна, което раздели депутатите? Какво пише в споразумението с Украйна, което раздели депутатите? България се ангажира да обучава украински военни, включително пилоти за тренировъчни бойни действия Започва голямото преселение Започва голямото преселение Над 11 000 екипа на полицията ще следят за спокойното придвижване на хората Платеното майчинство да продължи и при по-ранно връщане на работа Платеното майчинство да продължи и при по-ранно връщане на работа Оставането на жените дълго време вкъщи се отразява на тяхната квалификация Румен Радев: Игнажден е - който първи гост дойде, такава ще е годината. Радвам се, че е Виктор Орбан Румен Радев: Игнажден е - който първи гост дойде, такава ще е годината. Радвам се, че е Виктор Орбан Унгарският премиер е на среща в България Голяма контрабанда спипаха на ГКПП Лесово Голяма контрабанда спипаха на ГКПП Лесово Шофьорът, турски гражданин, е представил документи, че превозва стъкла за пътни превозни средства от Турция за Унгария през България и няма друго за деклариране Кого ще гледаме в новогодишната програма на Нова Кого ще гледаме в новогодишната програма на Нова Вижте участниците Топ разузнавач с тежък коментар за гафа с Украйна Топ разузнавач с тежък коментар за гафа с Украйна "Става въпрос за несръчност от страна на Димитър Главчев, а не за саботаж", твърди Димо Гяуров   Иска внуче Иска внуче Подканя снаха си
Евгений ДАЙНОВ Евгений ДАЙНОВ Дойде времето в световната политика на мъжете, които се правят на силни
Виц на деня Виц на деня Не обичате истински животните, ако домашният ви любимец си няма психоаналитик. Виц на деня Виц на деня Блондинка: "Първата си любов преживях около 15, втората около 17, а третата дойде около 17:30." Статус във фейсбук Статус във фейсбук Не обичате истински животните, ако домашният ви любимец си няма психоаналитик.

Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори