Защо депутат-русофил обяви Странджа за българската Камчатка
Могилният некропол в Странджа може да помогне на региона да не бъде толкова изолиран като Камчатка, смята Станислав Станилов
Ключови думи:
Станислав Станилов, Атака, Камчатка, българската Камчатка, Странджа, парламент, Порожанов, гори, Могилен некропол, Пропада, Мишкова нива, русофили, Русия, руснаци, Малко Търново
19 Декември 2017, Вторник, 16:37 ч.
Автор: Лъчезар ЛисицовТова е беден край, много рядко се сещат за него, много бавно се развиват нещата там, има много малко инвестиции, казва проф. Станислав Станилов
Депутатът от „Обединени патриоти“ Станислав Станилов обяви района на Странджа за българската Камчатка. На последния парламентарен контрол той отново повдигна въпроса за археологическия паметник „Могилен некропол“ в местността „Пропада“. Мястото е по-известно като Мишкова нива.
Станилов, който е дългогодишен член на ръководството на „Атака”, описа казуса така: „Миналия петък на парламентарния контрол подобен въпрос зададох на министъра на културата. На фона на големите ни проблеми в страната този въпрос изглежда не особено значителен, но всъщност за този район – Малко Търново, такъв въпрос е много важен. Там има едно момиче - директорка на Музея, което се бори за културен туризъм, за културно наследство и така нататък, и е изоставено в такъв смисъл от Министерство на културата да се боричка само. Това е, както се казва, както руснаците казват „Камчатка“ – българската Камчатка. А би трябвало, господин министър, да се обърне специално внимание на този район. Той, между другото, е много красив, но това е съвсем друго.”
Този път на въпроса отговаряше министърът на земеделието и горите Румен Порожанов. Причината е, че археологическият паметник се намира в земя, която се води горски фонд.
Община Малко Търново настоява за промяна на статута на мястото и за получаване право да стопанисва територията. Според министър Порожанов обаче няма проблем, ако мястото продължи да се води гора.
Потърсихме проф. Станислав Станилов за коментар и защо е нарекъл района „българската Камчатка”.
„Това е нарицателно. Това е руски израз - когато в Русия се отнася за някакъв отдалечен район от страната, му казват Камчатка, а на жителите – камчадари, на шега. В руското средно училище на калпазаните, които стоят на последните чинове, и на тях казват камчадари”, обясни проф. Станилов, който е зам.-председател на Национално движение „Русофили”.
Той е и археолог и макар че е депутат от пазарджишкия избирателен район, се е захванал сериозно и с казуса в Бургаско.
Професорът коментира още: „Това беше казано на шега, но всъщност странджанският край наистина за България е една Камчатка според мен. Много рядко се сещат за него, много бавно се развиват там нещата. Много малко инвестиции има. Затова съм го казал.“
Той отхвърли съмнението, че руснаците наричат Странджа „българската Камчатка”. Те не били запознати с района.
Наскоро се срещнал с млади руснаци, които не знаели нищо за освободителната война: „Те са като нашите млади хора. Не четат, не учат, нищо не правят и не знаят нищо. В България това е поразително непознаване на историята изобщо. Да не говорим за тях.”
Станислав Станилов е взел присърце каузата на директорката на историческия музей в Малко Търново.
„Районът на община Малко Търново е богат на исторически обекти, които съдържат важна информация за миналото на страната и са много привлекателни за всички посетители с интерес към културно-историческото наследство. Обектът „Могилен некропол” в местността „Пропада“ е от археологическа група, недвижима културна ценност от национално значение: 48 надгробни могили, шест каменни гробници”, каза в парламента проф. Станилов.
Пред „Флагман” той коментира, че в Малко Търново имат нужда от помощ за каузата им, включително и от медиите.
„И да се говори истината, а не като Николай Овчаров, дето ги приказва големите приказки…”, заяви проф. Станилов.
Той обеща да продължи да задава въпроси на министрите за казуса с Мишкова нива.
„Следващата сесия, най-вероятно февруари, пак ще ги питам – какво направихте, какво става, придвижва ли се документацията…”, закани се Станислав Станилов пред „Флагман”.
На контрола в парламента в петък обаче той остана доволен от отговора на министър Порожанов, който обеща да съдейства с конкретни препоръки за действие към Община Малко Търново.
Идеята е в археологическия обект да се инвестира и той да повиши популярността си.
„Паметникът е впечатляващ. Там на една поляна се виждат едни дъги, едни обработени камъни. И има посещения, не е да не се знае. Не е баш Камчатка, както съм го казал”, коментира пред „Флагман” проф. Станилов.
Според него, това би помогнало за развитието на странджанския край.
„Паметникът е интересен, там тази местност, тези гробници са много атрактивни и по тази причина тези хора могат да свършат нещо в този беден край. Там има възможност, има ресурс”, каза още Станислав Станилов в парламента.
В категории:
Малко Търново
,
Политика
Ето прогнозата за времето
Измамен пенсионер платил 50 000 лева за жилище, продадено от строителя
Защо в Хърватия обявиха бойкот на магазините
Забравете за падане на визите от САЩ
Грип мъчи България
"Червените" с ново ръководство в парламента
22/01/2025, Сряда 09:40
0
Опасен ли е новият китайски вирус
22/01/2025, Сряда 09:30
1
Масови сигнали за бомби в училища в страната...
22/01/2025, Сряда 09:20
1
Грип мъчи България
22/01/2025, Сряда 09:10
0
Очаква се Народното събрание най-после да...
22/01/2025, Сряда 09:00
0
Володимир Зеленски с тежко изказване
22/01/2025, Сряда 09:00
3
Защо в Хърватия обявиха бойкот на магазините
22/01/2025, Сряда 09:00
2
Днес имен ден празнуват...
22/01/2025, Сряда 08:40
0
бТВ го оставиха без пари
22/01/2025, Сряда 08:30
0
Хванаха лодки за мигранти на ГКПП "Лесово", декларирани като дюшеци
22/01/2025, Сряда 08:00
1
Братът на издирваната от ФБР Ружа Игнатова с тежки думи
22/01/2025, Сряда 07:31
3
Ето прогнозата за времето
22/01/2025, Сряда 07:30
0
слаб бизнес на изживяване,следи от живота, който е кипял до преди двайсетина година. Работа няма, перспектива няма, надежда няма! Жителите са предимно от третата възраст, хора болни и бедни, хора, които по една или друга причина са избрали да останат в родните си места – къде с надеждата за по-добро бъдеще, къде по принуда. Младите в повечето случаи са на гурбет или в Бургас и София, ако се върнат, го правят за кратко и гледат отново да избягат от апокалиптичната родна действителност.И цигани ,много цигани................А този забравен човек ни говори за Камчатка,тука е по-слабо населено и развито от Камчатка,тъжно,страшно,жалко.
Дано живущите там го помнят до следващите избори.
Да не би, защото за руснаците това е синоним за изостаналост и мизерия?
Ако е така, то примерът е крайно неподходящ. Защото професорът - русофил не знае, (по-скоро се прави, че не знае), че Камчатка, заедно с коренното си население "чукчи" - (осмивани в руските анекдоти) е завладяна от "вечните освободители" - Русия. И този много богат на природни богатства край умишлено се държи в мизерия, за да бъде ограбван. Всичкият газ и петрол, който руснаците продават, за да се изхранват (и въоръжават за нови „освобождения), идва от там.
Затова мизерства Камчатка - защото братушките са я "освободили". Всъщност те са продължили да "освобождават" и по-натък - в Аляска. И като са ги освободили, след това са ги продали с цялата им територия, с местното население, техните колиби, жени, деца, кучета и бълхите по кучетата.
Русофил - това звучи гордо, по "освободителски" някак си.