БСК: В София, Пловдив и Бургас имаме остър дефицит на работна сила, заплатите ще растат
58% от анкетираните работодатели заявяват, че през 2018 г. ще увеличат възнагражденията, сочи проучване на БСК
Ключови думи:
Димитър Бранков, Българска стопанска камара, Камен Колев, Бургас, София, Пловдив, заплати
18 Декември 2017, Понеделник, 16:33 ч.
Автор: Лъчезар Лисицов, снимка: АвторътОт камарата продължават битката за премахване на т. нар. клас прослужено време и на минималните осигурителни прагове
В София, Пловдив и Бургас имаме остър дефицит на работна сила. Това обяви зам.-председателят на Българската стопанска камара (БСК) Димитър Бранков на пресконференция в понеделник в столицата.
На нея бяха представени резултатите от проучване, проведено сред 790 участници, свързани с управлението на предприятия у нас, за което „Флагман“ съобщи.
6% от анкетираните оперират в Югоизточния регион; 32% - в Югозапада, 17% - на Северозапад; 16% са в Северен централен; 15% - в Южен централен; 14% - в Североизточен регион.
Димитър Бранков обясни, че БСК ще продължат действията си в посока на отмяна на праговете за осигурителен доход и на т. нар. клас прослужено време.
„И двете практики, и двата режима практически вече не се прилагат в новоприсъединилите се държави-членки от Източна Европа“, категоричен е той.
По отношение на минималните осигурителни доходи за различните браншове г-н Бранков обясни: „Единодушни сме и с останалите работодателски организации, че това е една практика, която ограничава гъвкавостта на пазара на труда. Натоварва с допълнителни разходи най-неквалифицираната работна сила, най-нископлатената част на работната сила, тъй като увеличава данъчно-осигурителните задължения точно върху този тип работници. И ако трябва да бъдем конкретни, в София може би това не се чувства по този начин, но в общини, депресивни икономически райони в страната - ние имаме общини в момента с 60% регистрирана безработица, при все че имаме в големите градове, София, разбира се, на първо място, в Пловдив също, в Бургас имаме остър дефицит на работна сила. Беше показано много ясно данните на макрониво как изглеждат и по отделни професии, по длъжности.“
Зам.-председателят на БСК констатира, че няма значителен напредък в дебата с правителството и синдикатите и по отношение на формирането на минималната работна заплата.
За добавката за прослужено време Димитър Бранков коментира: „За клас време - 2010 г. от днешна гледна точка мога да дам лично становище, че неправомерно и по неподходящ начин беше отменен за държавните служители. Тъй като доколкото тази практика съществува в момента в държави-членки на ЕС, в САЩ, тя обхваща преди всичко държавната администрация. Този режим у нас е исторически въведен през 1951 г. за цялата работна сила, като е разпрострян режимът за държавните чиновници и върху реалния сектор тогава след приключила национализация между 1947 и 1951 г.“
По думите на Бранков независимо от противоречивите мнения, включително и на експертно ниво, юристите на БСК, а и от други работодателски организации имат категорично становище, че е налице пряко противоречие с Конституцията на Република България и то по четири критерия.
„Знаете, че отнесохме въпроса към всички институции, които имат право да сезират Конституционния съд, с предложение да се възползват от това си пълномощие. Нямаме, както може да се очаква, ентусиазъм в тази посока. Но за нас въпросът не е приключен“, отсече зам.-председателят на БСК.
Димитър Бранков и Камен Колев (отляво надясно)
Друг зам.-шеф на камарата – Камен Колев коментира от своя страна, че дефицитът на работна ръка ще доведе до ръст на заплатите през 2018 г.
Любопитното е, че според представеното проучване 58% от работодателите са отговорили, че през 2018 г. ще увеличат възнагражденията в собствените си фирми. А 0% (нула процента – няма грешка) са отговорили, че ще ги намалят.
30% са казали, че няма да променят заплатите, а 11% още не са решили.
Камен Колев каза: „Това, което синдикатите най-много ги интересува – ще растат ли заплатите. Ясно е, че този ръст се споделя и от работодателите. Ще растат заплатите. Каква е причината – ясно, това е (голяма част) дефицитът на работна ръка.“
Трима са арестувани след бруталния побой в столичен мол
Роден бизнесмен си отиде едва на 57 години
Зловеща статистика: На всеки 10 минути по света е убивана по една жена
Хит: Този бургазлия е увековечен
Жестока трагедия! Мъж уби баща си и нападна майка си
Преживя 4 куршума, за да дойде в София и...
25/11/2024, Понеделник 15:00
0
"Радвай се, че си жив"
25/11/2024, Понеделник 14:43
0
Хит: Този бургазлия е увековечен
25/11/2024, Понеделник 14:20
3
"Дай ми 50 лева, за да ям"
25/11/2024, Понеделник 14:00
3
Зловредни имейли заливат електронните ни пощи
25/11/2024, Понеделник 13:44
0
Какво се случва с Димо Алексиев зад решетките? Твърдят, че...
25/11/2024, Понеделник 13:21
2
Голям шеф в банка и работещ в телевизия изнудвани с голи гей снимки
25/11/2024, Понеделник 13:16
2
72-годишен пиян шофьор блъсна 10-годишно дете
25/11/2024, Понеделник 13:00
0
Избяга в Париж
25/11/2024, Понеделник 12:57
0
Празнува с новия мъж в луксозен хотел
25/11/2024, Понеделник 12:47
1
Синоптик: Идва много сняг!
25/11/2024, Понеделник 12:40
0
Всяка орхидея има нужда от този домашен еликсир!
25/11/2024, Понеделник 12:20
0
Как ще повишите доходите в частния сектор, след като 10 години сте прикривали неговото реално измерение?
Прослуженото време не трябва да се премахва, поне докато все още говорим за МРЗ, която е равна на смъртността в Държавата!
Доходите ще се повишат тогава, когато работодателите спрат да крадат от работници, и Държава! Но, за това нито БСК, нито пък работници могат да променят статуквото! Това го правят политиците! Който не разбира, да пита!
Колкото до Държавния сектор... там доходите ще се повишат "реално", когато Държавната администрация се свие на 40% процента, и когато данъчната тежест се разрпедели, или премахването на плоския данък, и въвеждането на прогресивен, или както го наричат!