Защо Бургас има по-добри перспективи за развитие от Варна
Няма начин едната област да задуши другата – напротив, конкуренцията помага и на двете, смята Явор Алексиев
Ключови думи:
Бургас, Варна, Девня, Руен, Малко Търново, икономика, Явор Алексиев, Институт за пазарна икономика
17 Декември 2017, Неделя, 14:27 ч.
Автор: Лъчезар Лисицов (снимка: Авторът)Южната област е по-нехомогенна, но превъзхожда по индикаторите, от които зависи растежът, казва експертът от ИПИ
Явор Алексиев е завършил „Международни отношения“ в Софийския университет. Работи от 2011 г. в Института за пазарна икономика (ИПИ) по теми, свързани основно с регионалното развитие, пазара на труда, макроикономиката. Наскоро ИПИ представи поредното си годишно изследване „Регионални профили – показатели за развитие 2017”. Потърсихме Явор Алексиев за анализ на ситуацията в двете големи морски области – Варна и Бургас.
- Г-н Алексиев, като страничен наблюдател коя област бихте избрали – Бургас или Варна?
- В момента на мен ми допада повече това, което се случва в Бургас - не само като икономическо развитие, но и като развитие на социалната среда. Мисля, че в последните десетина години в много отношения Бургас успя да дръпне пред т. нар. морска столица Варна, макар че пък в редица други отношения Варна си остава по-големият и по-значим икономически център. Но в момента личното ми предпочитание би било към Бургас. Всъщност дори имам близък приятел, който от София замина да живее там тази година.
- А защо област Варна е по-силна икономически от област Бургас?
- Това просто е едно дълготрайно натрупване на икономическа активност. За дълъг период имаше и по-силен туризъм в област Варна. Аз бих казал, че самият факт, че в област Варна и околните на нея области живеят повече хора, също оказва своето значение. Все пак Североизтокът е най-силната част от северната част на страната. Варна се намира в непосредствена близост до няколко други областни центрове като Шумен и Добрич – нещо, което може би за съжаление е основен недостатък за област Бургас. Защото област Бургас се оказа много нехомогенна и като ниво на икономическо развитие, заради различното ниво в съставящите я общини. Тя се състои едновременно от община Бургас, която действително по всички показатели просперира много бързо, но и от някои от най-бедните общини в страната като Малко Търново и Руен, където за съжаление позитивни процеси почти не се наблюдават в каквото и да е отношение – не само икономика, но и социално развитие, демография като цяло. Това са едни от най-бавно и трудно справящите се общини в страната.
- За туризма казахте, че във Варна е бил по-силен, но сега?
- Това е в миналото. Южните общини, които са в Бургаска област, се представят по-добре през последните години по отношение на туризма. Така че преместването на фокуса към южните райони е налице. Но ако се върнете 10-15 години назад, Северното Черноморие беше това, което доминираше поне по линия на посещения и реализирани приходи. Тенденцията обаче се обръща. Аз бих казал, че в момента са равнопоставени като цяло Северното и Южното Черноморие – просто зависи кое как разглеждаме като индикатори.
- Прави впечатление по-голямото предимство на Варна в социалното развитие. По вашата класификация Варна е две степени по-напред – северната област получава оценка „Много добре“, а Бургас - „Средно“.
- Да, тук бих отбелязал като основен фокус образованието, където за съжаление Бургас не получава оценка, каквато би отивала на такъв тип област. Има проблеми във висшето образование, традиционно там то е на по-ниско ниво. Единствено в община Бургас се постигат добри резултати по този индикатор, който ние наблюдаваме за качествено образование, а именно матурите по български език и литература, но цялостната средна оценка е сравнително ниска – малко над добър (4). Във Варна се постигат по-добри резултати при всички образователни индикатори с изключение на един и това е лекото предимство на Бургас при обхващането на населението, което подлежи на образование. Т.е. по-висок е процентът на децата, които учат, като тук се наблюдава от 5-и до 8-и клас – етапът, който е най-рисков за отпадане. Така че аз натам бих насочил вниманието. Разбира се, чисто демографски (даже не бих се наел толкова да сравнявам двете области, защото) и двете стоят сравнително добре. Всъщност, ако се върнем назад, от началото на века – т.е. от 2000 г. насам – населението на община Бургас (в частност) е намаляло само с 1% при спад в страната – 15-16 пъти по-висок. А Варна пък е от областите, които успяват да увеличават броя на своето население. Така че чисто демографски Варна, Бургас, заедно със София и Пловдив стоят добре. Други индикатори, които ние наблюдаваме и имат значение към социалното развитие, са ниските оценки, които Бургас получава в сферата на сигурността и правосъдието. По принцип там е по-висок броят на регистрираните престъпления, който виждаме и следим през годините. Като цяло това важи за всички по-големи и развити области. Варна не се справя много по-добре в това отношение. Ние оценяваме сигурността и правосъдието в Бургас като слабо, а във Варна – като незадоволително.
- И в здравеопазването обаче има много голяма разлика.
- Да, здравеопазването е другата сфера, в която област Бургас получава слаба оценка. От една страна това е функция на други проблеми. Ако погледнем към доходите да речем, виждаме едни средни заплати, които в община Бургас са по-високи от средните за страната. Между другото, по последните данни, които имаме, те са по-високи и от тези в община Варна – не говоря за областите. Но в същото време, ако погледнем в областта, заплатите и доходите изведнъж падат, което нас ни навява на мисълта за по-голям дял на сивия сектор в област Бургас. Съответно един от индикаторите в здравната система, който е свързан с дела на здравноосигурените лица, е свързан и с дела на сивата икономика. Съответно ние смятаме, че тук има преплитане на някои проблеми. Налице е голям брой заети, разбира се, в туризма. По-малките общини обаче може би имат повече сиви практики – съответно лицата или не са здравноосигурени, или се осигуряват на по-малко, отколкото реално получават. Има известен проблем с легловата база в многопрофилните болници за активно лечение. С което не искам да кажа, че те са недостатъчни като брой, но е факт, че 3,1 легла се падат на всеки 1000 души на фона на 5,1 средно за страната. Т.е. легловата база спрямо броя на населението е сравнително ограничена. Това са два от индикаторите, които ни карат да дадем по-ниска оценка на област Бургас в сферата на здравеопазването.
- Кой е най-важният фактор за развитието на областите – кметовете, държавата, бизнесът?
- Ще направя препратка към инвестициите и ще кажа защо всъщност аз считам, че област Бургас е тази, която е в по-добра позиция в момента, за да (хайде не да спази темпа на растеж на столицата, но пък да) се представя по-добре от средното за страната и може би в едно обозримо бъдеще да надмине в редица индикатори Варна. На първо място, ако тръгнем от привличането на чуждестранни инвестиции, Бургас стои по-добре. Ако гледаме дори инвестиционната активност по отношение закупуването на дълготрайни материални активи, общо взето по последните ни данни са с над 50% повече в област Бургас спрямо местното население. През 2015 г. също така брутният вътрешен продукт на глава от населението в Бургас нарасна по-бързо от този във Варна, въпреки че като цяло остава по-нисък. За пет поредни години заетостта в Бургас нараства, докато във Варна през 2016 г. отчете известен спад. И през тази година пазарът на труда в Бургас се представя по-добре. Ако щете дори и по линия на работата на местната администрация (разбира се, тук не включвам само администрацията, но изобщо) ако наблюдаваме усвояването на европейски средства, голяма част от които минават през общините като бенефициенти, усвоените по оперативни програми на Европейски съюз са 545 милиона до този момент в Бургас в сравнение със само 407 милиона във Варна, въпреки че Варна има по-голямо население. Т.е. при редица индикатори, които ние наблюдаваме като повишаващи бъдещата конкурентоспособност на областите и определящи нивото на развитието (труд, доходи, заплащане) Бургас се представя по-добре през последните години. Обобщено – първо, инвестициите на предприятията (тяхната инвестиционна активност, която мерим през инвестициите в дълготрайни материални активи); на второ място – чуждестранните инвестиции, които в Бургас с натрупване са по-високи от тези във Варна; и на трето място – усвояването на европейски средства, което все пак има отношение към инфраструктурното развитие и към други аспекти на конкурентоспособността. Така че Бургас бих казал, че в тези индикатори (които са важни от икономическа гледна точка, които гарантират устойчивото развитие на една област) стои по-добре. И затова средносрочно очакваме резултатите му да са по-добри от тези на област Варна.
- Средносрочно Бургаска област ще надмине Варна по икономическо развитие, това ли казвате?
- Всъщност по много индикатори това вече се е случило, както казах – виждаме го по линия на инвестиционната активност, виждаме го по линия на усвоените европейски средства. Остава да го видим и по отношение на заплатите и доходите. Първо, пак казвам – в самата община Бургас заплатите са по-високи от тези в община Варна, но на областно ниво Варна има предимство и то значително. Това е защото общините около Варна са доста по-хомогенни като ниво на развитие. Включително една община като Девня, която е близко, която има дори по-високи средни заплати от тези, които се наблюдават във Варна. Много хора също така пътуват от Варна, за да работят там. И съответно, тази разлика в нивото на заплащането в по-проспериращите общини в област Бургас и по-бедните прави така, че средно за областта заплатите са по-ниски. Но – да, очаквам ако не да се надмине заплатата във Варна, то поне разликата да се стопи в следващите години. Стига, разбира се, местната икономика да продължи да се представя добре.
- Говорите за средносрочен план, но какво означава това като години?
- Около 5-6 години. То зависи и от обхвата на анализа, който гледаме. Но аз няма да се изненадам, ако в рамките на 5-6 години възнагражденията и може би доходите като цяло в Бургас се изравнят с тези във Варна.
- Развитието на едната област за сметка на другата ли става по принцип? Могат ли двете взаимно да си помагат и да растат заедно?
- Не бих казал, че растежът на едната област трябва да е за сметка на другата. Дори напротив. Автомагистрала „Черно море“ по мое мнение е един от най-важните инфраструктурни проекти, които трябва да се случат, защото като цяло свързаността между южна и северна България е на изключително ниско ниво. И това възпрепятства позитивни ефекти и в двете посоки и не само покрай Черно море, но и вече с тунела под Шипка най-вече в централната част на страната, а аз бих казал и с осигуряването на добър достъп и до „Дунав мост-2“ при Видин. Ние виждаме, ако щете, като шаблон за регионално развитие, който се налага през последните години – именно по оста София-Пловдив-Стара Загора-Бургас, това в момента е гръбнакът на българската икономика в общи линии, от който започват да се появяват много важни разсейки и към съседни области. Сега вече към Хасково, индустриална зона „Загоре“, към Пазарджик също се насочват инвестиции, които са били в други райони на страната. Широката Софийска област привлича не само инвестиции и капитал, но вече и хора започват да се заселват там. Т.е. когато силните области имат достъп една до друга и когато се развиват, могат да ускорят своето развитие. Не мисля на този етап, че по някакъв начин Бургас и Варна си пречат, освен разбира се конкуренцията по линия на предлагания туристически продукт, но отново – това е здравословна среда и за местния бизнес и за местните хора в тези две области. Защото по-високата конкуренция ще доведе до стремеж за предоставяне на по-качествени услуги. Това ще докара по-платежоспособни туристи, което означава и повече приходи в крайна сметка в общините. Така че аз не мисля, че има начин, по който едната област да задуши другата. Напротив – смятам, че е много важно специално инфраструктурната свързаност между тях да бъде подобрена. Това може да доведе и до създаване на нови търговски взаимоотношения. Така че не мисля, че има опасност това да повлияе по някакъв негативен начин.
11 фрази, които наистина умните хора използват, за да постигнат своето
Мистериозна болест вкара министър на Главчев в "Пирогов"
Трагедия! На 34 г. почина бивш футболист на ЦСКА (СНИМКА)
Тръмп заплаши да върне Панамския канал под контрола на САЩ
Цялaтa ĸъщa yxae бoжecтвeнo на коледен кекс
Чудовищна смърт застигна млад мъж на магистрала
22/12/2024, Неделя 14:20
0
Цялaтa ĸъщa yxae бoжecтвeнo на коледен кекс
22/12/2024, Неделя 14:00
0
Медицински хеликоптер се разби в болница в Турция (ВИДЕО)
22/12/2024, Неделя 13:39
0
Падна голямата й тайна
22/12/2024, Неделя 13:20
0
Мистериозна болест вкара министър на Главчев в "Пирогов"
22/12/2024, Неделя 13:00
1
Как зодиите празнуват Коледа
22/12/2024, Неделя 12:40
1
Взех акъла на всички с това чудно ястие - крехко месо под кашкавалова коричка
22/12/2024, Неделя 12:20
0
Хеликоптер се включи в издирването на 13-годишния Николай
22/12/2024, Неделя 12:00
1
Тръмп заплаши да върне Панамския канал под контрола на САЩ
22/12/2024, Неделя 11:40
4
Топ синоптик предупреди! Нещо ще се случи на 28 декември
22/12/2024, Неделя 11:20
0
Екшън: Маскиран с качулка мъж нахлу в бензиностанция, задигна целия оборот
22/12/2024, Неделя 10:59
2
Всички жени са луди по него, а той е яростен противник на брака
22/12/2024, Неделя 10:43
3
От Варна -относно морската градина МНОГО СИ ДАЛЕЧЕ ОТ РЕАЛНОСТТА.
По всичко Бургас бил по-зле но щял да бъде по-добре, защот така.
Да ви таковам и платените ПР-ски общински статии.
Само залъгвате хората да си пропиляват живота в тоя пропаднал наркомански град.