След жалбата на „Флагман”: Съдът отмени мълчанието на главния прокурор за срещите му
От Върховна касационна прокуратура следва да обжалват или да отговорят на въпросите
Съдът отмени мълчаливия отказ на Върховната касационна прокуратура (ВКП) във връзка със запитването на „Флагман” за регламентацията на срещите на главния прокурор.
Това стана след жалба в Административен съд – София град (АССГ). Както „Флагман” съобщи, съдът заседава по казуса на 6 ноември. Само осем дни след това е излязло и решението.
Припомняме, че защитата на прокуратурата представи пред съда абсурдната теза, че те не са длъжни да отговарят, понеже за срещите на главния прокурор регламент нямало.
Мълчалив отказ за предоставяне на информация е недопустим съгласно Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ).
Припомняме, че въпросите ни към главния прокурор Сотир Цацаров, на които не получихме отговор, са:
1. Записват ли се официалните срещи на главния прокурор?
2. Ако се записват, в каква форма се осъществява това и вписват ли се детайли като дата, час, място на срещата, участващи лица?
3. Част ли е тази информация от регистър или книга?
4. Документират ли се тези срещи чрез докладни записки или др. подобни документи?
5. Вписват ли се планираните срещи в работния график на главния прокурор, под каква форма и в какъв срок се съхранява този график?
Вместо да отговори, главният прокурор явно предпочита мълчаливия отказ, който обаче не съществува като законова опция.
От решението на АССГ става ясно, че Цацаров е възложил на заместник главен прокурор от ВКП да взема становища, свързани със заявления по ЗДОИ.
„Като не се е произнесъл в законоустановения срок по подаденото до него заявление заместникът на главния прокурор при Върховна касационна прокуратура е допуснал съществено нарушение на административнопроизводствените правила, установени в чл. 38 и чл. 39 от ЗДОИ. Съгласно цитираните разпоредби отказът да бъде предоставен достъп до обществена информация може да бъде само изричен и се постановява с мотивирано решение, в което се посочват правното и фактическо основание на отказа и което се връчва лично срещу подпис на заявителя или се изпраща по пощата с обратна разписка. Мълчалив отказ по ЗДОИ е недопустим, поради което само на това основание същият подлежи на отмяна”, посочва съдът.
Александър Кашъмов от Програма „Достъп до информация” - адвокат по делото на жалбоподателя (журналиста Лъчезар Лисицов), коментира случая така: „Беше отменен мълчаливият отказ на зам.-главния прокурор да даде отговор по ЗДОИ за това дали се записват срещите на главния прокурор, къде се записват и се съхранят записите, къде се регистрират… Това смятам, че беше много важно дело и важно решение на съда, тъй като говорим за борба с корупцията. България се готви да приеме и закон...”
Адв. Кашъмов напомня и за опитите на държавата да убеди Европейската комисия, че се полагат усилия за борба с корупцията. Но в действителност точно в тези детайли се крият важните изводи за това дали в България са налице реални усилия за предотвратяване и борба с това негативно явление.
С кого и при какви обстоятелства се срещат публичните фигури, има ли публичен запис за това, достъпно ли е на обществото, включително и по закона за достъп до информация. Това са истински важните въпроси, когато говорим за правна система, която предотвратява наистина риска от корупция, смята Александър Кашъмов.
„В случая беше длъжен този висш служител, който стои начело на цялата система за борба с престъпността, да отговори изрично на журналиста Лисицов от „Флагман”, като смятам, че това, как Върховната касационна прокуратура ще изпълни това задължение от съда, ще бъде показателно и за това има ли воля за прозрачност и за отчетност, понеже на този етап виждаме как стоят нещата”, добавя юристът.
Прокуратурата обаче би могла да обжалва решението на АССГ пред Върховния административен съд.
В тази връзка адв. Кашъмов коментира: „Да, те могат да обжалват и така да тупат топката. Но аз смятам, че ако се откажат да обжалват и все пак дадат достъп до информация, това би бил един малък жест, който да покаже, че все пак те съобразяват правото на гражданите да знаят и искат да бъдат отчетни и прозрачни пред обществото. Тъй като противното за мен би било друг знак…”
Припомняме, че проблемът със срещите на главния прокурор възникна, след като стана ясно, че той се е срещал с издателя-бизнесмен Сашо Дончев в ЦУМ, а домакин е бил бесепарят и също могъщ бизнесмен Георги Гергов.
Дончев намекна, че Цацаров го е притискал да спре критиките срещу него.
Впоследствие стана ясно, че и лидерката на БСП Корнелия Нинова се е срещала с главния прокурор. Това се случило по време на предизборната кампания т.г. Нинова се наложи да обясни, че домакин е бил Сотир Цацаров и срещата била надлежно записана.
Пред съда обаче прокуратурата твърди, че няма регламент, свързан с документиране на срещите на главния прокурор. Кой лъже, засега не е ясно.
„Флагман” все още очаква отговорите на петте поставени въпроса. Нямаме информация дали прокуратурата смята да обжалва решението на АССГ.
Защото винаги знае най-правилният начин как да ви заблуди и др.измамят
А после иди и се оправяй в тез КОРУМПИРАНИ ИНСТИТУЦИИ
И на министъра на правосъдието да се оплачете и той или тя няма да може да ви помогне....ще ви бъде отговорено ,че не носят отговорност за действията на НОТАРИУС БИСЕР ДЕМИРЕВ 324 ОТ АЙТОС
така ,че умната да не ставате жертва на имотна измама в АЙТОС това е единственият и най-добър град за имотни измами,който е КАТО ЗЛАТНА МИНА за определен кръг от хора т.е. все подбрани държавни служители и със силни връзки в полиция,прокуратура,съд,ДАНС,ГДБОП,всс,ивсс,вкп и т.н и т.н.
ПРЕПОРЪЧВА СЕ за бедни,честни ,трудолюбиви и болни хора