Eвропейската комисия препоръча да намалим университетите от 52 на 10
06 Октомври 2017, Петък, 13:17 ч.
Източник: Вестник СегаБългарските учени отвърнаха, че първо искат по-голямо финансиране, а после да се правят реформи
Системата от висши училища и научни организации в България е много фрагментирана и за да се подобри качеството на научните изследвания, е необходимо университетите да бъдат намалени до 10, а финансирането за тях да бъде увеличено двойно. В момента те са 52. Това е една от главните препоръки от партньорското изследване за подобряване на оценката и финансирането на научните организации и висшите училища у нас, заключенията от което бяха представени вчера пред научна общност от проф. Люк Соте, съветник на еврокомисаря за изследвания, наука и иновации Карлос Моедас и ръководител на експертната група по проучването. Окончателният доклад от него се очаква да излезе в края на годината."Българската система на финансиране на научните изследвания е като мармалад - колкото по-малко има, толкова по-тънко се размазва на филията, която е голяма. И да се увеличат средствата, мармаладът пак ще се разстеле тъничко", онагледи регистрираната отвън родна картина проф. Соте. Според него страната ни трябва да се справи с фрагментацията сега, защото останалата част от света вече се глобализира в научната сфера. "Не чакайте повече! Следвайте естонския и датския пример", апелира той. В Дания университетите от 30 са били намалени на 8.
Експертът посочи, че неписаният стандарт е на един университет да се падат 1 млн. жители, т.е. в България е най-добре висшите училища да се сведат до осем, и то такива, които имат за основна мисия да се развиват научно. "Четири университета могат да бъдат изследователски и четири - предприемачески. Един академичен вуз, който да набляга на следдипломните степени, би могъл да бъде създаден от БАН, а друг - селскостопански университет - от Селскостопанската академия, т.е. общо 10 за страната ви", обобщи проф. Соте, според когото страната ни е световен шампион по брой научни институти. Той призова да се извършат структурни промени във вузовете, както и да се удвои финансирането за тях. Според него, ако повече средства се дават за по-малко вузове, ще се пресече "порочният кръг в системата".
Част от представителите на българската научна общност обаче реагираха бурно на препоръките. Председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски подкрепи идеята за финансиране според резултатите, но изрази мнение, че по-важна от наличието на много институти е "спойката" между тях, както било в неговата институция. Той даде пример с Германия, която имала много повече институти, и препоръча да се наблегне на другите проблеми в сферата - намаляващите научни работници, ниските стипендии за докторантите, както и недостатъчното държавно финансиране за фонд "Научни изследвания". "Не фрагментацията е най-големият проблем на българската наука, а учените у нас, които са 7 пъти по-малко от останалите страни. Групата на учените изчезва, гилдията застарява", коментира и проф. Лъчезар Аврамов. Проф. Соте обаче остана непреклонен, заявявайки, че всяка успешна научна организация би привлякла младите, което не би могло да стане при сегашното финансиране на толкова много организации.
Щекотлив се оказа и въпросът дали първо да се осъществят реформите и после да се даде допълнително финансиране за тях, или обратното - да се действа по схемата "първо парите, после резултатите". От ЕК са твърдо "за" първия вариант, нашите учени обаче са категорични, че той е неприложим тук, тъй като това означава броят на учените ни да падне под критичния минимум. "Все едно ни казвате: "Първо ни покажете рибата, после ще ви дадем червейчето", реагираха учените ни и призоваха да не се забравят обезщетенията, които се дължат по Кодекса на труда при уволняването на десетки служители.
ГЛЕДНА ТОЧКА
Просветният министър Красимир Вълчев коментира, че докладът "несъмнено е полезен". Според него, за да се решат проблемите в научната сфера, на първо място, е нужен диалог от двете страни, които без излишни емоции да се разбират. "Действително липсата на млади учени е основен проблем у нас, но също така имаме неефективна научна структура и всички допълнителни средства не биха дали търсения резултат, ако няма реформи", коментира той.
В категории:
Политика
Левски се върна в Топ 3, победи Локо София с 2:0
Внимание! Иде Ретрограден Меркурий в Стрелец
Илон Мъск отива на съд! Не дава на Граймс да вижда децата си
Това е рецептата за най-вкусния и лесен пълнен шаран
Русия си е върнала близо 50% от завзетите от Украйна земи в Курска област
3 зодии, които имат слава на скучни в леглото
23/11/2024, Събота 22:00
0
Бадеми и кашу намаляват риска от деменция
23/11/2024, Събота 21:30
0
Ако обичате бързите и лесни закуски - тези солени мекици с шунка са за вас!
23/11/2024, Събота 21:21
0
Внимание! Иде Ретрограден Меркурий в Стрелец
23/11/2024, Събота 21:01
0
Левски се върна в Топ 3, победи Локо София с 2:0
23/11/2024, Събота 21:00
0
Три зодии ще имат невероятен успех до края на годината
23/11/2024, Събота 20:40
0
Лекар каза истината за пържените картофи, всички ще си отдъхнат!
23/11/2024, Събота 20:20
1
За месец и половина тази улица в Бургас ще е затворена за движение
23/11/2024, Събота 20:00
2
Никой не разбра, че в този постен гювеч няма месо, изчезна от чиниите за секунди
23/11/2024, Събота 19:40
0
България е първенец в Европа по регистрирани нови автомобили
23/11/2024, Събота 19:00
3
Задължително трябва да знаете това, когато купувате коледна звезда
23/11/2024, Събота 18:40
0
Това е рецептата за най-вкусния и лесен пълнен шаран
23/11/2024, Събота 18:20
0