×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • 12-метров кръст с Христос издигнаха в Елин Пелин
  • Хванаха шофьор на „Хемус” с положителни проби за алкохол и наркотици
  • Разпети петък е - Денят на Христовите страдания
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Поглед в миналото: Как са се появили ледниците на Земята и защо са ни?


Поглед в миналото: Как са се появили ледниците на Земята и защо са ни?
Ключови думи: ледници, история, минало
30 Юли 2017, Неделя, 14:43 ч.

Вижте какъв е бил климата на планетата ни преди близо 50 милиона години


През по-голямата част от близката геоложка история, Земята е била топла, парникова планета. Но от два милиона години насам тя е в климатична треска. Накратко, с няколко щрихи, какво представлява планетата ни преди 50 милиона години, на границата между Палеоцена и Еоцена, съответно първия и втория подпериод на епохата на Новия живот, известна като Неозой или Кайнозой. Температурата средно на планетата е с 12 до 15, 16 градуса по-висока от днешната. Океаните са топли, като според достоверни преценки на палеоклиматолозите, в широк околоекваториален пояс, температурата в повърхностните няколко десетки метри е поне 35 градуса. Много е важно следното: ако  в момента дори под Екватора, водите на дъното на океаните е само няколко градуса над нулата, тогава те са били поне 12-14 градуса.

Това е огромна складирана топлина  в сравнение с днешните количества  енергия в океаните. Според мнозина палеоклиматолози, точно топлите океани са попречили след удара на метеорита, унищожил големите мезозойски влечуги, Земята да се превърне в снежна топка за няколко милиона години.  Те са предотвратили реализирането на този забравен сценарий, отдавайки на атмосферата част от складираната топлина по време на няколкото години или десетилетия радиационна зима, дошла като следствие на облаците, пепелта и праха в атмосферата. 

Според тях, ако ударът се бе случил днес, навлизането в тотален ледников период (Земя-снежна топка) би било в кърпа вързано. Да се върнем в началото на дългия път към ледниковата планетарна треска. Има един главен виновник - Антарктида и следваща го свита по-дребни, но важни отрицателни герои в тази драма на 50 милиона години, пише Dir.bg. Всичко започва с отделянето на Австралия от Антарктида. Преди това конфигурацията на океанските течения поне частично е миела с топли тропически води бреговете на южния континент. След като това се случва, се образува Южното кръгово течение (ЮКТ). То блокира този достъп на топли води до Антарктика и Антарктида започва бавно, но неумолимо работата си на планетарен фризер, охлаждайки водите на световния океан, отначало тези на дъното му, заради простите физични закони - по-тежката студена вода слиза долу. Успоредно с това започва изтигането на топлия океан Тетис и редуцирането на площта му.

Дълги десетки милиони години Тетис е топлата кухня на ласкавия земен парник. Но Африка приближава западната част на Евразия, а на изток, попаднала под конвективни движения в мантията, Индия, прясно откъснала се от суперконтинента Гондвана (част от него, заедно  с бъдещите Антарктида и Австралия) с огромна скорост се е засилила към Азиатската плоча. Скоростта е голяма по геологическите стандарти и е примерно няколко пъти по-голяма от тази, с която се движат Америките или Африка. Над Източна Антарктида преди тридесетина-тридесет и пет милиона години вече колебливо, но сигурно, се изгражда леден щит. С негова помощ, леденият континент все по-ефективно охлажда световните океани.  След последен тъжен опит за размразяване в средата на Миоцена, преди петнадесетина милиона години Индия "удря" Азиатската плоча и  започва бързото издигане на Хималаите. 

Бившият велик, топъл Тетис се е превърнал в няколко пъти по-малко море, в сравнение с първоначалния топъл планетарен блян. Източната му част престава да съществува, превръщайки се в днешните територии на сушата от Китай на изток до Турция на запад. От западната част остават само тъжни останки на площ от само няколко процента  от някогашното му величие - Средиземно, Черно и Каспийско море.

Следващият етап на реквиема на топлата планета е в средата на Миоцена. Антарктика окончателно се покрива с лед. Следва да се отбележи, че Миоценът е едно много хубаво място във времето за живеене, като климатични условия. Дългият път от прекалено топлият парник до днешният лед е изминал наполовина, но все пак, ако изключим Антарктида, Земята е приятно топло място, с температури от 4 до 5-6 градуса над днешните. Климатът е достатъчно мек, а Северният океан все още няма всесезонен лед, Гренландия не е заледена. С издигането на Хималаите топлите сезонни ветрове вече нямат достъп до обширните вътрешни части на Азия, в частност Сибир.  Оттогава до днес, там през зимата започват да се образуват много студени въздушни маси, които дават своята лепта за охлаждането на  планетата. Въпреки това, на нея и трябват още над 10 милиона години, за да попадне в климатичната треска на ледниковите периоди.

Това става след като Панамският провлак затваря пътя на топлите екваториални тихоокеански води към Северния Атлантик.  Гълфстриймът е велик, но силите му са нищо, в сравнение с тези на безбрежните акватории на Тихия Океан. Гренландия замръзва и оттам до началото на първото заледяване на Севера има само крачка. Мнозина "скептици" твърдят, че въглеродният двуокис не дирижира, а е следствие на климатичните промени.  Това е вярно в много малък процент особени случаи. Факт е, че  промяната от ледник към междуледников период не се дирижира от количеството въглероден двуокис в атмосферата и студените океани разтварят по-добре този газ, намалявайки количеството му до 180 части на милион от 280 в междуледниковите периоди. 

Двуокисът е бил драйвер на климата на планетата десетки милиони години и губи тази роля едва преди около два милиона, когато вулканичната дейност не може да компенсира секвестирането му от атмосферата чрез двата основни механизма: изветрянето на скалите и биологичната фиксация. Падайки под определен минимум, ролята се поема от астрономическите фактори. Не е тук мястото да се спираме на тях - който желае, може да се поинтересува от циклите на Миланкович.  Съвсем накратко за тях: в протежение на различни периоди, между 22 000 и кръгло стотина хиляди години, наклонът на земната ос се колебае от 22 до малко  над 25 градуса, както и ексцентрицитетът на земната орбита. Много грубо и опростено казано, когато в северното полукълбо перихелият(точката на орбитата на планетата, когато тя е най-близко до Слънцето)  е по време на тамошното лято и  едновременно с това наклонът на земната ос е най-голям, то квадратен метър на 60 градуса северна ширина през лятото получава 100-120 вата на квадратен метър повече слънчева енергия и обратно.

Това е огромна разлика и именно тази разлика дирижира настъпването на заледяванията и по-кратките междуледникови периоди. Интересно е, че заледяването настъпва бавно и постепенно, примерно за няколко хиляди години, докато размразяването на ледниците става за "миг" - десетки до няколкостотин години (виж аналогията със циклите на 'Земята-снежна топка"). По време на топлата част на Миоцена, с "наследените" все още топли океани, нивата на въглеродния двуокис са били малко над днешните "антропогенни" -между 450 и 500 части на милион (в момента - между 400 и 410 части на милион), а температурите - от 4 до 6 градуса над днешните. Ако махнем "бонус топли океани", с достигането на тези нива, което ще се случи в следващите близки десетилетия, според много климатолози може да очакваме повишение на средната температура с около 3, 3.5 градуса в рамките на 70 до 100 години.  

В следващата статия ще се опитаме да отговорим на въпроса, ще успее ли човечеството да "прескочи" следващото заледяване или дори изцяло да прекъсне тази ледена серия и колко нефт, газ и въглища трябва да изгори още, за да се случи евентуално това.



В категории: Животът


Коментари
Силно земетресение в Азия
Силно земетресение в Азия 19/04/2025, Събота 19:01 0
0
Коментара по темата
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Патриарх Даниил: Христовото Възкресение е надежда на света Патриарх Даниил: Христовото Възкресение е надежда на света Без Него няма християнство и то дава смисъл на цялата човешка история, посочи той Христос Воскресе! Стотици се събраха пред храм „Св.св. Кирил и Методий“, за да посрещнат Великден Христос Воскресе! Стотици се събраха пред храм „Св.св. Кирил и Методий“, за да посрещнат Великден Негово Високо Преосвещенство Сливенският митрополит Арсений  поведе службата за Великден Ще засияе ли небето над Бургас от заря на Великден? Вадят пожарогасителите от  катедралния храм Ще засияе ли небето над Бургас от заря на Великден? Вадят пожарогасителите от катедралния храм Отец Петър Василев ги скрил от крадците Благовеста Бонбонова предизвика нов скандал Благовеста Бонбонова предизвика нов скандал Ергенката моментално предизвика вълна от коментари в социалните мрежи Кола излетя от пътя и се обърна до храма в ж.к. „Меден рудник“ Кола излетя от пътя и се обърна до храма в ж.к. „Меден рудник“ По чудо няма жертви Флора Бургас изпъстря града ни с красота и ухание в Светла събота Флора Бургас изпъстря града ни с красота и ухание в Светла събота 40-тото й юбилейно издание е под знака на вълнуваща инициатива - кандидатурата на морския град за Европейска столица на културата След касапницата в Кошарица Киряк поиска да го пазят в ареста, страхува се от линч След касапницата в Кошарица Киряк поиска да го пазят в ареста, страхува се от линч Заради опасността роднините на жертвата да го нападнат, 24-годишният мъж поиска да бъде взета мярка за неотклонение „задържане под стража“ Въпреки протестите войната на пътя не спира! Бебе почина след кървавата драма край Девин Въпреки протестите войната на пътя не спира! Бебе почина след кървавата драма край Девин 9-месечното бебе, което пострада при тежката катастрофа на пътя Смолян - Девин, почина. Това съобщи за БТА началникът на Спешното отделение в МБАЛ „Д-р Братан Шукеров” д-р Васил Гривнев. Инцидентът е станал близо до разклона за село Брезе, информира Нова телевизия. Лекият автомобил, управляван от 38-годишния баща на детето, е излетял от пътя и се е преобърнал в крайпътното дере. Очакваше се бебето да бъде транспортирано с медицинския хеликоптер от смолянската болница до специализирана клиника в Пловдив, но е починало минути преди това. Тежка катастрофа на пътя Смолян - Девин, бебе на девет месеца е пострадало То е било прието в противошокова зала в болницата с тежка черепно-мозъчна травма. Повече от 40 минути екипът е реанимирал детето, но травмите са били несъвместими с живота.  В колата са пътували майката и другото дете на семейството - момиче на 3 години. Всички те са успели да излязат сами от автомобила.  Директорът на Областната дирекция на МВР - Смолян старши комисар Цветан Цанков посочи, че по случая е образувано досъдебно производство. На място се извършва оглед от криминалисти. Той допълни, че по първоначална информация катастрофата е заради несъобразена скорост. Въпреки протестите след катастрофата, при която загина 12-годишната Сияна, войната по пътищата продължава. Още едно българче се превърна в ангелче. Дали и то ще се превърне в символ на борбата срещу корупцията, за да се събуди обществото и въстанат хората срещу тези, заради които душите отлитат по магистралите на смъртта? Русалки изкушават влюбени на плаж, водолаз-сватовник крие златни пръстени Русалки изкушават влюбени на плаж, водолаз-сватовник крие златни пръстени Дават ми бижута, за да ги оставям под водата, но се е случвало да не идват да си ги вземат, разказва Владимир Най-хубавите яйца боядисаха в морето край Царево Най-хубавите яйца боядисаха в морето край Царево Зам.-кметът по културата Мария Димитрова разкри защо единственият фар-скулптура на тракийска богиня е с вдигнати ръце
Мрачна прогноза за Европа заради митата на Тръмп Мрачна прогноза за Европа заради митата на Тръмп Те ще доведат до нарастване на несигурността в световен мащаб, заяви управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева Радост от Баку! Златните момичета от ансамбъла спечелиха многобоя на Световната купа Радост от Баку! Златните момичета от ансамбъла спечелиха многобоя на Световната купа Грациите ни изпревариха Китай и Украйна Германската държавна компания купува руски газ в нарушение на собствените си санкции Германската държавна компания купува руски газ в нарушение на собствените си санкции Ако газът не бил закупен, парите на данъкоплатците щели да бъдат загубени, а количествата в договора - платени във всеки случай Карлос Насар счупи два световни рекорда Карлос Насар счупи два световни рекорда Олимпийският шампион изхвърли 188 кг на Европейското първенство по щанги Ще избегнат ли войната? Иран и САЩ постигнаха нещо значимо Ще избегнат ли войната? Иран и САЩ постигнаха нещо значимо Двете страни успяха се споразумяха за по-голямо взаимно разбирателство в преговорите Гърция развъртя секирата! Глобява до 2000 евро нарушителите Гърция развъртя секирата! Глобява до 2000 евро нарушителите Най-сериозни са санкциите за шофьорите, седнали зад волана след употреба на алкохол Скандална ергенка показа гаджето си, правят бебе на Малдивите Скандална ергенка показа гаджето си, правят бебе на Малдивите Тъмнокосата перничанка не осветлява самоличността на своя партньор от суеверие Белият дом разкри истината за COVID-19 Белият дом разкри истината за COVID-19 Уеб страницата критикува както администрацията на Байдън, така и бившия губернатор на Ню Йорк Андрю Куомо за опитите им със справянето с пандемията Силно земетресение в Азия Силно земетресение в Азия Епицентърът е в района на границата между Афганистан и Таджикистан  Самолетна катастрофа в САЩ, трима загинали Самолетна катастрофа в САЩ, трима загинали Снимки от мястото показват екипи на спешните служби, които търсят оцелели
Доналд Тръмп за Зеленски: Доналд Тръмп за Зеленски: Байдън, Путин и Зеленски погубиха света Виц на деня Виц на деня - Обичаш ли да четеш?
- Много!
- Какво най-много обичаш?
- Най-вече менюта...
Виц на деня Виц на деня - Мамо, ще ми помогнеш ли с домашното?
- Разбира се!
- Добре... какво е интеграл?
- Айде виж баща ти, че сега ще готвя...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук - Какво е общото между мързелив музикант и мързелив любовник?
- И двамата не си мърдат пръста!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори