На летището в Брюксел ни казаха, че не сме българи - в Европа сме разпознаваеми с циганите си
Бургаска област е сред бързоразвиващите се региони, но и в него виждаме огромни дисбаланси, смята депутатът Йордан Апостолов
01 Юли 2017, Събота, 08:33 ч.
Автор: Лъчезар Лисицов (снимка: Авторът)Никога не съм бил член на партия, бях привлечен от НФСБ към така наречената икономическа квота, казва народният представител
Йордан Апостолов е на 46 г. – първи мандат народен представител. Роден е в Добрич, но стана депутат от Бургас от групата на „Обединени патриоти”. Бизнесмен-земеделец. Г-н Апостолов бе вносителят на първия законопроект в 44-ото Народното събрание, който обаче предизвика скандал и протест, след което от най-голямата партия ГЕРБ се отказаха да го подкрепят и той бе оттеглен. Текстовете касаеха удължаването на статута за застрояване на земеделски земи.
- Г-н Апостолов, Вие сте от Добрич, но сте депутат от Бургас. Какви са впечатленията Ви от Бургаско? Има ли разлики между двата региона?
- Много добре известно е, че Бургаският регион е един от бързо развиващите се, за разлика от много други. Има много добри инициативи на местно ниво, но в същото време – подкрепени много твърдо от държавата и от управляващата партия. Бургас все пак е лице на България за всички тези туристи, които пристигат и обитават доста време града и всички комплекси около него. В същото време обаче, както навсякъде другаде в страната, виждаме и огромните дисбаланси между приморската територия и това, което се случва в Странджа-Сакар, останалите села, района на Айтос. Стремежът е дисбалансът, който е в цялата държава, да не продължава, да го задържим на едно ниво, да не слизаме още по-надолу по стълбицата. Целта е да го задържим, за да тръгне и нагоре.
- С Христиан Митев бяхте единствените, които не се отзовахте на поканата на кмета Димитър Николов към бургаските депутати. Има ли някаква конкретна причина?
- Не. Аз имах ангажименти като депутат от Бургас. Освен това аз имам ангажименти и към хората от Добрич, защото все пак съм от там, а и един народен представител може и да е избран от определено място, но той представлява всяка една група хора, които се обръщат към него с определени проблеми. Така че да не правим драма от това, че не съм присъствал на едно събитие, организирано от Община Бургас.
- Хората от Бургас не Ви познават много добре. Кажете, защо решихте да влезете в политиката и защо при „Обединените патриоти”. Член ли сте на партия?
- Никога не съм бил член на политическа формация и мога да кажа, че бях привлечен от НФСБ към така наречената икономическа квота, заедно с още един мой колега, заради експертизата, която имам по определени проблеми и във връзка с това, че ние можем активно да се намесим и да помогнем в разрешаването им.
- В политиката какъв опит имате до момента?
- Както казах, с политика не съм се занимавал, но с бизнес се занимавам от далечната 1991 г., като дружеството, в което съм упражнявал тази си дейност, през всичките тези години не се е променяло нито като наименование, нито като статут. Това би трябвало да значи нещо за хората, които знаят какво значи бизнес в България.
- В администрацията никога ли не сте работил?
- Не, никога не съм бил нито на държавна, нито на общинска работа. От 1991 г. управлявам частно дружество до момента, в който съм излязъл като народен представител.
- Сега бидейки в една държавна институция като парламента и като гледате отблизо работата на администрацията, нещо прави ли Ви особено впечатление?
- Правят ми впечатление много неща - че понякога икономическата експертиза се подчинява на политическите пристрастия. Това е веригата, която трябва да разбием, защото експертните мнения и предложения за промяна в законодателната база никога не трябва да се обвързват с политика. Има други места за правене на политика. Но когато се говори за конкретни стъпки, казуси по разрешаване на проблеми, изчистване на нормативната база от натрупани грешки, мисля, че политиката трябва да остане пред вратата и да се борят само становища – икономически, юридически и такива, които са полезни за дадения закон.
- Вие за първи път сте депутат, но имахте самочувствието да внесете първия законопроект в този парламент. Нали не бъркам?
- Да, имах това самочувствие. Знаете, че можеше да бъде внесен от който и да било друг народен представител - тук няма приоритет. Но мога да кажа, че аз го внесох и продължавам да отстоявам своята позиция, независимо че бях обвинен в какво ли не…
- В лобизъм най-вече…
- Да, в лобизъм, може би някои ще ме обвинят и за разпването на Исус. Но сега попитайте хората какво се случи, като не се направиха тези промени. Това са над 8600 имота, от които само около 1800 са по Черноморското крайбрежие – в зона „А” и зона „Б”. Всички други имоти са на територията на цялата страна. Прекъснаха се инвестиционни процеси на външни инвеститори, които са закупили терени с отредено предназначение. И виждаш ли изведнъж, преди да започнат да строят, им се обяснява, че вече процедурата е изтекла или е пред изтичане. Би било интересно да се чуе мнението на такива инвеститори, за които мога да ви дам и конкретни примери, че си изместиха дейността в съседна Румъния именно поради тази причина.
- Актуален е въпросът за напрежението в Асеновград и спорът дали това е междуетнически конфликт и има ли „цигански проблем”. Какво е Вашето мнение?
- Много добре ви е известно, че цигани е имало преди, има и сега и ще има. Тази част, от този етнос беше сравнително добре интегрирана преди промените. За тях имаше определен вид дейности, които бяха запазена тяхна територия, но те все пак получаваха доходи за това. В момента, заради сбърканата политика, и то не от сега, а сбъркана преди повече от 20 години - с разрушаването на цели сектори от нашето стопанство, в които е била нужна неквалифицирана работна ръка, но е била нужна и е нямало кой друг да я върши тази работа, тези хора, като не ги оправдавам, стигнаха дотам, че за да могат да се прехранват, е нужно да крадат, да ходят да правят погроми, да събарят остатъци от заводи, да крадат тухли и железа, за да се препитават. Така че ние трябва застанем и в техния мироглед, но в същото време трябва да отбележим, че една значителна част от тях – техните водачи, трупат неимоверно големи доходи чрез изнудвания, кражби, телефонни измами, износ на проститутки, продажба на наркотични вещества. Това е известно на абсолютно всички. Дисбалансът в тази група е огромен – от свръхбедни, които не могат да намерят средства днес да купят хляб, до такива цигански барони… Аз съм имал възможността да пътувам със самолет до Брюксел и в самолета бяхме 5-6 човека българи, другите бяха цигани. И тези 5-6 човека българи на летището в Брюксел ни провериха, защото ни казаха „вие не сте българи”, ето това са българите – другите, които слизат от самолета. Т.е. виждате ли какво значи това и с какво сме разпознаваеми в Европа!
Те не могат да пият
Започват засилени проверки за пожарна безопасност на туристически обекти в цялата страна
Отиде на гости и веднага извади...
Правителственият "Еърбъс" лети за Оман да прибере освободените моряци
Скандалът с него продължава
Скандалът с него продължава
22/01/2025, Сряда 21:36
1
Сянката на коронавируса изплува в "Стани богат"
22/01/2025, Сряда 21:12
0
ЛГБТ ще си веят знамената само в ЕС? Тръмп с нов ритник в задника на Европа
22/01/2025, Сряда 21:00
0
Отиде на гости и веднага извади...
22/01/2025, Сряда 20:48
0
Махат тирето
22/01/2025, Сряда 20:25
2
Те не могат да пият
22/01/2025, Сряда 20:00
0
Земетресение в съседна страна
22/01/2025, Сряда 19:33
0
Отиде си твърде млад
22/01/2025, Сряда 19:12
4
Коментира визията на Мелания Тръмп
22/01/2025, Сряда 18:45
0
Професор го "уби"
22/01/2025, Сряда 18:21
1
ЕС се превърна в генератор на свръхбюрокрация и регулации за бизнеса
22/01/2025, Сряда 18:14
0
Ще закрият ли Комисията за досиетата? Няма ДС, а 10 млн. лева потъват в нищото
22/01/2025, Сряда 18:08
4
Българи цигани Българи цигани Българи цигани
Българи цигани Българи цигани Българи цигани
Българи цигани Българи цигани Българи цигани
Българи цигани Българи цигани Българи цигани
Българи цигани Българи цигани Българи цигани
Българи цигани