Позиция на РИОСВ Бургас за Кроношпан
17 Май 2017, Четвъртък, 00:04 ч.
За инвестиционно предложение „Увеличаване на производтвения капацитет на линия за производство на плочи от ориентирани дървесни частици (OSB) на площадката на „Кроношпан България“ ЕООД“, е внесено уведомление по смисъла на чл.4, ал.1 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда - НУРИОВОС с вх.№ПД-1667/12.07.2016 г.
С инвестиционното предложение се предвижда технологична промяна при предварителната обработка на дървесните частици на линията за производство на OSB.
Операторът „Кроношпан България“ ЕООД, гр. Бургас има издадено ново комплексно разрешително (КР) за площадка гр. Бургас с Решение от 01.07.2016 г. на Изпълнителния директор на Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС) № 475-Н2-И0-А0/2016 г. за експлоатация на горецитираната инсталация, която попада в Приложение №4 на Закона за опазване на околната среда (ЗООС).
С влизането му в сила е разрешено изграждане и експлоатация на открити площадки за инсталации и съоръжения, обслужващи цеха за производство на MDF и ПДЧ:
• Корообелване (няма горивен процес);
• Дробилка за първично раздробяване на дървесина с капацитет – 3000t/d (няма горивен процес);
• Транспортьор на трески (няма горивен процес);
• Склад за трески с площ 20000 м2 (няма горивен процес);
• Склад за биомаса с площ 3500 м2 (няма горивен процес);
• Вентилатори, бункер за гранулат, бункер за грешно насипване и бункер за прах (няма горивен процес);
Тези съоръжения ще заменят сега действащите съоръжения за раздробяване на дървесина за ПДЧ. В досега действащата технология дробилните машини за ПДЧ с капацитет до 400 м3/ден са ограничавали сушилните за ПДЧ. След замяната, необходимият за производството на ПДЧ, дървесен материал ще се получава от новата дробилка на MDF и ПДЧ след корообелването. При досега действащата технология, за да се достигне производствената програма на Дружеството за производство на 500 м3/ден ПДЧ, е била необходима технологична обвързаност между линиите за производство на ПДЧ, линията за производство на OSB. Част (около 20 %) от получения изсушен дървен материал от Калибратор за OSB и сушилня за OSB със съоръжение за топъл въздух OSB е за нуждите на производството на ПДЧ.
След изграждане на новата корообелваща машина и дробилка, отпада необходимостта от тази технологична обвързаност. Дървесните материали необходими за производствената линия за ПДЧ, ще се получават от новата корообелваща машина, дробилка и съществуващите сушилни за ПДЧ.
Инвестиционното предложение се състои в това освободеният технологичен ресурс от около 20% изсушен дървесен материал, който се използва за производство на ПДЧ от сушилните на OSB, да се използва за производството на плочи от OSB.
Предвидените дейности представляват разширение на обекти, попадащи в обхвата на Приложение № 2 на Закона за опазване на околната среда и съгласно чл. 93, ал.1, т.2 от същия закон подлежат на процедура по преценяване на необходимостта от извършване на оценка на въздействието върху околната среда, отразена в настоящото решение.
Инвестиционното предложение попада в обхвата на чл. 2, ал. 1, т. 1 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (Наредбата за ОС) и подлежи на процедура по оценка съвместимостта му с предмета и целите на опазване в защитените зони, по реда на чл. 31, ал.4 във връзка с ал. 1 от ЗБР, като същата е проведена през процедурата за преценяване на необходимостта от ОВОС и отразена в настоящото решение.
Площадката на „Кроношпан България” ЕООД, Северозападна промишлена зона, гр. Бургас не попада в защитена територия, определена по реда на Закона за защитените територии, а най-близо разположената защитена местност „Бургаски солници“ е на разстояние повече от 2,5 км по права въздушна линия. Не попада и в защитена зона по смисъла на Закона за биологичното разнообразие. Най-близко е разположена границата на защитена зона BG0000273 “Бургаско езеро” за опазване на дивите птици, обявена със Заповед № РД-769/28.10.2008 г. на министъра на околната среда и водите и за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, приета с Решение на МС №122/2007г. (ДВ, бр. 21/09.03.2007г.).
На основание чл. 40, ал. 3 от Наредбата за ОС, въз основа на критериите по чл. 16 от нея е направена преценка за вероятната степен на отрицателно въздействие върху защитените зони, съгласно която инвестиционното предложение няма вероятност да окаже значително отрицателно въздействие върху дивите птици и техните местообитания, предмет на опазване в най-близко разположената защитена зона BG0000273 “Бургаско езеро” за опазване на дивите птици, както и върху природните местообитания и местообитания на видове, предмет на опазване в най-близко разположената защитена зона BG0000273 “Бургаско езеро” за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна.
Според представената информация за преценяване на необходимостта от извършване на ОВОС, в която е описана характеристиката на предлаганата дейност, предложението е свързано със промени в работа на действащата инсталация за производство на плочи от дървесни частици (ПДЧ) и на плочи от ориентирани дървесни частици (OSB), чиято дейност е предмет на Комплексно разрешително №475-Н2-И0-А0/2016 г.
Промяната е само технологична и не включва ново строителство.
Физически промяната, свързана с инвестиционното намерение ще доведе до спиране от експлоатация на :
- Тръбен път и разпределителна клапа към циклон или циклон.
- Циклон към изпускащо устройство (ИУ) № 22, за пречистване на отпадъчните газове от Транспорт сух материал от сито OSB към ПДЧ инсталация и Сито OSB;
- Циклон към ИУ № 43, за пречистване на отпадъчните газове от Транспортиране на материал към линия ПДЧ и Сито OSB;
Не се налага преместване на действащи инфраструктурни съоръжения.
Планираните промени не засягат вида на използваните и съхранявани химични вещества и смеси.
Съгласно становище на РЗИ Бургас с изх. № 25-01-187/06.12.2016г., в следствие реализацията на инвестиционното предложение, не се очаква възникване на здравен риск от здравно-хигиенна гледна точка, при спазване на определени условия, заложени в настоящото решение..
Не се очакват наднормени нива на шум в околната среда след извеждането от експлоатация на двата транспортни участъка, за транспортиране на материала от линията за OSB към линията на ПДЧ и съответно двете изпускащи устройства – циклон към ИУ №22, за пречистване на отпадъчните газове от транспорт сух материал от сито OSB към ПДЧ инсталация и сито OSB и циклон към ИУ №43, за пречистване на отпадъчните газове от транспортиране на материал към линия ПДЧ и сито OSB.
Съгласно писмо на кмета на Община Бургас, изх. № 70-00-6600/1/20.10.2016 г., е осигурен обществен достъп до информацията за преценяване на необходимостта от извършване на ОВОС по приложение №2 към чл.6 от НУРИОВОС, като е поставено съобщение на информационното табло на Дирекция „Околна среда“ и на интернет страницата на Община Бургас. В 14-дневния нормативно определен срок не са постъпили мнения, възражения или становища относно реализацията на инвестиционното предложение.
В своята същност ИП представлява технологична промяна свързана с пренасочване на потоците от дървесни частици. При сега съществуващата технология 20 % от раздробения и изсушен дървен материал се подава от производствената линия за плочи от OSB към производство на плочи от ПДЧ. Предвижда се дървения материал да остава към линията за производство на OSB. С увеличаване на количеството на изсушения дървен материал на вход на пресата, ще се достигне до по-голяма средна дебелина на плочите и по този начин ще се увеличи капацитетът на линията от 500 м3/ден (разрешен с КР) на 600 м3/ден. Увеличеното производство ще се дължи на по-голямо производство на плочи с по-голяма дебелина. За производство ПДЧ Дървения материал ще се осигурява от нова дробилка разрешена с КР№ 475 Н2/2016 г., която към настоящият момент не е пусната в експлоатация. Капацитетът на останалите линии за производство на плочи (ПДЧ, MDF) остава непроменен.
При така избраната технологична схема от експлоатация се извеждат следните пречиствателни съоръжения и изпускащи устройства:
- ИУ № 22 с циклон към него за пречистване на отпадъчните газове от „Транспорт сух материал от сито OSB към ПДЧ и Сито OSB ”;
- ИУ № 43 с циклон към него за пречистване на отпадъчните газове “Транспортиране на материал към линия ПДЧ и Сито OSB”.
Не се предвиждат нови организирани източници на емисии и изпускащи устройства в атмосферния въздух. Изчислено е, че товарът на емисиите при заложената норма за прах съгласно комплексното разрешително от 20 mg/Nm3 ще се намали с 5, 431 т/г.
В съответствие с най-добрите налични техники (НДНТ), приети с Решение за изпълнение (ЕС) 2015/2119 на комисията от 20 ноември 2015 година за формулиране на заключения за най-добри налични техники,съгласно директива 2010/75/ЕС на Европейския парламент и на Съвета при производството на дървесни плочи а ИУ 5А и ИУ 5В (аспирации OSB преси) оператора предвижда изграждане на пречиствателно съоръжение за мокра очистка на събраните от пресите отпадъчни газове с помощта на скрубери с тръба на Вентури или хидривихрови сепаратори .
Изискано е от оператора да представи математическо моделиране на дисперсията на емисиите на вредни вещества ( фини прахови частици, серен диоксид, азотен диоксид, органични вещества определени като общ въглерод и формалдехид) от всички организирани източници на площадката (налични в момента и тези предстоящи за изграждане ).Оценка на влиянието върху КАВ е изготвена с програмен продукт PLUME. От направените модели на разпространение е видно, че максималните еднократни и средногодишни концентрации на замърсителите са по–ниски от нормативно определените ПДК.
С цел доказване на съответствие с нормативните изисквания от оператора е изискано след реализация на планираните промени да извърши :
- собствени периодични измервания на емисиите на вредни вещества изпускани в атмосферния въздух, като резултатите следва да се представят до един месец след провеждане на измерванията в РИОСВ-Бургас .
- да представи в РИОСВ - Бургас протоколи от проведен мониторинг на шума в околната среда от акредитирана лаборатория, съгласно чл. 27 от Наредба № 54 за дейността на националната система за мониторинг на шума в околната среда и за изискванията за провеждане на собствен мониторинг и предоставяне на информация от промишлените източници на шум в околната среда (ДВ, бр. 3/11.01.2011 г.) след реализация на промените в работата на линия за производство на плочи от ориентирани дървесни частици.
Протести срещу насилието над жени
Кървав екшън на футболен мач
Измама в „Пееш или лъжеш“? Прекръсти се, че не я познава, а са били на една сцена /видео/
Това е класическа рецепта за свинско с кисело зеле
Сериозен недостиг на противогрипни ваксини в аптеките у нас
Отиваш на хотел, крадат ти парите
25/11/2024, Понеделник 12:00
0
Кървав екшън на футболен мач
25/11/2024, Понеделник 11:40
0
Сериозен недостиг на противогрипни ваксини в аптеките у нас
25/11/2024, Понеделник 11:20
0
Зловеща статистика: На всеки 10 минути по света е убивана по една жена
25/11/2024, Понеделник 11:00
0
Роден бизнесмен си отиде едва на 57 години
25/11/2024, Понеделник 10:40
1
Жестока трагедия! Мъж уби баща си и нападна майка си
25/11/2024, Понеделник 10:30
0
Измама в „Пееш или лъжеш“? Прекръсти се, че не я познава, а са били на една сцена /видео/
25/11/2024, Понеделник 10:30
3
Протести срещу насилието над жени
25/11/2024, Понеделник 10:21
0
Най-проблемните деца са от тези 5 зодии
25/11/2024, Понеделник 10:20
0
Тормоз в детска градина! Още я удряй, крещи помощник възпитателка
25/11/2024, Понеделник 10:05
4
Това е класическа рецепта за свинско с кисело зеле
25/11/2024, Понеделник 09:59
0
Какво време ще донесе новата седмица
25/11/2024, Понеделник 09:37
0