Властта отговори на Бургас: Специалността „Туризъм” се реализира много лошо, за „Здравни грижи” нямате капацитет
15 Март 2017, Сряда, 12:30 ч.
Автор: Лъчезар Лисицов (снимка: Авторът)Служебният министър на образованието препоръча да се стимулират по-перспективни направления
Намаляването на броя на студентите в субсидираните специалности е резултат от намаляването на броя на учениците в България. Това стана ясно от изявление на служебния министър на образованието и науката Николай Денков след днешното заседание на Министерския съвет.
„Промените, които правим в постановлението за приема на студентите във висшите училища, цели да изпълни едни от основните цели в стратегията за развитие на висшето образование, свързани с повишаване на качеството във висшите училища. То произтича до голяма степен от факта, че в периода 2010 – 2015 г. общият брой ученици, завършващи средно образование, намалява с 25%, докато общият брой, субсидирани от държавата студенти след средно образование, е останал практически един и същ”, заяви министър Денков.
Затова през 2015 г. в стратегията е било предвидено да се постигне съответният баланс.
„Със сегашната промяна ние намаляваме общия брой субсидирани от държавата студенти в първи курс с 8 процента и с това, заедно с промените от миналата година, ние връщаме този дял към нивата от 2010 г.”, коментира Николай Денков.
След въпрос на „Флагман” – дали все пак е възможна корекция на намалените бройки за Бургас по специалностите, свързани с туризма и здравеопазване, след призивите от различни фактори в града, министърът отговори: „Ситуацията с тези две направления е съвсем различна. В Бургас по отношение на „Здравни грижи” ние позволяваме на бургаския университет („Асен Златаров” – б.а.) да приеме повече студенти – 63-ма, от това, което те са заявили – то е 30 човека. Проблемът е, че бургаският университет не е получил от Националната агенция за оценяване и акредитация необходимия капацитет, за да обучи тези студенти. Националната агенция за оценяване и акредитация не е част от МОН (Министерството на образованието и науката), тя е независима институция към Министерски съвет и от тази гледна точка трябва да се извърви процесът по получаване на акредитация от агенцията.”
Министър Николай Денков обясни и защо е орязана специалността „Туризъм”: „По отношение на направление „Туризъм”, както казах, реализацията на студентите, завършващи това направление, е изключително ниска. И оттам трябва много сериозно да се преосмисли от какво точно има нужда бизнесът, защо тази реализация е под 20% и дали няма нужда от развитие в бургаския университет на други направления, например „Здравни грижи”, „Информационни и комуникационни технологии”, които да позволят по-добра реализация на студентите. От тази гледна точка ние вече имахме разговор с ректора на бургаския университет „Асен Златаров” и обсъдихме някои възможности. Аз поех ангажимент, ако те имат ясен план за действие, той да получи подкрепа още тази година.”
Министър Денков обясни, че се предвижда промяна в методиката за финансиране, която да отчита характерните параметри за съответния регион, а не само средните стойности за страната: „Това ще помогне на университети, като шуменския, бургаския, варненския, русенския, да получат по-адекватна оценка за тяхната дейност спрямо региона, в който работят. Това също ще бъде заложено в промени в системите за финансиране.”
Преди това като цяло за страната г-н Денков посочи, че има направления, които са орязани повече, но има и такива, които са стимулирани: „Има направления като икономика, администрация и управление, туризъм, където намалението е значително и то произтича изключително от това, че реализацията на студентите, завършващи тези направления, е много ниска – 20–30, 30 и няколко процента от завършилите студенти работят на позиции, изискващи висше образование. По тази причина в някои висши училища, които обучават точно в тези направления, имаме съществено намаление и на приема на кандидат-студенти за тази година.”
От друга страна има повече бройки за специалности като „Педагогика”, „Математика”, „Информационни и комуникационни технологии” – това били направления, за които имало заявен интерес от бизнеса и които реализирали добре студентите си.
Министър Денков обясни, че са поискали от засегнатите от орязването на специалности висши училища евентуално да подготвят тригодишни програми за устойчиво развитие, в които те да предвидят как ще се преструктурират, така че след тези три години с наличния брой студенти да могат да развиват перспективни за техния регион направления. Тези програми ще бъдат финансирани целево, за да може да се извърши преструктурирането.
Министър Денков заяви и че е важно е да се подчертае, че промените са получили подкрепа от асоциацията на работодателските организации в България, защото те решават един от най-важните проблеми във висшето образование – че не се подготвят студенти по специалности, подходящи за пазара на труда, което се търси в момента.
Денков добави, че са имали много конструктивен разговор със Съвета на ректорите преди няколко дни. Този Съвет приел промените, при положение че са заложени съответни мерки, с които да може да стане преструктуриране при висшите училища, което така или иначе е било предвидено.
Образователният министър каза, че се прави и специфична подкрепа за хуманитарните направления – история и археология, философия, филология, тъй като това са направления, в които се подготвят специалисти, които лесно могат да влязат в училищната мрежа с допълнителна педагогическа квалификация. Така трябва да се компенсира дефицитът, който се очаква в следващите години при учителите. Затова приемът в хуманитарните направления е при същите правила, както при направлението педагогика.
Пише история
Борисов не иска да е председател на Комисията по външна политика
Чудна зимна супа
Полицейско куче обра точките в България
Почина известен бивш спортист
Виктор от „Биг Брадър“ се жени, но не за Беба
23/01/2025, Четвъртък 22:52
1
Зимната разходка може да е извънредно опасна
23/01/2025, Четвъртък 22:00
1
Спа с 1000 мъже, но иначе е...
23/01/2025, Четвъртък 21:30
1
Откриха изложба с древни находки, вицепрезидентът във възторг
23/01/2025, Четвъртък 21:24
0
Силно замърсяване на водата в...
23/01/2025, Четвъртък 20:58
2
Разтърси мрежата
23/01/2025, Четвъртък 20:30
5
Чудна зимна супа
23/01/2025, Четвъртък 20:00
1
Горанов: Ще пишат Асен Василев в учебниците, защото показа как хората да са богати със заеми
23/01/2025, Четвъртък 19:57
8
Почина известен бивш спортист
23/01/2025, Четвъртък 19:33
1
Зарязана и ограбена
23/01/2025, Четвъртък 19:30
1
Огромна трагедия в София
23/01/2025, Четвъртък 19:20
1
Пише история
23/01/2025, Четвъртък 19:00
0
Да не говорим за другата "професорка" по "Здравни грижи" - Мими Сойчева, дето се изучила от учителка в "медичка" в някакъв курс по Следдипломна квалификация...!!!
Така, че няма нищо "скрито-покрито" както се опитват да си мислят някои хора...и колкото да се опитват да го крият- всички го знаят и са видни тези деяния..!!!