Твърдоглавието на ГЕРБ в ОбС-Бургас е неизбежно, когато имат подобно мнозинство, но понякога да се вслушват и в опозицията
Председателят на ОбС Костантин Луков вече е далеч по-прецизен в работата си, макар на моменти да проявява крайна строгост
Ивайло Вагенщайн е общински съветник в Бургас от листата на НФСБ-СЕК. Той е ново лице за бургаската политика. Вагенщайн е бивш председател на Общинския съвет в Оряхово и местен лидер на ВМРО-НИЕ, която се вля в НФСБ. Преди три години се премести заедно със семейството си в Бургас. През 2015 година влезе в Общинския съвет.
-Г-н Вагенщайн, как бихте оценили работата на Общинския съвет-Бургас?
-Ако трябва да анализирам колегите от НФСБ и СЕК, съм горд с нашето опозиционно поведение. Смятам, че ние сме конструктивна опозиция и подкрепяме всичко, което е градивно и полезно за Общината и порицаваме всеки опит да се ощети данъкоплатецът. Следим зорко за правилното изразходване на общинските бюджетни средства. Единственото, което ми прави неприятно впечатление, е, че има леко пренебрежение към нашите предложения, но смятам, че вече успяхме да извоюваме уважение от колегите от управляващата партия с това, че не сме „опозиция на всяка цена”. Напротив – ние разглеждаме обективно всяко едно предложение, стига то да е в интерес на гражданите. Ако е такова, го подкрепяме.
-Предвид факта, че ГЕРБ има мнозинство, опозицията добре ли върши своята работа?
-Доста от нашите предложения срещат пренебрежението на една част от колегите от ГЕРБ. Смятам, че ние сме им нужни, когато става въпрос за квалифицирано мнозинство в Общинския съвет (75 % от гласовете). Тогава те опират и до нашата подкрепа, като се има предвид, че не винаги те са на 100 % в залата като присъствие. Ние чакаме, така да се нарече, нашето време, когато предложенията ни ще видят бял свят. Доста често отправяме питания към кмета Николов и неговата администрация. Следим ситуацията и се стремим да бъдем „на пулса” на всичко, което се случва в общината.
-Смятате ли, че опозицията трябва да е по-остра, за да бъде чута?
-На тази тема може доста да се разсъждава. Не може да бъде пропуснат фактът, че Бургас се развива твърде динамично. Ако ние от опозицията започнем един пряк дуел с мнозинството, излиза така, че много от нещата, които се гласуват по време на заседания, не са полезни, а това не е така. Говорейки чисто политически, една опозиция се откроява с това, че търси и най-дребния детайл, който по някакъв начин обслужва нечии интереси, било то корпоративни или политически. В тази връзка, моментът, в който тръгнеш „на бой” заради същността на опозиционната сила, е много деликатен.
-Как се бори опозицията с така нареченото твърдоглавие на ГЕРБ?
-На моменти доста цветущо. Например колегата Ангел Божидаров често, в типично свой стил, отправя критики към някои от предложенията на колегите от ГЕРБ. По отношение на твърдоглавието на управляващата партия, това е неизбежно, когато има такова мнозинство. Не изключвам и просто да е свързано с нрава на българина – малко да се самозабравят.
-Взе ли си според Вас Луков поука от заседанието на ОбС през лятото, когато се скара доста сериозно с Дражев?
-Моето мнение е, че г-н Луков е далеч по-прецизен в работата си, макар на моменти да проявява крайна строгост.
-Какво според Вас трябва да се промени, за да бъде по-балансиран ОбС-Бургас?
-Ще Ви дам аналогия: Когато в едно семейство двама души не се разбират, стават скандали. Все пак в Общинския съвет в Бургас сме 51 човека. Според мен е нормално по един или друг повод да има неразбиране. На мен ми се струва, че по време на заседанията на постоянните комисии повечето от дискутираните неща получават своето решение и взаиморазбирателство между колегите.
Да не би да са демократи,десни или пък се явиха от нищото и излязоха като спасители за българина ?!!!!!
Пълна Глупост !!!!
Народа е много заблуден,особенно в дълбоката провинция