Как ГЕРБ покри Цацаров за провала „КТБ”
Депутати искат да изслушат главния прокурор в Народното събрание, но това не се допуска от управляващите
10 Септември 2016, Събота, 10:20 ч.
Автор: Лъчезар Лисицов (снимка: Авторът)Депутатите отказват да чуят какво е свършила прокуратурата по разследването
ГЕРБ упорито пази главния прокурор Сотир Цацаров от изслушване в парламента по скандалния казус „КТБ”. Държавното обвинение вече две години се проваля в намирането на виновни за „грабежа на века”, при който националният бюджет и частни вложители бяха ощетени с няколко милиарда лева. А в далаверата са замесени водещи медии, институции, крупни политици и бизнесмени.
Затова и преди три месеца (на 9 юни) депутати от три парламентарни сили – обединени в т. нар. Група за натиск – внесоха проекторешение за отправяне на покана към главния прокурор за изслушването му от Народното събрание по казуса „КТБ”. Народните представители – инициатори заслужават да бъдат упоменати поименно, защото са от единиците, които имат смелостта да търсят отговорност от Сотир Цацаров – Валери Симеонов (ПФ), Мартин Димитров, Петър Славов (РБ) и Методи Андреев (ГЕРБ). (Последният още е в групата на ГЕРБ, но е от гражданската квота, действа независимо и по всичко изглежда, че повече няма да бъде народен представител от тази партия.)
Съгласно правилника за работа на парламента, председателят на Народното събрание следва да разпредели проекторешението в рамките на три дни за разглеждане от съответните парламентарни комисии, в случая – Комисията по правни въпроси. Цецка Цачева е спазила този срок, показа справка на „Флагман”.
По правилник правната комисия е трябвало в 15-дневен срок да разгледа казуса и да го придвижи към пленарната зала в Народното събрание за взимане на окончателно решение. Това обаче и до ден днешен – три месеца след внасянето на проекторешението, не се е случило.
Пред „Флагман” председателят на правната комисия Данаил Кирилов от ГЕРБ каза: „Нямаше възможност. Сега ще го обсъдим.” Кирилов се оправда, че комисията му се е занимавала с много на брой важни законопроекти и затова не е успяла да поеме и този казус. Според него, е обичайна практика да има забавяне в разглеждането на проектите в парламента.
Това е вярно. Само че в случая става въпрос не за мащабен текст, който изисква огромни усилия и разглеждане на две четения. А за проекторешение, което е точно два реда и се приема само с едно гласуване. Освен това общественият интерес тук би следвало да е надделяващ – става въпрос за колосални щети за държавата и данъкоплатеца. Виновните за които има сериозни съмнения, че са прикривани от държавното обвинение. Забавянето на прокуратурата пък може да е фатално заради последиците с банката, в която след началото на кризата влязоха квестори, а след тях и до ден днешен продължават да оперират синдици, чиито действия и бездействия будят сериозен размисъл за чий интерес работят.
В петък от Групата за натиск отново повдигнаха въпроса – какво се случва с тяхното проекторешение за изслушване на Цацаров и защо то продължава да не се разглежда.
Според Цецка Цачева и Данаил Кирилов, заинтересованите депутати имали възможност да внесат въпроса директно в пленарна зала при забавяне от страна на правната комисия. Проблемът е, че по правилник това може да стане само веднъж – в точно определен ден в началото на месеца. И няма никаква гаранция, че пленарната зала ще стигне до него (защото ако разглеждането му не се случи в същия ден точката отпада от програмата).
Оправданията от ГЕРБ обаче в случая са излишни. За съжаление страхът от Сотир Цацаров сред почти всички депутати и парламентарни групи е очевиден. Което поставя за пореден път въпроса за зависимостите. Както и за взаимния контрол между властите – необходимо условие за да имаме някаква нормална държава.
Показателно е изказването на депутат от ГЕРБ, от когото наскоро поисках мнение за думи на Сотир Цацаров по съвсем не толкова конфликтен казус – че „Слънчев бряг е държава в държавата”. Отговорът на депутата беше смразяващ: „Главният прокурор не се коментира. И моля това да не се пуска...”
"ЕРМ-Запад" остави десетки населени места без ток след снеговалежите
Изсипи 200 милилитра от това и ребърцата ще станат гурме
Папата призова за мир: Нека замлъкнат оръжията, животът е свещен
Плащаш с карта - НАП ти връща 500 лева
Първата коледна картичка у нас е направена в Русе, вижте как изглежда
Народът масово купува имоти, отчитат ръст с близо 30 % на отпуснатите кредити
25/12/2024, Сряда 22:20
4
5 фини признака, че връзката ви се базира на химия, а не на любов
25/12/2024, Сряда 22:00
1
5 признака на идеалния жена през очите на мъжа
25/12/2024, Сряда 21:40
1
Коя е най-силната жена в зодиака
25/12/2024, Сряда 21:20
1
За тези, които нямат време: лесен и вкусен десерт за броени минути
25/12/2024, Сряда 21:00
0
Щe дaдeтe ли $100 000 зa eднa нoщyвĸa? Toвa ca нaй-лyĸcoзнитe и cĸъпи xoтeлcĸи cтaи в cвeтa
25/12/2024, Сряда 20:40
0
ХО-ХО-ХО: Топ 5 на семейните коледни филми!
25/12/2024, Сряда 20:20
0
Сбъдна се мечтата на жителите на село Ливада, улиците им вече ще имат имена
25/12/2024, Сряда 20:00
1
Първата коледна картичка у нас е направена в Русе, вижте как изглежда
25/12/2024, Сряда 20:00
0
Вижте как се увеличаваше минималното възнаграждение по години
25/12/2024, Сряда 19:25
1
Плащаш с карта - НАП ти връща 500 лева
25/12/2024, Сряда 18:49
8
Папата призова за мир: Нека замлъкнат оръжията, животът е свещен
25/12/2024, Сряда 18:00
5