Бургазлия зове: Право на глас да имат само българите, които са пребивавали не повече от 5 години извън страната
09 Май 2016, Понеделник, 10:27 ч.
Автор: Стоил ГЕОРГИЕВ, читател на Флагман.бгТака няма да се нарушат правата на учащите, или работещите, които търсят възможност да се завърнат
Нашият читател Стоил Георгиев изпрати свое мнение по промените в Изборния кодекс. Публикумаме го без редакторска намеса.И аз, както много хора последните дни, следя с интерес и внимание събитията около промените в изборния кодекс. И по-точно “лишаването на 2 млн. българи да гласуват свободно”. Омръзна ми да гледам и слушам как всички са се вкопчили в тази точка. И буквално са я “яхнали”.
Да, истина е, че цветът на нацията се е изнесъл, и продължава да се изнася. Но какъв процент от тези хора гласуват наистина. Колко от тези хора смятат изобщо да се връщат в България. Колко от тези хора са отпътували преди 5-10-15 или повече години. И за съжаление раждат наследниците си в чужди държави. Като така обогатяват техните общества, живеят по техните закони и правила(защото нашите не са добри за тях).
Аз съм на 38 години. Роден съм в Пловдив, живял съм в София, сега от 7 години живеем със семейството ми в Бургас. Имам дъщеря на 9 години. През 2008 г. имах възможност да замина за Германия. По това време живеехме в София. Седнахме със съпругата ми, и “претеглихме” всички плюсове и минуси.
И избрахме да останем, и да се развиваме в България, защото смятаме, че това е начина да се оправят нещата.
Описвам тези неща не защото ви интересуват или са много интересни. Това е съдба на много хора, избрали да останат тук и да се борят, и да се надяват на промяна. Затова не съм много съгласен да се злоупотребява, че 2 млн. българи нямали да могат да гласуват. Защото една част от тях изобщо не се интересуват как е в България. Повярвайте ми, аз също имам познати, избягали в чужбина. Те се интересуват как са останалите тук техни близки. И съответно им изпращат средства, за да могат те да оцеляват. Затова тези хара са най-големия чуждестранен инвеститор в държавата. Но да не се лъжем, че една част от хората, живещи на тези помощи, изобщо не работят, дали защото търсят, но работа няма. Или защото това, което получават им е напълно достатъчно.
Затова не съм съгласен хора, които не живеят в България, някои от тях дори са започнали да забравят родния си език, да имат право на глас. Други не са се връщали, не помнят от кога, или нямат намерение изобщо да се връщат. Или пък децата им, които не говорят български, и само са чували за България. И тези хора да решават как да живеем аз, семейството ми, детето ми, близките ми, и всички други останали да се борят и мъчат тук.
Казвам това с цялото ми уважение към тези хора. Защото те не са направили този избор от хубаво. И зная какъв отзвук ще им, ако това, което пиша, достигне до знанието на обществото.
И понеже не може само да се възмущаваме и критикуваме, без да даваме някакво решение. Моето предложение е: да остане възможностата да се гласува в официалните представителства. И също да се разкриват секции само в градовете с население над 1 млн. население.
И право да гласуват да имат хората, които са пребивавали не повече от 5 години извън България. Мисля, че това е редно, защото така няма да се нарушат правата на учащите в чужбина, или работещите, които постоянно търсят възможност да се завърнат и се интересуват наистина от ситуацията в държавата. Така ще могат да гласуват и тези, които постоянно пътуват по различни причини, но са с постоянен поглед към България.
Само мога да предполагам каква дискусия може да последва от моите виждания. Но се надявам да доведе до правилно решение. Защото популисткото говорене ни прави само “мечешки услуги”. А накрая сметката я плащане ние, които сме тук. Крайно време е да престанем с “политически коректното говорене”
Инженерна мисъл: Вижте как този мъж прави „самоделно камионче“ с подръчни материали
Огромен протест в Гърция
Лукашенко с интересна фраза
Баща му съобщи отлична новина
Много е щастлива
Бишва любима на Гришо яхна...
26/01/2025, Неделя 22:00
1
Скандалът в борбата не стихва
26/01/2025, Неделя 21:30
1
Нищо ново! Лукашенко пак спечели изборите в Беларус
26/01/2025, Неделя 21:00
0
Огромен протест в Гърция
26/01/2025, Неделя 21:00
0
Русия съобщи, че е завладяла...
26/01/2025, Неделя 20:31
2
Отново показа класа
26/01/2025, Неделя 20:03
0
Много е щастлива
26/01/2025, Неделя 19:31
1
Бизнесът му тръгна от видеокасетки, а днес е един от най-богатите в държавата
26/01/2025, Неделя 19:03
5
Обра точките на 57 години
26/01/2025, Неделя 19:00
0
Прегърнахме се и чакахме, проговориха машинистите от фаталния влак
26/01/2025, Неделя 18:56
0
Сръбската Беба подпали мрежата
26/01/2025, Неделя 18:31
1
Поколението Z – все по-технологично и самотно
26/01/2025, Неделя 18:12
0
1. КОЛКО ПЪТИ З АПОСЛЕДНИТЕ ДА КАЖЕМ 7 ГОДИНИ СИ БИЛ В БГ И З АКОЛКО ВРЕМЕ?
2. АКО ИМАШ ДЕЦА - ТЕ В КОЕ УЧИЛИЩЕ УЧАТ, ИЗУЧАВАТ ЛИ БЪЛГАРСКИ СПЕЦИАЛНО - ЛИТЕРАТУРА, ИСТОРИЯ?
3. КОЛКО ДАНЪЦИ СИ ПЛАТИЛ В БГ ОТКАКТО СИ Я НАПУСНАЛ ЗА КАКВО?
4. КОЛКО ПЪТИ СИ ДОШЪЛ В РОДНИЯТ СИ ГРАД ДА ГЛАСУВАШ ЗА КМЕТ?
5. ПЛАЩАШ ЛИ ЗДРАВНИ И СОЦИАЛНИ ОСИГУРОВКИ?
6. ПЛАЩАШ ЛИ ДДС В БГ?
7. ВИЖДАЛ ЛИ СИ КАК В РОДОПИТЕ, В АЙТОСКИЯ БАЛКАН, В РАЗГРАД ИМА МЕСТА КЪДЕ НА БЪЛГАРСКИ ДАЖЕ ХЛЯБ НЕ МОЖЕ ДА СИ ПОРЪЧАШ?
8. ВИЖДАЛ ЛИ СИ КАК ДО НЯКЯОЙ РУЩАШ СЕ ХРИСТИЯНКСИ ХРАМ В НЯКОЕ СЕЛО, ОСТАНАЛИ САМО ВЪЗРАСТНИ ИЗРАСТВА ДЖАМИЯ, СЪПЕРНИЧЕЩА НА НЯКОЙ МОЛ?
9. ВИЖДАЛ ЛИ СИ КАК В НЯКОИ ОБЩИНИ ХОРАТА УМИРАТ ОТ И НФАРКТ ИЛИ ИНСУЛТ ЗА МИНУТИ, САМО ЗАЩОТО НАЙ БЛИКЗАТА ЛИНЕЙКА С ЕНАМИРА НА 50 КМ А НАЙ-БЛИЗКАТА БОЛНОЦА НА 100?
10. ВИЖДАЛ ЛИ СИ КАК В БГ ИМА НАСЕЛЕНИ МЕСТА КЪДЕТО ЕДИСНСТВЕНИЯТ НАЧИН ДА СЕ СТИГНЕ Е С НЯКОЯ ВОЕННА МАШИНА ЗИМАТА, ЗАЩОТО ОБЩИНАТА НЯМА ПАРИ ДА ЧИСТИ СНЕГА?
КОГАТО ОТГОВОРИШ НА ВСИЧКИ ТЕЗИ ВЪПРОСИ СМИСЛЕНО, МОЖЕ ДА ТИ С ЕОТГОВОРИ ЗАЩО НЯМА СМИСЪЛ ДА ГЛАСУВАШ И ТРЯБВА ДА ТИ СЕ ЗАБРАНИ!!!!!!!!!
изобщо нямаше да има Втора световна война!
"Приетите поправки в Изборния кодекс според нас представляват грубо погазване на конституционните права на над 1 милион български граждани в чужбина. С тях се премахва възможността за тяхното дори минимално участие в политическия и обществен живот."
Това пишат в отворено писмо до българските власти българи от Швейцария, с което изразяват възмущението си от промените в Изборния кодекс. За сънародниците ни от Швейцария аргументите за промените нямат общо с правото или със стратегическите приоритети на България. "Притеснителен е и процесът на приемане на въпросните поправки. Липсата на прозрачност, предварителен анализ на ситуацията и ясна стратегия за изборна реформа доведе до сериозни противоречия и рискове пред демокрацията в страната.", казват в писмото си сънародниците ни.
Пълния текст на писмото без редакторска намеса:
Ние сме български граждани, живеещи или живели известен период извън България. От години организираме като доброволци и в интерес на нашите сънародници по света изборния процес при провеждане в чужбина на български избори за народни представители и президент, както и на референдуми. Работили сме в партньорство с ръководителите и служителите в десетките дипломатически и консулски представителства на Република България по света. Многократно сме получавали от тях благодарности за нашата помощ. Съществено и решително сме допринесли за
- възможността, десетки хиляди българските граждани по света да упражнят конституционното си право на глас в 75 изборни секции, в 15 държави и на 3 континента.
- намаляване на бюджетните разходи по провеждането на изборите извън страната
- информиране за изборите – безпристрастно и обективно - на българите от диаспорите в местата, в които живеем
- гарантиране на прозрачността и законосъобразното провеждане на изборния процес
Сред промените в Изборния кодекс, приети с внушително парламентарно мнозинство на 21 и 22 април 2016г., беше и премахването на възможността за откриване на изборни секции извън страната в места извън дипломатически и консулски представителства (ДКП). Тези промени ще доведат на практика до ликвидиране на възможността, между 80 000 и 100 000 досега гласуващи български граждани в тези секции да го направят в бъдеще.
Аргументите, с които тези промени бяха обосновани, нямат нищо общо нито с правото, нито със стратегическите приоритети на Република България. Притеснителен е и процесът на приемане на въпросните поправки. Липсата на прозрачност, предварителен анализ на ситуацията и ясна стратегия за изборна реформа доведе до сериозни противоречия и рискове пред демокрацията в страната. Като „компенсация“ на отнетите права, за българските граждани извън страната беше обещано ускореното въвеждане на електронното дистанционно гласуване за президентските избори през есента на 2016г. Българите извън страната недвусмислено заявиха своята подкрепа за електронното гласуване от дистанция на проведения референдум през 2015 г.
Същевременно обаче въз основа на нашия дългогодишен опит в работа с българската диаспора по света сме убедени, че не е възможно електронното дистанционно гласуване да бъде успешно въведено - дори експериментално - в тези кратки срокове. Съществуват непреодолими ограничения от техническо, организационно и комуникационно естество. Освен това, съществува и реален риск, електронното дистанционно гласуване да бъде опорочено поради некачествено и прибързано въвеждане.